K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93788 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Η φωτό πριν το μπομπούνισμα.



Το αποτέλεσμα δυστυχώς δεν ήταν το αναμενόμενο. Άναψα 18.30. Ήδη στις 18:50 έδειχνε 60 βαθμούς.
Στο άναμα είχα ανοιντό το τάμπερ καμινάδας, φουλ ανοιχτό τον αέρα και την πόρτα 20cm ανοιχτή.

Το καλό ήταν ότι κατά το άναμα, αν έκλεινα πόρτα ή αέρα, ή πείραζα το τάμπερ, πήγαινε να καπνίσει. Δείγμα ότι σίγουρα δεν περίσσευε ο αέρας.

Άργησε σχετικά να ανάψει, μάλλον το upside down άναμα αργεί. Όταν όμως πήρε, εκτιμώ ότι πάλι οι φλόγες έτρεχαν προς τα πάνω και με τέρμα κλειστό τον αέρα (πόρτα/τάμπερ κλειστά). Μήπως τραβούσε δυνατά η καμινάδα? Όταν άνοιγα τον αέρα οι φλόγες ήταν πιο ανεξέλεγκτες αλλά με τέρμα κλειστό, δεν είδα αυτό το slow motion. :( Από που "μπάζει" ρε γαμώτο? Από την πόρτα?
Αύριο αφού ανάψει θα βάλω αλουμινοταινία γύρω γύρω γαμώτο να δω από που τραβάει το άτιμο

To άλλο καλό είναι ότι είδα χαλαρά 105 βαθμούς με το βεν/τέρ στο 10. Τότε άνοιξα την εξωτερική παροχή του βεν/τέρ γιατί ξαναμυρίσανε τα μαντέμια. Αλλά και πάλι στο 100 ήτανε.

ΑΠό θερμοκρασίες πήγε πολύ καλύτερα μπορώ να πω. Μου έκανε εντύπωση ότι όταν έμεινε ένα μικρό ξυλαράκι, αυτό κράτησε στους 66/67 βαθμούς πολύ ώρα. Ίσως γιατί έχει καλό καιρό.

Τα 12 kg ξύλα κάηκαν σε 2 ώρες περίπου.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93831 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
12 κιλά σε 2 ώρες δεν είναι και άσχημα για αρχικό άναμμα. Σημαίνει 6 κιλά την ώρα από το άναμμα μέχρι το σβήσιμο. Καμία εταιρεία δεν νομίζω να μετράει έτσι την κατανάλωση. Μετράνε αφού η εστία είναι ήδη ζεστή και με όλους τους αέρηδες εξαρχής κλειστούς. Είμαι σίγουρος πως αν έβαζες άλλα 12 κιλά και έκλεινες τον αέρα θα στα κρατούσε 3-4 ώρες, οπότε η κατανάλωση εκείνων των ξύλων θα ήταν στην χειρότερη 12/3=4 κιλά/ώρα. Από την άλλη δεν μπορείς να μετρήσεις πόση από αυτήν την ενέργεια πήγε στο σπίτι σου και πόση στην καμινάδα. Φυσικά άλλος παράγοντας είναι και η εξωτερική θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93857 από mmtcorp
Απαντήθηκε από mmtcorp στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: mmtcorp εννοείται στο 10, στο prop το δουλεύω πάντα.

Γιώργο καταρχήν τώρα είδα την λάμα που έβαλες στην αεροκουρτίνα. η δικιά μου είναι 20x40x1,5 αλλά σε σένα μάλλον ταιριάζει 20x30x1,5. Θα την βιδώσεις πάνω στις τρύπες της αεροκουρτίνας όπως έκανε σε εμάς η εταιρεία αφήνοντας κενό 2 χιλιοστά από μπροστά. Μην την κλείνεις τελείως. Έτσι και καλύτερη κουρτίνα θα έχεις και περισσότερος αέρας θα φεύγει προς το κάτω μέρος της εστίας έχει ανεβάσει φωτογραφίες ο Θανάσης ή ο Θοδωρής.
Το σύστημα για περισσότερο αέρα κάτω από την εστία το αφήνω προς στιγμήν γιατί θεωρώ πως υπάρχει πιο εύκολη και λιγότερο ακριβή λύση. Μια απλή σπιράλ σωλήνα που να οδηγείται απλά κάτω από την αεροκουρτίνα, ή κάτω από την εστία σε τάμπερ και απευθείας σύνδεση στον πάτο του τζακιού.
Το σύστημα για ζεστό δευτερογενή αέρα δε το κατάλαβα καθόλου. Έχω σκεφτεί κάτι και εγώ, σίγουρα εντελώς διαφορετικό από εσένα, αλλά θέλει πολύ δουλειά.


μα τι λες τωρα ? πλακα μου κανεισ ετσι ?

πιανεισ 115 στο 10 το βεντιλατερ ??????????? σταθερα ????? οχι το αφησα στο 2 και επιασε κοφτες και ανοικσε το βεντιλατερ φουλ . το δουλευεισ σταθερα ετσι ? γιατι εγω το καλητερο που εχω καυαφερει ειναι 73 βαθμοι και 4-5 βεντιλατερ .

πες μου οτι κανεισ πλακα ..... ελα πεσ το ..... !!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93859 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Και εμένα χθες πήγε άνετα 105 (με κλειστό τον έξω αέρα του βεντυλατέρ, μόνο από μέσα να τραβάει) και μετά άνοιξα την έξω παροχή γιατί μυρίσανε τα μαντέμια. Αλλά και τότε με ταχύτητα 10, αέρα μέσα έξω, ήταν για πολύ ώρα στο 95-98 και όχι με πολλά ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93864 από mmtcorp
Απαντήθηκε από mmtcorp στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Η φωτό πριν το μπομπούνισμα.



Το αποτέλεσμα δυστυχώς δεν ήταν το αναμενόμενο. Άναψα 18.30. Ήδη στις 18:50 έδειχνε 60 βαθμούς.
Στο άναμα είχα ανοιντό το τάμπερ καμινάδας, φουλ ανοιχτό τον αέρα και την πόρτα 20cm ανοιχτή.

Το καλό ήταν ότι κατά το άναμα, αν έκλεινα πόρτα ή αέρα, ή πείραζα το τάμπερ, πήγαινε να καπνίσει. Δείγμα ότι σίγουρα δεν περίσσευε ο αέρας.

Άργησε σχετικά να ανάψει, μάλλον το upside down άναμα αργεί. Όταν όμως πήρε, εκτιμώ ότι πάλι οι φλόγες έτρεχαν προς τα πάνω και με τέρμα κλειστό τον αέρα (πόρτα/τάμπερ κλειστά). Μήπως τραβούσε δυνατά η καμινάδα? Όταν άνοιγα τον αέρα οι φλόγες ήταν πιο ανεξέλεγκτες αλλά με τέρμα κλειστό, δεν είδα αυτό το slow motion. :( Από που "μπάζει" ρε γαμώτο? Από την πόρτα?
Αύριο αφού ανάψει θα βάλω αλουμινοταινία γύρω γύρω γαμώτο να δω από που τραβάει το άτιμο

To άλλο καλό είναι ότι είδα χαλαρά 105 βαθμούς με το βεν/τέρ στο 10. Τότε άνοιξα την εξωτερική παροχή του βεν/τέρ γιατί ξαναμυρίσανε τα μαντέμια. Αλλά και πάλι στο 100 ήτανε.

ΑΠό θερμοκρασίες πήγε πολύ καλύτερα μπορώ να πω. Μου έκανε εντύπωση ότι όταν έμεινε ένα μικρό ξυλαράκι, αυτό κράτησε στους 66/67 βαθμούς πολύ ώρα. Ίσως γιατί έχει καλό καιρό.

Τα 12 kg ξύλα κάηκαν σε 2 ώρες περίπου.


και εσυ κανεις πλακα ετσι ..... ρε παιδια τι γινετε ????? με τετοιες θερμοκρασιες και εχετε παραπονο !!!?????

εγω γιατι εχω κολησει στουσ 75 ??????????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93865 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Αν βάλεις μια λίγο μεγαλύτερη κόφτρα και κλείσεις τη δευτερογενή, μάλλον θα δεις μεγάλη διαφορά.

Ποιά εστία έχεις? Πρέπει να κλείσεις τον εξωτερικό αέρα βεντυλατέρ τουλάχιστον στο 20%.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ