LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: έβγαλα το βερμικουλίτη

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73494 από john1
Ο βερμικουλίτης επειδή αποθηκεύει θερμότητα, καίει τα καπναερια. όταν ακουμπούν στα τοιχώματα, με αποτέλεσμα να γίνεται κάτι σαν δευτερογενής καύση.
Δηλαδή όταν ακουμπούν στη κόφτρα με βερμικουλίτη τα καπναερια ξανακαίγονται.
Οπότε συμβάλει στο να αποδίδουν καλύτερα οι εστίες.
Το μαντέμι είναι πιο διαχρονικό υλικό , έχει καλύτερες μηχανικές αντοχές.

ΥΓ. τα ρωτάω και τα γράφω και προσπαθώ να τα καταλάβω όλα αυτά γιατί σκέφτομαι να ντύσω την εστία μου και την μεταλική κόφτρα που έχει με πλάκες βερμικουλίτη

.
Gdevil.
Τώρα το να επενδύσεις όλο το τζάκι καλό είναι, διότι πιστεύω ότι θα έχει καλύτερη απόδοση, και θα είναι η εστία πάντα καθαρή. :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74959 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριοι
1)ο βερμικουλίτης αντανακλά την ενέργεια για να βγει απο το τζάμι και όχι απο τα τοιχώματα.
2)προστατεύει τα τζάκια χάλυβα απο στρεβλώσεις γιατί περνάει λιγότερη θερμοκρασία προς αυτόν .
3)σε μαντεμένια εστία (ειδικά αν θέλουμε διανομή ) δεν αφήνει να περάσει η θερμοκρασία που θα έπρεπε προς την φούσκα .
4)είναι πολύ ευάλωτος στα θερμικά σοκ (και δεν έχει εγγύηση παρά μόνο σε μερικές εταιρίες οσον αφορά τον κόφτη ).
5)δεν μπορείτε να συγκρίνετε το μαντέμι με το βερμικουλίτη για το πιο απο τα 2 υλικά κάνει καλύτερη αντανάκλαση ( είναι σαν να λέτε οτι το σπορέλαιο είναι καλύτερο για σαλάτα απο το ελαιόλαδο).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74970 από dimlyk
να προσθεσω οτι ειναι ευαλωτος και σε κρουστικα σοκ :)

το οτι "τρωγεται" απο την φωτια οπως αναφερει μια επωνυμη σομπα ισχυει ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74975 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ανάλογα το υλικό και την ποιότητα .εγώ 2 χρόνια τώρα στα kratki δεν έχω δει καμία διαφορά .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76512 από Chost
Γεια σας και απο εμένα ναι ενα χαρακτηριστικό του βερμικουλιτη είναι πως κάνει απολέπιση. με αποτέλεσμα να μικραίνει το πάχος του αλλά η αντικατάσταση του είναι πολύ εύκολη συνήθως χωρις εργαλεία και κόλες, τα κομμάτια είναι σχεδόν πάντα φορετά στην εστία μια μέση διάρκεια ζωής είναι περίπου τα 7 χρόνια μετά θέλει αντικατάσταση αναλόγως πάντα την χρήση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76678 από MICK
Δηλαδή ο βερμικουλίτης και το ironker που υπάρχει στην μέσα στην εστία, καθώς και η κόφτρα των καυσαερίων είναι το ίδιο πράγμα;;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ