Προβλημα με tiemme fc 810

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163905 από oxygen
Απαντήθηκε από oxygen στο θέμα Re:Re:Re:Προβλημα με tiemme fc 810

dimlyk έγραψε: ελπιζω να σε βοηθησουν οι φιλοι εδω αλλα οι θερμοκρασιες αυτες ειναι πολυ υψηλες ...γυρω στους 100 βαθμους θα πρεπει να ειναι ...αν εχεις 160 εκει καυσαερια ποσο εχεις ? ...τσεκαρισε τον ανεμιστηρα οτι δουλευει σε πληρεις στροφες οτι δεν υπαρχει καποιο εμποδιο στην ροη αερα ...το χαρτι σηκωνεται και σε φυσικη ροη με ανεμιστηρα θαπρεπε να κυματιζει ...η καμιναδα πρεπει να ειναι 4 μετρα κατ ελαχιστο και ο ελεγχος γινεται με ταμπερ αν υπαρχει προβλημα ...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ..προς το παρον τσεκαρισε τον ανεμιστηρα και την πορεια του αερα

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Εχω λυσει τωρα τα πάντα και σκεφτομαι. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν κανονικοτατα και δεν υπαρχει καποιο εμποδιο μεχρι τις περσιδες. Η καμιναδα μου το ισιο καθετο κομματι ειναι 4μετρα ακριβως. Ισως σκεφτομαι οτι ο εσωτερικός αερας που εφερα απο κατω και τερματιζει στο μισο ανοιγμα του πατου της εστιας να κανει τη ζημια.στο ανοιγμα αυτο έπρεπε κανονικα να τερματιζει ο εξωτερικός αερας(βαση κατασκευαστη) αλλα δεν ειχα περιθωρια. Τωρα ο εσωτερικός αερας που εφερα απο κατω δινει και στον θαλλαμο της κασσετας(προς τις περσιδες) και στην φουσκα ( ελεγμενο με λιβάνι).Κριμα που δεν εχει κινηση το site ολως παλια. Πραγματικα βρισκομαι σε φαση που χρειάζομαι καθοδηγηση.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 7 Μήνες πριν by oxygen.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163906 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Re:Προβλημα με tiemme fc 810
οι αλλες δυο τρυπες που φαινονται στην φωτο τι ειναι?
το οτι εδωσες εσωτερικο αερα δεν ειναι τραγικο ...οι περσιδες ομως πρεπει να παιρνουν αερα απο αλλου ειτε το τζακι σου εχει περσιδες εισαγωγης κατω χαμηλα ειτε φροντιζεις εσυ για νεες ...αν το σπιτι παντως ειναι αεροστεγες τοτε υπαρχει θεμα ...τις περσιδες εξαγωγης ομως γιατι τις εχεις τοσο χαμηλα και στελνουν αερα στο προσωπο ? ακομα κι 80 βαθμους να ειναι ο αερας ειναι ενοχλητικος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163908 από oxygen
Απαντήθηκε από oxygen στο θέμα Re:Re:Re:Re:Προβλημα με tiemme fc 810

dimlyk έγραψε: οι αλλες δυο τρυπες που φαινονται στην φωτο τι ειναι?
το οτι εδωσες εσωτερικο αερα δεν ειναι τραγικο ...οι περσιδες ομως πρεπει να παιρνουν αερα απο αλλου ειτε το τζακι σου εχει περσιδες εισαγωγης κατω χαμηλα ειτε φροντιζεις εσυ για νεες ...αν το σπιτι παντως ειναι αεροστεγες τοτε υπαρχει θεμα ...τις περσιδες εξαγωγης ομως γιατι τις εχεις τοσο χαμηλα και στελνουν αερα στο προσωπο ? ακομα κι 80 βαθμους να ειναι ο αερας ειναι ενοχλητικος

Αυτες μου τις εκανε ο τζακας οταν μου τοποθετησαν αρχικα το τζακι: ειναι εξωτερικες παροχες αερα με την περσίδα εξωτερικα στο μπαλκονι να ανοιγοκλείνει κατα βούληση.η μια απο αυτες η χαμηλη κανονικα θα έπρεπε να πηγαινει στη τρυπα της εστιας και η αλλη εκει που ειναι λογικα για να δροσιζει την εστια στο πλαι και να δινει στη φουσκα. . Το τζακι απο μονο του παιρνει αερα απο μπροστα εκει που ειναι τα βεντιλατερ αριστερα δεξια για τον θαλλαμο του και αερα καυσης απο το συρταρακι σταχτης. Τις περσίδες τις ήθελα οσο πιο χαμηλα γινοταν για να διασκορπιζεται καλυτερα ο θερμος αερας στο χώρο . Οσο για το πρόσωπο που λες οτι χτυπανε αν δεν καθεσαι ορθιος μπροστα δεν υπάρχει θεμα. Εξαλλου ειναι μακρυά απο τον καναπε.
Οσο για το σπιτι που λες παραειναι αεροστεγες αρα τι σημαίνει αυτο?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163910 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Re:Re:Προβλημα με tiemme fc 810
δοκιμασε να δουλεψεις το τζακι κι οπως ειναι ανοιχτο με ενα μισανοιχτο παραθυρο
αλλιως θα πρεπει οπωσδηποτε να δωσεις αερα εξωτερικο ... οταν το σπιτι ειναι στεγανο δημιουργειται υποπιεση μια και η καυση θελει αερα που τον διωχνει μεσω της καμιναδας σ αυτη την περιπτωση αφ ενος οι ανεμιστηρες δεν λειτουργουν σωστα αλλα κυριως ο αερας κυκλοφοραει οπως θελει χωρις να ακολουθαει τις διαδρομες που θελουμε υπαρχει ακομα και περιπτωση οι ανεμιστηρες να τραβανε τον αερα οπως βγαινει απο τις περσιδες .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163911 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
πόσα κιλά ξύλα έβαλες και πόσα μέτρα καμινάδας έχεις ? εχει κλαπετο καμιναδας το τζάκι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163913 από oxygen
Απαντήθηκε από oxygen στο θέμα Re:Re:Re:Re:Re:Προβλημα με tiemme fc 810

dimlyk έγραψε: δοκιμασε να δουλεψεις το τζακι κι οπως ειναι ανοιχτο με ενα μισανοιχτο παραθυρο
αλλιως θα πρεπει οπωσδηποτε να δωσεις αερα εξωτερικο ... οταν το σπιτι ειναι στεγανο δημιουργειται υποπιεση μια και η καυση θελει αερα που τον διωχνει μεσω της καμιναδας σ αυτη την περιπτωση αφ ενος οι ανεμιστηρες δεν λειτουργουν σωστα αλλα κυριως ο αερας κυκλοφοραει οπως θελει χωρις να ακολουθαει τις διαδρομες που θελουμε υπαρχει ακομα και περιπτωση οι ανεμιστηρες να τραβανε τον αερα οπως βγαινει απο τις περσιδες .

Πιστεύω πως έχεις δίκιο. Πες μου σε παρακαλώ ετσι οπως τα βλέπεις στη φωτο πως θα το εκανες εσυ? Εγω να τραβηξω την εξωτερική παροχη μεχρι την τρυπα του τζακιου αλλα εκει ακριβως υπάρχει η τρυπα του εσωτερικου αερα και για να την μετακινησω θα χρειαστεί κιαλλα σπασιματα μεχρι που θα πεσουν τα πυροτουβλα στο πατωμα. Για πες μου τη γνωμη σου. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ