K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93756 από mmtcorp
Απαντήθηκε από mmtcorp στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: Θανάση καταρχήν μην κάνεις καμιά τρύπα στο μαντέμι. Αν σπάσει δε νομίζω να σε καλύψει κανείς και δεύτερον το καθάρισμα της στάχτης από κάτω είναι δύσκολο στα δικά μας, καθώς δεν έχουμε το περιθώριο των άλλων. Όσον αφορά την τωρινή απόδοση του τζακιού μου, δεν θα έλεγα ότι έχει ανέβει τρελά, αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερα τα πράγματα, καθώς η στάχτη που έχω είναι πολύ λιγότερη. Σε ένα βράδυ έβγαζα για να το περιγράψω καλύτερα 4 σκαφάκια στάχτη ενώ τώρα ένα. Η θερμοκρασία, για παράδειγμα, που έπιασε με ευκολία εχθές το τζάκι μου ήταν 115 βαθμούς χωρίς ιδιαίτερο φόρτωμα. Για το άνοιγμα του κλαπέ, το ανέφερα κυρίως την αρχή που ανάβουμε την φωτιά και θέλουμε παραπάνω αέρα, χωρίς να ανοίξουμε την πόρτα. Σήμερα καιρού επιτρέποντος, θα κάνω κι άλλη δοκιμή.
Γιώργο φυσικά και συμφωνώ με αυτά που έκανες, όλοι πειραματισμούς κάνουμε για να καταλήξουμε στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Θανάση η άποψή μου παραμένει πως ο δευτερογενής πρέπει αν όχι να κλειστεί, να περιοριστεί από πίσω. Εγώ τον έχω κλεισμένο και πίσω από το μαντέμι και από μπροστά αυτή τη στιγμή, ενώ εσύ μόνο από μπροστά. Αν βγάλεις δύο καρφιά ο αέρας που θα μπαίνει στην εστία σου θα είναι πάρα πολύς, ενώ αν βγάλω εγώ πολύ λίγος. Η δευτερογενής καύση όμως δεν θέλει πολύ αέρα, θέλει λίγο και ζεστό. Το λίγο το έχουμε το ζεστό μας λείπει.



οπα . 115 με τι βαθμιδα μεντιλατερ ? γιατι αμα μου πεις πανω απο 3 θα φρικαρω !!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93762 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
mmtcorp εννοείται στο 10, στο prop το δουλεύω πάντα.

Γιώργο καταρχήν τώρα είδα την λάμα που έβαλες στην αεροκουρτίνα. η δικιά μου είναι 20x40x1,5 αλλά σε σένα μάλλον ταιριάζει 20x30x1,5. Θα την βιδώσεις πάνω στις τρύπες της αεροκουρτίνας όπως έκανε σε εμάς η εταιρεία αφήνοντας κενό 2 χιλιοστά από μπροστά. Μην την κλείνεις τελείως. Έτσι και καλύτερη κουρτίνα θα έχεις και περισσότερος αέρας θα φεύγει προς το κάτω μέρος της εστίας έχει ανεβάσει φωτογραφίες ο Θανάσης ή ο Θοδωρής.
Το σύστημα για περισσότερο αέρα κάτω από την εστία το αφήνω προς στιγμήν γιατί θεωρώ πως υπάρχει πιο εύκολη και λιγότερο ακριβή λύση. Μια απλή σπιράλ σωλήνα που να οδηγείται απλά κάτω από την αεροκουρτίνα, ή κάτω από την εστία σε τάμπερ και απευθείας σύνδεση στον πάτο του τζακιού.
Το σύστημα για ζεστό δευτερογενή αέρα δε το κατάλαβα καθόλου. Έχω σκεφτεί κάτι και εγώ, σίγουρα εντελώς διαφορετικό από εσένα, αλλά θέλει πολύ δουλειά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93764 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: mmtcorp εννοείται στο 10, στο prop το δουλεύω πάντα.

Γιώργο καταρχήν τώρα είδα την λάμα που έβαλες στην αεροκουρτίνα. η δικιά μου είναι 20x40x1,5 αλλά σε σένα μάλλον ταιριάζει 20x30x1,5. Θα την βιδώσεις πάνω στις τρύπες της αεροκουρτίνας όπως έκανε σε εμάς η εταιρεία αφήνοντας κενό 2 χιλιοστά από μπροστά. Μην την κλείνεις τελείως. Έτσι και καλύτερη κουρτίνα θα έχεις και περισσότερος αέρας θα φεύγει προς το κάτω μέρος της εστίας έχει ανεβάσει φωτογραφίες ο Θανάσης ή ο Θοδωρής.
Το σύστημα για περισσότερο αέρα κάτω από την εστία το αφήνω προς στιγμήν γιατί θεωρώ πως υπάρχει πιο εύκολη και λιγότερο ακριβή λύση. Μια απλή σπιράλ σωλήνα που να οδηγείται απλά κάτω από την αεροκουρτίνα, ή κάτω από την εστία σε τάμπερ και απευθείας σύνδεση στον πάτο του τζακιού.
Το σύστημα για ζεστό δευτερογενή αέρα δε το κατάλαβα καθόλου. Έχω σκεφτεί κάτι και εγώ, σίγουρα εντελώς διαφορετικό από εσένα, αλλά θέλει πολύ δουλειά.


Θανάσης == ???
Θοδωρής == ???

Τα nick name τους?

ALEX, εγώ όπως είδες, δεν έβαλα λάμα, αλλά γωνία. Αυτήν βρήκα στο υπόγειό μου. Απλά την έβαλα εκεί, πάνω από τις οπές-σχισμές της αεροκουρτίνας για να την κλείσω (εντελώς) πρόχειρα. Όποτε θέλω την βγάζω ή την μετακινώ λίγο προς τα μέσα στην εστία και έτσι απελευθερώνων τις σχισμές της αεροκουρτίνας. Την ακούμπησα εκεί απλά για δοκιμή. Θέλω - και καλά - να δω πως θα συμπεριφερθεί με - έστω οριακό σε ποσότητα, ίσως και λιγότερο από όσο χρειάζεται ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ 1ΓΕΝΗ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΙΟ ΑΕΡΑ.

Τι εννοείς με αυτό? Δεν το κατάλαβα, προς τα κάτω? Δηλαδή?

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Έτσι και καλύτερη κουρτίνα θα έχεις και περισσότερος αέρας θα φεύγει προς το κάτω μέρος της εστίας
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93766 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Η δευτερογενής θέλει πράγματι ζεστό προθερμασμένο αέρα. Τι θα πρότεινα (τουλάχιστον στη δική μου εστία):

Η δική μου εστία έχει μια θυρίδα κάτω από το μαντέμι του πάτου, στο κέντρο κάτω από το χερούλι (περίπου 4x10 cm) από όπου μπαίνει ο πρωτογενής αέρας. Από εκεί "ξεκλέβεις" με ένα στρανζαριστό λίγο αέρα, τον περνάς κάτω από το μαντέμι του πάτου, κάτω από την καρβουνιά δηλαδή (του κάνεις και ότι zig-zag θέλεις) και μετά τον οδηγείς στο κατακόρυφο ορθογώνιας διατομής κανάλι της 2γενούς. Έτσι, εκτιμώ ότι θα προθερμανθεί, και πολύ μάλιστα.

Τι λες ALEX, πως σου φαίνεται? Εσένα δεν έχει τη θυρίδα που προανέφερα? Εσύ πως το σκέφτεσαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93775 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Γιώργο αυτή είναι μια από τις μετατροπές που έγινε πρόσφατα από την εταιρεία στα τζάκια μας.
Δες εδώ στην πρώτη φωτογραφία
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...limitstart=690#92384

και εδώ στην τελευταία
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...limitstart=705#92480

Όπως βλέπεις και σε εμάς κλείστηκαν με γωνία οι μεγάλες τρύπες της αεροκουρτίνας και παρέμεινε μία σχισμή 2 χιλιοστών είναι αποτελεσματικότερη από τις τρύπες, με λιγότερο αέρα. Για να κρατήσεις το κενό των 2 χιλιοστών, κόψε λαμάκια 2 χιλιοστών πάχος και βάλ'τα να κρατήσουν το κενό. Αφού βιδώσεις την γωνία, τράβα και βγάλε τα λαμάκια. Το παραπάνω κολπάκι το είδα από τον μάστορα. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις, μια και η είσοδος είναι κοινή, λιγότερο εξερχόμενο αέρα από την αεροκουρτίνα και περισσότερο να πηγαίνει κάτω από την εστία για την καύση.
Για τον δευτερογενή τώρα, οι θερμοκρασίες κάτω από το μαντέμι του πάτου, δεν είναι υψηλές και δεν θα ζεστάνουν με σιγουριά τον αέρα. Σκέφτηκα μια λύση πολύ απλή αλλα δυστυχώς και πάλι ο αέρας δεν θα ελέγχεται. Καταρχήν μειώνουμε την παροχή αέρα πίσω από το πίσω μαντέμι. Κολλώντας υαλοκόρδονο δημιουργούμε διαδρόμους καθυστερώντας τον αέρα και κάνοντας ζικ-ζακ. Στο παρακάτω σχεδιάγραμμα το γαλάζιο είναι υαλοκόρδονο, το κόκκινο η εισαγωγή αέρα και το ''δύσκολο'' κομμάτι είναι το πράσινο. Φυσικά και πάλι θα πρέπει να παραμείνει μόνο μια σειρά τρύπες.



Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93778 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Η ιδέα σου για τη 2γενή είναι μάλλον... ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ. Κλείνουμε την εισαγωγή, κάνουμε το λαβύρινθο με υαλοκόρδονο (αυτό μάλλον πρέπει να κολληθεί με σιλικόνη 1200 βαθμών) και στο τέλος να καταλήγει στις τρύπες. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!! ΜΠΡΑΒΟ Alex.

Σίγουρα θα ζεσταθεί καλά, και όπως λες και εσύ, η πάνω σειρά, και τρύπα παρά τρύπα, είναι αρκετές.

Το μόνο πρόβλημα που παραμένει, είναι πως θα "ενεργοποιείται" όταν κλείνουμε τον 1γενή.

Αυτό με τη λάμα που λες, μάλλον δεν το χρειάζομαι, διότι εμένα ήδη οι εγκοπές είναι 2 mm πλάτος.

Συνεχίζω με το άναμά μου σήμερα.....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.375 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ