Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161389 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Δημήτρη έχω μιλήσει πριν 4-5 χρόνια με το ανάλογο τμήμα στην ytong να ρωτήσω αν θα είχε κάποιο πρόβλημα να το βάλω στο θερμοθάλαμο η απάντηση ήταν αρνητική ως προς το ότι δεν πρέπει να έρχεται απευθείας με τον αέρα που αναπνέουμε .σε ερώτηση στους Ούγγρους μου είπαν οτι το δουλεύουνε και αυτοί αλλά ντύνουν πρώτα με φύλλο αλουμινίου εσωτερικά το θάλαμο .το έκανα το δοκίμασα είναι τρομερά τα αποτελέσματα .350 βαθμοί εσωτερικά θερμοκρασία δωματίου εξωτερικά μετά απο 3 ώρες λειτουργίας του τζακιού .βάζοντας όμως το ytong το αλουμίνιο και το χρόνο που θέλεις για εμένα είναι οικονομικά ασύμφορο .


Γεια σου Δημήτρη!

Λοιπόν βλέποντας τα χαρακτηριστικά του ytong www.ytong.gr/files/downloads/manuals/YTO...heet%20%28ENG%29.pdf
διαβάζω " YTONG’s AAC is inflammable" .
Επίσης είναι πιστοποιημένο κατά Euroclass A1 www.ytong.gr/files/downloads/manuals/CE-YTONG_BLOCKS-423-gr.pdf , το ίδιο πρότυπο που διαβάζω ότι έχει κ το izol ή το promasil που έχεις www.promat-hpi.com/downloads/get/en/9A19...e5-92bc-03ebe8682a0a

Οπότε συμπεραίνω ότι το ytong είναι τουλάχιστον το ίδιο ασφαλές με το izol.

Θα τους στείλω εμαιλ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161390 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?
Λοιπόν, μίλησα με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπει όπως είναι σε συνδυασμό με την κόλλα fsw 140 thrakon . Δεν εκπέμπει ατμούς.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161391 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Re:Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?
Καλησπέρα,

νομίζω ότι ο προβληματισμός δεν έχει να κάνει με εκπομπή ατμών αλλά σκόνης. Τον ίδιο προβληματισμό είχα και για το ιζόλ που στην πράξη δεν βλέπω σκόνη αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Ίσως στο Y-Tong να είναι πιθανότερο και μάλλον κάποιος που το έχει βάλει ήδη όπως το podilatis θα μπορούσε να βοηθήσει.

Ερώτηση: To φύλλο αλουμινίου πως το τοποθετούμε, Το κολλάμε/καρφώνουμε και τι πάχος είναι καλό να έχει;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161397 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μαρία Πισινάρα
Τεχνική & Εμπορική Υποστήριξη
Αυτή η κυρία μου είχε στείλει και εμένα τα τεχνικά χαρακτηριστικά και μου είπε οτι δεν μπορούν να εγγυηθούν για 200 έως 400 βαθμούς συνεχής λειτουργίας .
το αλουμίνιο να είναι αρκετά χοντρό για να βιδωθεί στο ytong

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161402 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?
Ναι η ίδια είναι.
Εμένα μου είπε ότι το υλικό δεν εκπέμπει τίποτα από τους 1000C και άνω.
Φυσικά τα πιστοποιητικά που μου έστειλε, λένε αυτό που ξέραμε ήδη ότι δλδ ανήκουν στην κατηγορία Α1 οπότε δεν συμμετέχουν στην φωτιά.

Δεν λένε πουθενά ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την χρήση του τζακιού.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι.

Η πιστοποίηση όμως έρχεται από δοκιμές.

Πολύ θα ήθελα να δω τί ισχύει και σε άλλα υλικά.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161425 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Re:Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?
Αν αντί για φύλλο αλουμινίου βάλεις λαμαρίνα γαλβανιζέ πάχος 0,75 για μικρότερο κόστος θα υπάρχει θέμα? (έχω βάλει στο ταβάνι του δικού μου θερμοθαλάμου)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ