Κτιστή ή Inox καμίναδα

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179786 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Είτε είναι ινοξ είτε είναι γαλβανιζέ η συγκεκριμένη σωλήνα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ καμινάδα . Είναι αεραγωγός . Άρα πες στον τζακά σου ότι αυτό είναι αεραγωγός και ότι δεν έχει πιστοποίηση ότι είναι καμινάδα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179789 από elcornel
Απαντήθηκε από elcornel στο θέμα Κτιστή ή Inox καμίναδα

το σπιραλ ειναι ανοξειδωτο η αλουμινιο ? ...το κυριως προβλημα ειναι στον καθαρισμο τα κτιστα και τα σπιραλ μαζευουν πολυ πιο ευκολα κρεοζωτο ...αν ειναι αλουμινιο βεβαια ειναι απαραδεκτο 
Δεν το γνωρίζω τι είναι άλλα θα έλεγα από το χρώμα του αν μπορώ να κρίνω αλουμινίου. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω τι από τα δυο είναι χωρίς να ρωτήσω και να μου απαντήσει ότι να ναι? 

Είτε είναι ινοξ είτε είναι γαλβανιζέ η συγκεκριμένη σωλήνα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ καμινάδα . Είναι αεραγωγός . Άρα πες στον τζακά σου ότι αυτό είναι αεραγωγός και ότι δεν έχει πιστοποίηση ότι είναι καμινάδα .
Εγώ θα του τα ξαναπώ και θα τα πω και στο εργολάβο αλλά δεν ξέρω τι άκρη θα βγάλω.
Αν δεν καταφέρω να βγάλω καμία άκρη έτσι όπως είναι τώρα θα καταφέρει να λειτουργήσει καθόλου?
Γιατί αν μετά από τσακωμούς δεν μπορούμε να τα βρούμε να μην το βάλω καθόλου τζάκι τι να πω και όταν τελειώσει και παραδώσει οταν θελήσω να βάλω μετά με τους δικούς μου "όρους"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179791 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κτιστή ή Inox καμίναδα
www.lithodomin.gr/wp-content/uploads/201...E%A1%CE%9C%CE%9F.pdf
για ναχεις μια ιδεα ...στο ξαναπα ,,,το τζακι θα λειτουργει ... θεμα ασφαλειας ειναι η επιλογη υλικων ... αν θες να κανεις κατι καντο τωρα το να περασεις εκ των υστερων καμιναδα δεν θα ειναι ευκολο ... το οτι τα σπιραλ μενουν αστηρικτα στιν αερα απο μονο του ειναι θεμα ...το αλουμινιο εχει μια ματ γυαλαδα ζουλιεται ευκολα και τρυπιεται ευκολα και ειναι αντιμαγνητικο και εντελως και παντελως ακαταλληλο ...αν βοηθαει διαβασε την συγγραφη υποχρεωσεων να δεις αν αναφερει κατι σχετικα με υλικα κατασκευης 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179795 από elcornel
Απαντήθηκε από elcornel στο θέμα Κτιστή ή Inox καμίναδα
Ευχαριστώ πολύ για το manual και για όλες τις συμβουλές.
Θα τον ρωτήσω και θα δοκιμάσω με μαγνήτη αν τυχόν το πιάνει.
Θα του δείξω και το manual που αναφέρει ότι "ΔΕΝ πρέπει να γίνεται χρήση εύκαμπτων σωλήνων από μέταλλο" και θα προσπαθήσω για το καλύτερο απλά δεν είναι καθόλου εύκολη η επικοινωνία και δεν μπορώ να πλακωθώ και εντελώς.
Δεν ξέρω αν την στηρίξει κάπου την σπιράλ.
Όσο για την συγγραφή υποχρεώσεων ήταν το πρώτο που κοίταξα αλλά επειδή στα υπόλοιπα θα βάλει ανοιχτού τύπου, αναφέρει μόνο ότι θα είναι κτιστό και όχι προκάτ.
Για το δικό μου ήταν η άγραφη συμφωνία ότι θα βάλουμε ενεργειακό με το να επωμιστεί το μεγαλύτερο κόστος.

Ερώτηση στο manual δείχνει την καμινάδα να φτάνει μέχρι πίσω από το τζάκι αυτό χρειάζεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179797 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κτιστή ή Inox καμίναδα
ο τροπος κατασκευης καμιναδας αφορα ολα τα τζακια ανεξαρτητως τυπου 
αν εννοεις το σχημα 3 στη σελ 15 καλο ειναι αλλα δεν εφαρμοζεται ...βοηθαει στον καθαρισμο και στο να μην πεφτουν οι υγροποιησεις και οι στεχτες μεσα στο τζακι 
δωσε σημασια στο σχημα 5 ... τα τελειωματα πρεπει να απεχουν μεταξυ τους καθ υψος 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179799 από elcornel
Απαντήθηκε από elcornel στο θέμα Κτιστή ή Inox καμίναδα
Ναι σωστά λες είναι ίδιος είναι ο τρόπος όμως δεν αναφέρει κάτι σχετικά με τα υλικά της καμινάδας παρά μόνο ότι θα τοποθετηθεί ταμπερ σε αυτές.
Ναι το σχήμα 3 εννοούσα.
Ωραία θα προσπαθήσω να γίνει το καλύτερο θα γράψω όταν θα έχω νεότερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ