Τεχνικά θέματα εγκατάστασης

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166630 από Marios64
Χαιρετώ όλους τους φίλους. Έχω καταλήξει σε τζάκι ελεύθερης ροής με ανοιγόμενη πόρτα. Πρόκειται για το La Nordica Focolare Piano 70. Σκοπεύω να το εγκαταστήσω (χωρίς βεντιλατερ και χωρίς τον έτοιμο μεταλλικό θάλαμο) ακριβώς σύμφωνα με τις οδηγίες για να αποφύγω προβλήματα. Έχω ήδη κατεβάσει το εγχειρίδιο ( www.lanordica-extraflame.com/sites/defau...7000_foc-ghisa_8.pdf ) αλλά οι Ιταλοί τα γράφουν κάπως μπερδεμένα. Οι δε εικόνες δεν έχουν πάντα αντίστοιχη επεξήγηση στο κείμενο για να βγάλω άκρη... Οπότε απευθύνομαι στους γνώστες του φορουμ:

1) Στο πάνω μέρος έχει μια Φ200 και μια Φ100. Η πρώτη για την καμινάδα αλλά η δεύτερη δεν εξηγεί για τι είναι. Αρχικά υπέθεσα ότι είναι πιθανόν εξαγωγή για σύνδεση σπιραλ που να οδηγεί ζεστό αέρα στην πάνω περσίδα. Αλλά από άλλο παρόμοιο τζάκι είδα ότι μάλλον πρόκειται για εισαγωγή εξωτερικού αέρα για τη δευτερογενή καύση. Αν είναι έτσι, τότε θα πρέπει να ανοίξω μια φ100 στον τοίχο και με σπιραλ να οδηγήσω τον εξωτερικό αέρα στη φ100 του τζακιού;

2) Ο πρωτογενής αέρας καύσης δείχνει ότι αν τοποθετηθεί βεντιλατερ εισέρχεται και από έξω αλλά και από τον εσωτερικό χώρο του σπιτιού. Σε λειτουργία χωρίς βεντιλατερ δεν εξηγεί. Θα ανοίξω μια περσίδα στον εξωτερικό τοίχο και θα μπαίνει ελεύθερα ο αέρας στο θερμοθάλαμο οπότε το τζάκι θα τραβάει όσο αέρα θέλει από κάτω καθώς και από την περσίδα χαμηλά εμπρός ή θα πρέπει να οδηγήσω με σωλήνα τον εξωτερικό μόνο αέρα να κουμπώσει κάτω από την εστία;

3) Χρειάζομαι 2 τρύπες στον εξωτερικό τοίχο; Μια για πρωτογενή και μια για δευτερογενή αέρα;

4) Το τζάκι θα τοποθετηθεί πρόσωπο στον τοίχο οπότε η καμινάδα θα βγει εξωτερική. Έχω αφήσει στον τοίχο άνοιγμα 2μ χ 1μ για το τζάκι. Η καμινάδα θα φτάσει γύρω στα 6 μ. Να την βάλω διπλή inox Φ200 και να την κλείσω σε τσιμεντένιους κυβόλιθους ή να την αφήσω χωρίς περίβλημα; Ή μήπως καλύτερα μονή αλλά χτισμένη; Το βιβλίο του τζακιού λέει διπλή μονωμένη και χτισμένη αλλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή.

5) Πάνω από το τζάκι μένουν περίπου 80 εκ. μέχρι την οροφή του θερμοθαλάμου όπου και πρέπει να βγάλω την καμινάδα. Επειδή πρέπει να βγει περίπου 20 εκ. πίσω από τη θέση της θα χρειαστώ προφανώς σωλήνες γωνίας 45 μοιρών. Θα χρειαστώ 2 τέτοιους; Έναν που να πάει προς τα πίσω την καμινάδα και έναν που να τη γυρίσει πάλι κάθετα προς τα πάνω; Να βάλω μονούς χωρίς μόνωση εκεί; Φτάνουν τα 80 εκ. για αυτό;

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει για να αποφύγουμε λάθη στην εγκατάσταση. Ευχαριστώ!
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Marios64.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ