Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109275 από gounoman

απέναντι απο το τζακι έχω 1 18000 που ευρίσκεται στην λοξή γραμμή με την κολώνα που λεέι υαλότουβλο.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by gounoman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109278 από Stavrax
@gounoman
Τότε νομίζω ότι αν το βάζεις σε λειτουργία βεντιλατερ, όταν ανάβεις το τζάκι, δηλαδή να σπρώχνει με κατεύθυνση προς τον διάδρομο, θα έχεις πολύ καλή θερμοκρασία σε όλους τους χώρους του σπιτιού. Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις προτού προμηθευτείς πρόσθετα βεντιλατέρ, καθώς αυτό που σκοπεύεις να αγοράσεις το έχεις ήδη!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gounoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109279 από Στελιος1
Εγω gounoman δεν νομιζω.. θελει οδηγηση (καναλι-σωληνα) οποιοδηποτε ρευστο για να παει εκει που θες. Αν υπηρχε τροπος (ιδιαιτερα δυσκολο να ταιριαξει σε σπιτι χωρις προηγουμενη υποδομη γ αυτο)να απορροφα αερα ο ανεμιστηρας του τζακιου απο την αλλα ακρη τ σπιτιου τοτε θα ηταν πανευκολο. Αλλα ακομη και αν γινοτανε αυτο, θα φτανανε οι θερμιδες? Πιστευω οτι ξεπερναμε καποια ορια στις προσδοκιες μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109296 από alex_nous
Επειδή ο χειμώνας πλησιάζει και για ακόμη μία χρονιά λιτότητας (για να μην πω πείνας), θα ζεσταθούμε με το ''ενεργειακό'' ελληνικό μας τζάκι, σπάω το κεφάλι μου για να βρω την οικονομικότερη δυνατή λύση στο θέμα της ανισοκατανομής θερμού αέρα. Πολλοί φίλοι ίσως έχουν ξανακούσει τον προβληματισμό μου αλλά κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη!
Ξεκινάω ξαναλέγοντας πως το σπίτι μου είναι μεζονέτα 125τμ, 65 κάτω 60 πάνω χονδρικά, με το τζάκι στον ΠΑΝΩ όροφο! Ο αρχικός σχεδιασμός-εγκατάσταση τζακιού έγινε για μερική οικονομία στο πετρέλαιο. Δηλαδή εγκαταστάθηκε γα να ζεσταίνει μόνο τον πάνω όροφο (σαλόνι-κουζίνα). Λόγω οικονομικών δυσκολιών, άνοιξα τρύπα στην πλάκα και έστειλα τους αεραγωγούς του τζακιού (ενωμένους σε έναν από δύο) στον κάτω όροφο όπου είναι και τα υπνοδωμάτια. Περάσαμε δύο χειμώνες με αποκλειστική θέρμανση το τζάκι μας αλλά όπως έχω ξαναγράψει πάντα προσπαθώ να βελτιώσω την εγκατάσταση. Το πρόβλημα είναι πως το πιο απομακρυσμένο δωμάτιο που είναι και το παιδικό είναι και το πιο κρύο κατά 2 περίπου βαθμούς. Οι δύο όροφοι επικοινωνούν μεταξύ τους με ανοιχτή σκάλα ενώ στον κάτω όροφο τα δοκάρια είναι πολλά.
Η σκέψη μου λοιπόν είναι η τοποθέτηση ανεμιστήρα οροφής στον κάτω όροφο, στο χώρο όπου εξέρχεται ο αέρας. Πιστεύετε πως θα δουλέψει ή τζάμπα ο κόπος και τα έξοδα. Μήπως απλά επιταχύνει την άνοδο του θερμού αέρα στον πάνω όροφο? Παραθέτω κατόψεις όχι τόσο ακριβείς αλλά αρκετές για να μου πείτε ιδέες. Η κόκκινη βούλα στον κάτω όροφο είναι η εξαγωγή αέρα.


Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by alex_nous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109308 από gkesi
Χμμμμ, δύσκολη περίπτωση. Αν το τζάκι ήταν στον κάτω όροφο θα ήταν πιό απλή, αλλά τώρα ? :huh:
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο ένας αγωγός που κατεβαίνει κάτω, με κάποιο τρόπο να πλησιάσει κοντά στη πόρτα του δωματίου του παιδιού, αλλά αυτό προυποθέτει ένα κάρο ιστορίες...έχεις και δοκάρια... άστο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109316 από Stavrax
@alex_nous
Μια σχετικά ανέξοδη λύση. Κάνεις ένα κούτελο με γυψοσανίδα στην σκάλα για να κόψεις την μεγάλη διαφυγή θερμού προς τα επάνω. Ανοίγεις μια περσίδα ψηλότερα από το κούτελο στον τοίχο μεταξύ διαδρόμου και παιδικού. Όταν έχεις ανοιχτή την πόρτα μεταξύ διαδρόμου και παιδικού θα περνάει ο ζεστός και προς το δωμάτιο. Νομίζω ότι έχει αρκετές πιθανότητες να βελτιώσει την κατάσταση. Ακόμα μια εύκολη λύση που αξίζει να πειραματιστείς είναι να δοκιμάσεις να στέλνεις τον θερμό χαμηλά, έτσι θα αναμιγνύεται περισσότερο και θα έχεις καλύτερη κατανομή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ