Σωστή σύνδεση - πλήρωση ηλιακού κυκλώματος

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134709 από glf
Στο σπίτι έχω Α/Θ με υποβοήθηση από ηλιακά. Τα πάνελ έχουν ένα κιτ ηλιακού, δοχείο διαστολής, διαφορικό ελεγκτή και το κύκλωμα κουμπώνει επάνω στην Α/Θ που αναλαμβάνει τα υπόλοιπα έχοντας πλακοειδή εναλλάκτη για τα ΖΝΧ. Clivet Gaia το μοντέλο της.

Το θέμα είναι ότι από την.. αρχή πάντα είχα θέματα με τα ηλιακά και κυρίως.. διαρροές!! Εγώ έχω δεύτερη χρονιά στο σπίτι.
Δύο φορές έχει έρθει ο εγκαταστάτης μου εδώ Κοζάνη. Μια φορά... έσφιξε τα ρακορ εκεί που είδαμε να χάνει και μια φορά άδειασε και ξαναγέμισε το κύκλωμα.
Φέτος πάλι τα ίδια. Διαρροή που τη βλέπω νομίζω στη φλάντζα του κυκλοφορητή και μια ακόμα επάνω στη σύνδεση με την Α/Θ

Επειδή μέχρι και μηχανή εσπρέσο επαγγελματική έχω λύσει για καθάρισμα και την έχω δέσει και πιάνουν τα χέρια μου λέω να βάλω σε τάξη και το κύκλωμα αφού το τρις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.
Οτι κάνω μόνος γίνεται καλύτερο ....

Με λίγη καθοδήγηση σκέφτομαι ότι πρέπει
- να αδειάσω το κύκλωμα (που αυτή τη στιγμή άδειο είναι ούτε 1 bar δε σηκώνει και φυσικά δε ζεσταίνει τα ΖΝΧ)
- να ανοίξω τον κυκλοφορητη και να αλλάξω προληπτικά τη φλάντζα του (είναι μάρκα και inverter)
- να δω και το άλλο σημείο σύνδεσης που στάζει
- να σας πω τι υψομετρικό έχω και τι δοχείο διαστολής έχει το κύκλωμα (χοχοχοχ)
- και να το ξαναγεμίσω με το σωστό διάλυμα γλυκόλης μιας και τώρα ο θεός και η ψυχή του πόσο % είναι

Απλά νομίζω ότι θέλω και μια αντλία ε;

Έχω πολύ καιρό που λέω να το κάνω για να ξέρω ότι μπορώ να το έχω σε σέρβις όποτε χρειαστεί
με τα μαστόρια έχω αρχίσει να μην την παλεύω ...
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134710 από jnet
Κάτι άσχετο με το θέμα που άνοιξες: ποσά τετραγωνικά είναι η ηλιακή υποβοήθηση και αν έχεις μετρήσει το πόσο υποβοηθούν, δηλαδή αν έχεις μετρητή κατανάλωσης της Α/θ να μετρήσεις 2 ίδιες σε κρύο ημέρες που τη μια θα έχει και την άλλη όχι ποια είναι η διάφορα στην κατανάλωση.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134711 από glf
Καταρχάς τα ηλιακά είναι μόνο για τα ΖΝΧ. δεν έχουν καμία σχέση με την θέρμανση του σπιτιού (και ας με διαβεβαίωνε ο εγκαταστάτης για το αντίθετο...)

οπότε δεν το έχω ψάξει καθόλου. Το πιο σωστό θα ήταν να βάλω βαθμιδόμετρο και να το συνδέσω στον διαφορικό που έχει τέτοια λειτουργία και δείχνει απευθείας την ενέργεια που πήρες. Αλλά νομίζω κοστίζει αυτό.

Η λογική της αντλίας είναι monoblock. Το συνδέεις και τελείωσε. Αν και είναι λίγο έξυπνο. Έχει ένα μεγάλο boiler 200 λίτρα νομίζω που εκεί πάνε τα ηλιακά και δίνουν ενέργεια και έχει και ένα ακόμα 60lt που αυτό είναι το πραγματικό δοχείο ΖΝΧ. Το χειμώνα που δεν έχει ήλιο, η Α/Θ ζεσταίνει μόνο στο 60 αρι δοχείο για οικονομία.
Το καλοκαίρι τα ηλιακά ζεσταίνουν το 200 αρι δοχείο και εκείνο με τη σειρά του το 60 αρι ZNX.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134712 από dimlyk
Τόσο πολύ τρέχει ?
Την αντλία τι να την κάνεις ?
Απλά γεμίζεις (πιο σωστά συμπληρώνεις ) χωρίς να μετράς πίεση ...συνήθως δίνουν οδηγίες πως τον γεμίζεις προσοχή πάντως να είναι ανοιχτή μια τάπα για εξαερισμό κατά το γέμισμα ...κι ένας έλεγχος αφού λειτουργήσει ο κυκλοφορητής.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134742 από glf
Ε στάζει. Και με τον καιρό άδειασε. Μισό χρόνο έχει έτσι και παραπάνω ίσως

Πρόσεξε δε μιλάμε για ηλιακό με δικό του μπόϊλερ. Είναι ένα κύκλωμα με κιτ αντλίας που στέλνει επάνω σε 3 ηλιακά πάνελ στη στέγη και συνδέεται απευθείας στην Α/Θ
που να γεμίσω; επάνω στα κεραμίδια; ποντιακό μου ακούγεται

Είπα για αντλία γιατί έτσι το είχε γεμίσει ο εγκαταστάτης όταν το... διόρθωσε πέρυσι.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #134758 από dimlyk
Το προβλημα ειναι οτι ετσι δεν φευγει ο αερας δεν μπορεις να στηριχτεις στο εξαεριστικο στο γεμισμα
θα πρεπει το κυκλωμα να ξεχειλισει η τουλαχιστον να συμπληρωσεις μετα απο καποιους κυκλους λειτουργιας μια δυο φορες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ