edilkamin ή clam?

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157864 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα edilkamin ή clam?
και μία πρόταση.προσπάθησε να βρεις κάποιον γνωστό σου με τζάκι με βεντιλατερ για να το ακουσεις την ωρα που δουλευει.ο θορυβος να ξέρεις ειναι αρκετός και κάποιοι δεν τον αντέχουν.εχω φίλους που δεν παω στο σπιτι τους χειμωνα γιατι δεν αντεχω τον θορυβο....

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157872 από lancias
Απαντήθηκε από lancias στο θέμα edilkamin ή clam?

Savvas έγραψε: Έχει εγκατάσταση καλοριφέρ το σπίτι σου?


έχω ήδη καλοριφερ,το οποιο όμως δεν βολεύουν οι σωληνώσεις να το συνδέσω με το τζάκι.

Για να καταλάβετε για τη μόνωση εχω, το καλοριφερ δουλευει ολη μερα τις μερες με πολυ κρύο(μένω σε νησί). ετσι ακομα κ αν προκεται μονο για το σαλονι δεν νομιζω να υπολοιτουργει, μαλλον θα εκμεταλευτω ολη τη θερμοτητα του.... :P

φιλε dimlyk ,το θεωρω δεδομενο οτι θα βαλω μια περσιδα εξωτερικα κ 2 εσωτερικα κατω απο την εστια για εισροη αερα.αυτο με τις πανω περσιδες πρεπει να το ρωτησω,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157873 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:edilkamin ή clam?
Μη σπαταλάς άσκοπα τα χρήματα σου.
Κάτι άκουσα για το εξοικονομω.
Δώσε τα χρήματα αυτά για βελτίωση των μονωσεων+ καλά PVC κουφώματα.
Αλλιώς τα λεφτά θα είναι σαν να τα ρίχνεις στο χρέος της χώρας. Σε σουρωτήρι.
Φιλικά

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aristidis540

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157875 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα edilkamin ή clam?
Απλώς δεν καταλαβαίνω το εξής. Αγοράζεις ένα υπερβολικά ακριβό τζάκι (που το κόστος του μάλλον έχει να κάνει με ζητήματα αισθητικής και όχι απόδοσης) και έχεις ένα σημαντικό συνολικό κόστος εγκατάστασης, τόσο που με τα ίδια χρήματα μπορείς να βάλεις υδραυλικό. Είναι μεγάλο το σπίτι και το αερόθερμο χωρίς κανάλια, δεν μπορεί να κάνει καλή κατανομή.
Δεν καταλαβαίνω το "δεν βολεύουν οι σωληνώσεις". Σωλήνες είναι και μπορούν να οδηγηθούν οπουδήποτε με μικρή σχετικά δυσκολία.
Εγώ θα το ξαναεξέταζα το θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157876 από lancias
Απαντήθηκε από lancias στο θέμα edilkamin ή clam?
ευχαριστω πολυ για την απαντηση ,

ΑΛΛΑ....οταν εισαι σε πολυκατοικια δεν μπορεις να περνας σωλήνες τόσο ευκολα,εκτος αν γκρεμισεις.... οπως ανεφερα για μενα παιζει πρωτο ρολο η αποδοση κ μετα η αισθητικη. θα μπορουσα να παρω ενα μικροτερο τζακι,οκ.ισως θα γλυτωνα 1 χιλλιαρικο, αλλα τωρα αυτο παρηγγειλα,κ αφου το παρηγγειλα θα πρεπει να δω πως μπορει να δουλεψει καλυτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157879 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Απαντήθηκε από ΑΝΕΣΤΗΣ98 στο θέμα edilkamin ή clam?

lancias έγραψε:

Savvas έγραψε: Έχει εγκατάσταση καλοριφέρ το σπίτι σου?


έχω ήδη καλοριφερ,το οποιο όμως δεν βολεύουν οι σωληνώσεις να το συνδέσω με το τζάκι.

Για να καταλάβετε για τη μόνωση εχω, το καλοριφερ δουλευει ολη μερα τις μερες με πολυ κρύο(μένω σε νησί). ετσι ακομα κ αν προκεται μονο για το σαλονι δεν νομιζω να υπολοιτουργει, μαλλον θα εκμεταλευτω ολη τη θερμοτητα του.... :P

φιλε dimlyk ,το θεωρω δεδομενο οτι θα βαλω μια περσιδα εξωτερικα κ 2 εσωτερικα κατω απο την εστια για εισροη αερα.αυτο με τις πανω περσιδες πρεπει να το ρωτησω,

Πάντως ο Σάββας έχει δίκιο. Πολύ μεγάλο το κόστος αν έχεις γραμμές καλοριφέρ. Στα ίδια λεφτά βάζεις υδραυλικό ή ξυλολέβητα με δοχείο αδράνειας και έχεις θέρμανση σε όλο το σπίτι. Με τόσες απώλειες που αναφέρεις με το αερόθερμο θα έχεις πολλά κρύα ρεύματα αέρα και η αίσθηση θα είναι χαμηλότερη της θερμοκρασίας του χώρου
Σε συμφέρει όμως το ξύλο στο νησί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ