Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161365 από liakjim
Γεια σας , μετά από πολυυυυυ καιρό.

Λοιπόν φτιάχνω στον αδερφό μου τζάκι , άνεργος εδώ και χρόνια. Το budget ελάχιστο.

Αντί για πετροβάμβακα θέλω να του βάλω κάτι καλύτερο.

Υπάρχουν λοιπόν το izol , λύσεις τύπου Skamol SKAMOTEC 225 ή και το ytong.
Το ytong είναι σκανδαλωδώς φθηνό , πχ www.kaxirismonotika.gr/ytong/615-ytong-025060005-cm.html

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς για τζάκι? Αν ναι φαντάζομαι με όριο τους 1000C , δεν θα υπάρξει θέμα σωστά?

Τελευταίο : τί κόλλα βάζω? Δεν μπορώ να βρω από τα τεχνικά χαρακτηριστικά αν η κόλλα αντέχει εξίσου τόσο ψηλά.
ty

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161366 από podilatis
Απαντήθηκε από podilatis στο θέμα Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?
Καλησπέρα.
Έχω στήσει και εγώ ένα Selenic,στην αρχή με Chiminea S όπως το στηνες και εσύ αλλά δυστυχώς η μυρωδία της καμμένης κόλλας ήταν ανυπόφορη και το ξήλωσα όλο.
Τώρα είναι στημένο με το 5 άρι το Ytong και ήσύχασα.
Στην πλάτη αν σε παίρνει πατάς και χτίζεις πάνω στην τοιχοποιία αλλιώς στήνεις στρωτήρες και ορθοστάτες και με νοβοπανόβιδα βιδώνεις το 5άρι και μετά λασπώνεις και είναι ακλόνητο.Το πολύ βασικό για μένα είναι
ότι το Ytong είναι ένα πολύ βολικό,άοσμο για τη δουλειά μας,προιόν που "συγχωρεί" τα λάθη κατά την κατασκευή του θαλάμου.
Δες εδω τις φωτό





Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161367 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ.
Τι κόλλα χρησιμοποίησες?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161371 από podilatis
Απαντήθηκε από podilatis στο θέμα Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?
τη δική του,δεν έχει κανένα θέμα.
Έκανα και το κάψιμο με το κάμινέτο που έβλεπα στο youtube και πραγματικά απόρησα με την αντοχή αυτού του υλικού.
Να θυμίσω εδώ ότι Ytong και πλάκες ασβεστικού πυριτίου έχουν πολλά κοινά συστατικά.
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by podilatis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161378 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Μόνωση με izol , Skamol SKAMOTEC 225 ή ytong?
Ευχαριστώ πολύ!

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161387 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Δημήτρη έχω μιλήσει πριν 4-5 χρόνια με το ανάλογο τμήμα στην ytong να ρωτήσω αν θα είχε κάποιο πρόβλημα να το βάλω στο θερμοθάλαμο η απάντηση ήταν αρνητική ως προς το ότι δεν πρέπει να έρχεται απευθείας με τον αέρα που αναπνέουμε .σε ερώτηση στους Ούγγρους μου είπαν οτι το δουλεύουνε και αυτοί αλλά ντύνουν πρώτα με φύλλο αλουμινίου εσωτερικά το θάλαμο .το έκανα το δοκίμασα είναι τρομερά τα αποτελέσματα .350 βαθμοί εσωτερικά θερμοκρασία δωματίου εξωτερικά μετά απο 3 ώρες λειτουργίας του τζακιού .βάζοντας όμως το ytong το αλουμίνιο και το χρόνο που θέλεις για εμένα είναι οικονομικά ασύμφορο .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ