Να εγκαταστήσω Επίτοιχο λέβητα αερίου με LPG ?

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #167720 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Τις φερνει εδω ενας που κανει και εγκαταστασεις και συντηρησεις.τωρα αν ειναι ξαναγεμισμενες δεν ξερω παντως τη μεγαλη τη χρεωνει 30 ευρω.οσο για τις ωρες χρησης τον δουλευουν 24ωρο διοτι εχουν και μικρα παιδια,το ποσα τετραγωνικα ειναι το σπιτι(οχι πανω απο 80-100 νομιζω )και αν εχει καποια μονωση καλη η τον ζεστενουν και αλλοι πανω κατω διπλα δεν το ξερω.ολη η πολυκατοικια εκαιγε πετρελαιο πριν απο 3-4 χρονια και επειδη ειναι 5οροφη εχουν στα μπαλκονια λεβητες αεριου με συστοιχια.σε χωρια που ξερω και εχουν και γνωστοι μου εχουν δεξαμενες και ερχεται το βιτυο (shell coral gaz) και γεμιζουν ,παιζει γυρω στα 60 λεπτα το λιτρο νομιζω τωρα.σε συγκριση με το πετρελαιο ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ 40% τουλαχιστον οικονομικοτερα και επειδη εχει ερθει το αεριο στη πολη μπορουν μελλοντικα να συνδεθουν στο δικτυο.πιστευω πως και με αυτη τη λογικη πολλοι μπαινουν στο αεριο.τωρα λεβητες που βλεπω ειναι vaillant Buderus Baxi Daikin και φυσικα πλεον συμπικνωσης.φιλε τη γνωμη μου σου λεω εσυ αποφασιζεις.με ολες τις αλλες μορφες πελλετ ξυλολεβητες δεη αποκτας δουλεια και κοστος μαυριλα και ολα τα γνωστα!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #167737 από john88s
Στο φόρουμ των μηχανικών οι περισσότεροι συμφωνούν ότι το πέλλετ είναι η πιο συμφέρουσα λύση.

Στο φόρουμ των μηχανικών αναλύουν ξεκάθαρα τι παίζει με τις αντλίες θερμότητας στις χαμηλές θερμοκρασίες.

Εδώ κάποιοι με επιχειρήματα ένας γνωστός μου λέει ωθούν τον κόσμο να μπει σε έξοδα χωρίς λόγο και σε μη αποδοτικές λύσεις.

Η πιο συμφέρουσα λύση για ολοκληρωμένη θέρμανση στο σπίτι είναι η χρήση πέλλετ.

Όποιος λέει κάτι αντίθετο σε το αποδείξει επιστημονικά και όχι με τι του είπε ένας γνωστός του.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #167738 από Fokion
το κουβαλημα καθαρισμα ποσο "κοστολογειται" στο φορουμ των μηχανικών???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #167742 από john88s
Δεν γνωρίζω.

Μπορείς να μου πεις εσύ που καις 6 χρόνια πέλλετ.

Μπορείς όμως να υπολογίσεις την εργατοωρα που ξοδεύεις ενασχόλησης με βάση τον νεο κατώτατο μισθό, ανά τόνο και να προσθέσεις το κόστος αυτό στην τιμή του κόστους θέρμανσης ανά kwh.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #167753 από Aggelos M.
Στην ιδια φαση είμαι και εγω

Αλλαξα πριν 7 χρονια το πετρελαιο με πελλετ και πραγματικα ειδα τεραστια εξοικονομηση (σε συνδυασμο με πρισσοτερη ζεστη μια που τωρα δεν κοστιζει).
Λογω δουλειας όμως (μηχανικος) πρεπει να ταξιδευω πλεον περισσοτερο και η γυναικα και τα παιδια δεν μπορουν ευκολα να τα βγαλουν περα με τις εργασιες που απαιτει το πελλετ.
Καθαρισμοι - φόρτωμα - εναυσεις κτλ....
Αρα σκέφτομαι να δωσω το ΟΡΟΡ Blackstar 40 αν βρω καποιον να το θελει και να παω σε λυση LPG.
Μιλαω για εξωτερικη δεξαμενή (μενω σε μονοκατοικια με αυλες οποτε δεν εχω θεμα).
Το χρονο θελω 6 τονους πελλετ (καποτε ηθελα 4 τονους πετρελαιο) με κοστος το 1500-1700 ευρω
Με το LPG που θα παω?
Θα είναι ετοιμο για φυσικο αεριο μετα από ότι λετε (με αλλαγη μπεκ)


Σορρυ που μπηκα ετσι στο θεμα αλλα με ενδιαφερει πολύ και μενα!
Last edit: 5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Aggelos M..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #167755 από thomas
Κάποιος που έβαλε lpg δεν υπάρχει εδώ στο φόρουμ να μας απαντήσει να δούμε τι γίνεται πόσο καίει και σε τι σπίτι; Όλα αυτά που ξέρουμε είναι από γνωστούς του γνωστού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ