Αυτόνομη εγκατάσταση ΦΑ

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158503 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Αυτόνομη εγκατάσταση ΦΑ
Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα με του σωλήνες. Φευγει 22 λες από το λεβητα και καταληγει σε 15 στο τελευταίο.
Να υποθεσω ότι φευγουν 2 σωλήνες 22 από το λεβητα, τροφοδοτουν δυο-τρια σωματα με δισωληνιο συστημα εν συνεχεια μειωνεται η διατομή τροφοδοτεί αλλα δυο-τρια σωματα και τελος πας σε 15 στο τελευταιο.
Η πετσετερια σε ποιο σημειο βρίσκεται αρχη-μεση-τελος;
Όταν κανεις εξαερωση πρεπει ταυτόχρονα να μπαινει νερο στο κύκλωμα για να διωχνει τον αερα και όχι να συμπληρωνεις μετα νερο διοτι ετσι ο αερας παραμενει.
Αρα εχε τη βανα του νερου ανοικτη όταν κανεις εξαερωση,γι'αυτο χρειαζεται ο αυτοματος πληρωτης.
Στα αυτόματα εξαεριστικα ξεβιδωνεις τα πλαστικα καπακια που εχουν ,αλλιως δεν λειτουργουν,ειναι σαν να μην τα εχεις.
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158504 από moutsos
Απαντήθηκε από moutsos στο θέμα Αυτόνομη εγκατάσταση ΦΑ
Ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα της εγκατάστασης θα βρείτε εδώ

Τα σώματα 1,4,5 και 7 είναι 1678 Kcal, το 2 είναι 2796 Kcal, το 3 1945 Kcal και το 6 είναι η πετσετιέρα 500 kcal.

Ξεκινάμε από Φ22 και με δισωλήνιο δίνουμε στο 1 και 2, στη γωνία συστολάρουμε σε Φ18 και δίνουμε στο 3 και υποδαπέδια στο 6 και το 7 και μετά το 3 συστολάρουμε σε Φ15 και δίνουμε στο 4 και το 5. Τα αυτόματα εξαεριστικά είναι στο υψηλότερο σημείο στην αρχή της εγκατάστασης πάνω από το 1.

Το σώμα που δεν ζεσταίνει είναι το τελευταίο, το 5. Φυσαλίδες έχω ακούσει στο 1 και στο 4. Να σημειώσω ότι ενώ σε όλα τα σώματα οι σωλήνες κατεβαίνουν εξωτερικά και μπαίνουν με ρύση στην ευθεία του σώματος στο τελευταίο που έχει το πρόβλημα, μπαίνουν ψηλά περνώντας δοκάρι 45 πόντους και κατεβαίνουν εσωτερικά προς το σώμα(ίσως να χρειάζομαι εξαεριστικά και εκεί ψηλά?). Οι διακόπτες του σώματος αυτού καίνε παρολαυτά-το ίδιο το σώμα είναι χλιαρό.

Τέλος το σώμα 2 που είναι το μεγαλύτερο σε θερμίδες καθώς και το 3 που είναι το δεύτερο μεγαλύτερο έχουν διαφορά 4-5 βαθμούς πάνω-κάτω(μετρημένα με θερμόμετρο επαφής), τα υπόλοιπα εκτός του τελευταίου 5 ζεματάνε στο μεγαλύτερο μέρος τους αλλά κανένα δεν έχει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία πάνω-κάτω(ούτε και η πετσετιέρα τελικά).

Εαν θα ήθελε κάποιος ειδικός από εσάς να κάνει μια αυτοψία και αν δώσει λύσεις(επι πληρωμή εαν χρειαστεί) θα του ήμουν ευγνώμων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158507 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Αυτόνομη εγκατάσταση ΦΑ
Να κανεις εξαερωση στο 5 .θα κλεισεις πρωτα την κατω βανα και εχοντας ανοικτή την πανω και ανοικτη την παροχη του νερου στο λεβητα θα κανεις εξαερωση.
Μετα θα κλεισεις την πανω και θα ανοίξεις την κατω και παλι εξαερωση.
Κανε το ιδιο σε όλα αν θες.
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158508 από moutsos
Απαντήθηκε από moutsos στο θέμα Αυτόνομη εγκατάσταση ΦΑ
Ok, ευχαριστώ, θα δοκιμάσω έτσι-μέχρι τώρα έκανα πάντα εξαέρωση με όλες τις βάνες ανοιχτές. Θα δοκιμάσω να ανοιγοκλείσω με την σειρά μου λέτε σε όλα με κρύο νερό και πίεση πάνω από 2bar-ανοιχτή βανα στο λέβητα και θα επιστρέψω με τα αποτελέσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158515 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Αυτόνομη εγκατάσταση ΦΑ
Γιαννη ισχυουν οσα σου ειπα πιο πανω 100%...
Μπορει να μην τελειωσα πανεπιστημιο οπως ο μηχανικος σου, ομως γνωριζω απο ροη νερων οσο χρειαζεται για να λυνω τα προβληματα που μου παρουσιαζονται καθημερινα.
Αν ειναι δυνατον να πιστεψω πως;;; σε μια εγκατασταση με 35 μετρα μηκος τα νερα γυριζουν το ιδιο σε ολα τα σωματα.
Το νερο ειναι... οπως κυλαει σε ενα ποταμι και παει οπου αυτο το βολευει...ετσι ακριβως θα κυκλοφορει με βεβιασμενη κυκλοφορια και στην εγκατασταση σου.
Αυτονοητο ειναι πως τα 1 και 2 σωματα παιρνουν πανω κατω το 50% της κυκλοφοριας των νερων και οτι απομενει γυρναει αργα και στα υπολοιπα...χοντρικα αυτο συμβαινει.
Αυτο δεν σημαινει ομως πως δεν θα ζεσταθουν ποτε...σιγουρα ομως δεν ζεσταινονται ομοιομορφα.
Δοκιμασε να κλεισεις τα 1 και 2 κατα 75% και θα επιτυχεις χειροκινητα αυτο που καταφερνουν οι ακριβοι εξισσοροπιστες ροης...τι εχεις να χασεις;;;
Αν εγω εχω προβλημα με αερα σε μια εγκατασταση σαν την δικη σου κανω κατι πολυ απλο και τα αυτοματα εξαεριστικα κελαηδανε.
Δινω στον αυτοματο πληρωτη 2 η και 2,5bar πιεση με κρυα εγκατασταση και αφου κανω χειροκινητο εξαερισμο στα σωματα μετα αναβω λεβητα.
Μολις ο κυκλοφορητης αρχισει να γυρναει τα νερα πιστεψε με τα εξαεριστικα (αν ειναι στις σωστες θεσεις) θα βγαλουν καθε θυλακα εγλωβισμενου αερα λογω της αυξημενης πιεσης.
Μετα χαμηλωνω πληρωτη εκει που πρεπει.
Γιαννη δυστυχως βρισκομαι Θεσσαλονικη και δεν μπορω να σε βοηθησω...σε ευχαριστω παντως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #158813 από moutsos
Απαντήθηκε από moutsos στο θέμα Αυτόνομη εγκατάσταση ΦΑ
Καλησπέρα,

το πρόβλημα βελτιώνεται αλλά παραμένει. Μετά από εκτεταμένη έρευνα και πειράματα έχω καταλήξει ότι δεν είναι θέμα κυκλοφορητή(αφού η καμπύλη καλύπτει το δίκτυό μου) αλλά εγκλωβισμένου αέρα. Και αυτό το λέω γιατί δεν έχω σταματήσει να βγάζω αέρα από τότε. Κάθε φορά που κρυώνει το δίκτυο, η πετσετιέρα μαζεύει ψηλά αέρα. Το ίδιο και κάποια σώματα. Κάθε φορά ανεβάζω πίεση στα 3 bar και βγάζω αέρα. Επίσης παρατηρώ ότι με κρύα εγκατάσταση και σβηστό λέβητα έχω πίεση 1,2 bar στο δίκτυο και μετά από 1+ ώρα λειτουργίας ανεβαίνει στα 2-2,2 bar η πίεση. Είναι αυτό φυσιολογικό? Υπάρχει περίπτωση να εισέρχεται αέρας από τα αυτόματα εξαεριστικά όταν κρυώνει το δίκτυο και πέφτει η πίεση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ