K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116000 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Αυτό που διαπίστωσα σήμερα, είναι ότι για να ανεβάσει θερμορασία η εστία, χρειάζεται να έχω κλειστό το τάμπερ της καμινάδας, και να παριορίσω τον εξωτερικό αέρα του βεντυλατέρ. Δεν τον έκλεισα τελείως, αλλά τον είχα στο 25% της διατομής του.

Έτσι πήγε εύκολα 80 βαθμούς, ενώ αλλιώς δεν περνούσε τους 70. Και δοκίμασα και με ξερά σκισμένα ξύλα σήμερα. Πάντως, δεν μπορώ να πω ότι τα σκισμένα, είχανε τρομακτική διαφορά από τα κλαδιά. Μάλλον με ένα υγρασιόμετρο, θα μου λυθεί η απορία. Αν και την ώρα που τα έσκιζα (με σφήνα και 2kg σφυρί μέσα σε ένα λάστιχο αυτοκινήτου), μου φανήκανε ξερά όταν τα ξεχώριζα.

Αυτό το εργαλείο, το έχει δει κανείς? Ξέρετε αν κάνει δουλειά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116054 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Φυσιολογικό είναι ρε Γιώργο αυτό. Κλείνοντας το τάμπερ Χάνεις λιγότερη ενέργεια από τα καπναέρια. Μειώνοντας την διατομή της εισαγωγής του αέρα του βιντιλατέρ λιγότερος αέρας ψύχει την εστία και φυσικά αποκτάει υψηλότερη θερμοκρασία. Είναι σαν να κατεβάζεις σκάλα το βιντιλατέρ. Προσωπικά βλέπω πως όταν η θερμοκρασία είναι στους 90-100 βαθμούς και οικονομία έχω καθώς καίγονται αργούτσικα τα ξύλα και δουλειά γίνεται, καθώς το βιντιλατέρ δουλεύει στο φουλ και η θερμοκρασία σε συνδυασμό με την ποσότητα αέρα ζεσταίνει τον κάτω όροφο. Όμως ο δικός μου αέρας που βγαίνει τελικά σε έναν και μόνο αεραγωγό λογικά είναι και λιγότερος από τον δικό σου αθροιστικά. Οπότε η θερμοκρασία που γράφει δεν είναι για να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα. Το θέμα είναι να ζεσταινόμαστε...
Για σχίσιμο ξύλων ένα είναι το όνομα... FISKARS! Ακριβούτσικο αλλά μοναδικό. Κάνει το σκίσιμο παιχνιδάκι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120065 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Αλέξη καλησπέρα. Έχουμε κανένα νέο? Πως πάει η καύση με τη νέα εισαγωγήκαι το τάμπερ?

Έπιασε κρύο στο Βορά? Και που να δεις τι έρχεται στις 11/12 του μήνα.

www.metar.gr/index.php?option=com_conten...board=left&Itemid=92

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120088 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Όλα καλά φίλε! Κρύο κρύο κρύο... Η θερμοκρασία πλέον δύσκολα φτάνει σε διψήφιο νούμερο και το βράδυ έχουμε αρνητικό πρόσημο συνήθως.
Το τζάκι τα καταφέρνει μια χαρά και παλεύει μόνο του το κρύο. Θερμοκρασίες στον πάνω όροφο που είναι και το τζάκι 20-22 και κάτω στα δωμάτια 19-21. Μέχρι στιγμής πρέπει να έχω κάψει περίπου έναν τόνο ξύλα, χωρίς βέβαια να κάνω οικονομία. Από την πατέντα αυτό που παρατήρησα είναι πως το τζάκι δουλεύει πολύ καλύτερα με το αέρα από κάτω. Ανάβει πανεύκολα, ανεβάζει θερμοκρασία εξίσου εύκολα αλλά αν δεν χαμηλώσω τον αέρα τρώει τα ξύλα για πλάκα! Συνήθως ανάβω το απογευματάκι-βραδάκι μέχρι τις 3-4 το βράδυ που σβήνει. Ευτυχώς αν και κρύος ο καιρός έχει αρκετή ηλιοφάνεια και βοηθάει.
Εσείς ακόμη καλοκαίρι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120102 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Καλησπέρα, πλέον και για τα δικά μας δεδομένα, κάνει χειμώνα. Όχι όπως σε εσάς, αλλά έχει και εδώ κρύο, και σε συνδυασμό με την υγρασία από τη θάλασσα, είναι τσουχτερό. Το βράδυ πάει και 11 και 9..... Άσε που έρχεται και χιονιάς. Δες το σχτυικό link στον "κακό μας τον καιρό".

Το τζάκι και σε μένα δουλεύει καλά πλέον. Ανάβει σαν πύραυλος με το "φιλανδικό" τρόπο, και μέσα σε 5' ανάβει το βεντυλατέρ (set 65, del 30). Πάει εύκολα σε 90-100 πλέον, αλλά λόγω της σχετικά σφραγισμένης πόρτας, και με στραγγαλισμένη τη 2γενή. Και το μοχλουδάκι τώρα, κάνει μια σχετική δουλειά, δε σβήνει τη φλόγα, αλλά την κόβει σημαντικά.

Αλλά το άτιμο, και με πετσοκομένη την είσοδο της 2γενούς, όταν το κλαπέ της καμινάδας είναι ανοιχτό (για να έχω ελκυσμό), αν κλείσω την αέρα, παρόλο που έχω στραγγαλήσει την είσοδο της 2γενούς, αυτό τραβάει από εκεί μέσα μανιασμένα. Βγάζει δηλαδή μπόλικο αέρα. Μα καλά, τόσο ελκυσμό έχω και προκειμένου να αναπνεύσει τραβάει τα μύρια-όσα από την τρυπούλα που έχω αφήσει (στη 2γενή) ανοιχτή?

Άσε που εκτιμώ ότι οι οπές της 2γενούς είναι χαμηλά. Αλλά δεν μπορούμε να τις ανεβάσουμε πιο πάνω. Μόνο με πατέντα και ιδιοκατασκευή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120198 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Οντως τραβαει απιστευτα, εστω κι απο μια μικρη τρυπουλα. Εγω το πηρα αποφαση και για την ωρα δεν ασχολουμαι με την δευτερογενη. Την σφραγισα και ησυχασα.
Καλο χειμωνα και σε σενα λοιπον φιλε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.175 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ