Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109019 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Σήμερα πήγα στον δήμαρχο στο φανάρι στη γεφυρα της Βαρυμπόπης 110 το κυβικό μου λεει η ελια μηδεν κι αυτός αν θες μετρα την με το ζορι την εκοψε ήθελε να την μετρήσω ετσι μου λεει δεν τα βλέπεις? καταξερα ειναι τράβηξε κι ένα κομμάτι κι επεσε η ντανα Να άκου πως κάνουν θόρυβο λέει ξερά είναι..μη σας πολυλογο μετράω 32% υγρασία μεχρι να τα κάψεις θα κατέβει ειπε εξάλλου τι σε νοιάζει δεν τα χρεώνω με τον τόνο αλλα με το κυβικο.... :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Επίσης στο κυβικο σαν μικρες τις βλέπω τις παλέτες πιστεύω πως θα πρέπει να είναι 1.10 Χ 0.86 Χ 1,05ύψος = 0,99κ.μ.Ας μας πεί και κάποιος τη γνώμη του γιατι αν είναι ακριβως 1Χ1Χ1 βάλε και τα κενά ενδιάμεσα δεν είναι ένα κυβικο καθαρό....εννοείτε ντανιασμένα κι όχι χύμα..
Επίσης στην Δροσιά απέναντι απο τα τζαμπο το πεύκο το έχει 75 συν 13%ΦΠΑ την δρυ στα 95 συν ΦΠΑ και την ελια 115 συν ΦΠΑ ελια θα φερει τις επόμενες μέρες αλλα οξυα δρυ και πεύκο που μέτρησα έχει απο 32% μεχρι 60% υγρασια μάλιστα μου είπε πως ίσως το μηχάνημα δεν είναι αξιόπιστο γιατι ειχε φέρει άνθρωπο και τα μετρησε και ήταν πολύ χαμηλότερη η υγρασία αυτο που έχω εγω είναι της Kratki ... πάντως σε δικα μου ξυλα ελια που τα εχω 3 χρονια βρηκα 4% και 6% υγρασια .... :blush: :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109068 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Βασικά ο συνδιασμός μπριγκέτας ξύλου είναι πολύ καλός. Για φέτος πήρα 10 κυβικά από τον Αναστασόπουλο στην Μεταμόρφωση, πηγαίνοντας για μενίδι, με 90€ το κυβικό, ελιά πουρνάρι και δρυ. Το πουρνάρι 35% η ελιά 15% και η δρυς 8%. Τα ξύλα τα πήρα για του χρόνου αλλά τη δρυ μάλλον θα την κάψω και από φέτος. Γενικά είναι "πονηρούλης" και πρέπει νασαι παρών στη φόρτωση. Στην τιμή περιλαμβάνεται και ντάνιασμα σε λογική απόσταση.
Επίσης στη Βαρυμπόμπη, στα φανάρια της Δεκελίας είναι η Σιδενωρ που πουλάει οξια περσινή 180€ τα 2,2 κυβικά. Πολύ στεγνό ξύλο. Έχει αλλάξει χρώμα :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109114 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Ολοι πάνω κάτω πονηρούληδες είναι!!!
τελικά βρήκα περσυνή ελιά στα 120 το κυβικό στεγνή υγρασία 0 το ίδιο και οξιά 0 υγρασία στα 100 ευρω και πήρα για αρχή απο 1 παλέτα είναι σρη Λ.Κρυονερίου ο πρώτος αριστερά όπως πάμε δίπλα σε ένα σουβλαντζίδικο....όταν τον ρώτησα για υγρασία μου είπε μέτρα τη να γελάσουμε διάλεξε όποιο ξύλο θές ....
και μέτρησα ...αφού νόμισα πως η μπαταρία τα,παιξε....τώρα αν είναι κι αυτός πονηρός και μου φέρει άλλα ξύλα ..θα δείξει απο Δευτέρα που θα παραλάβω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109116 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια

dmtr έγραψε: Βασικά ο συνδιασμός μπριγκέτας ξύλου είναι πολύ καλός. Για φέτος πήρα 10 κυβικά από τον Αναστασόπουλο στην Μεταμόρφωση, πηγαίνοντας για μενίδι, με 90€ το κυβικό, ελιά πουρνάρι και δρυ. Το πουρνάρι 35% η ελιά 15% και η δρυς 8%. Τα ξύλα τα πήρα για του χρόνου αλλά τη δρυ μάλλον θα την κάψω και από φέτος. Γενικά είναι "πονηρούλης" και πρέπει νασαι παρών στη φόρτωση. Στην τιμή περιλαμβάνεται και ντάνιασμα σε λογική απόσταση.
Επίσης στη Βαρυμπόμπη, στα φανάρια της Δεκελίας είναι η Σιδενωρ που πουλάει οξια περσινή 180€ τα 2,2 κυβικά. Πολύ στεγνό ξύλο. Έχει αλλάξει χρώμα :)


Α μπράβο και εγώ από τον Αναστασόπουλο αγόρασα 8 κυβικά δρυ τον Ιούλιο 80 €/κυβ. Περιμένω κάποια στιγμή να ντανιάσω σωστά να δω πόσα πραγματικά είναι :ohmy:

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109119 από kinigos
Απαντήθηκε από kinigos στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Έλατο σε ενεργειακό τζάκι έχει κάψει κάποιος; Τι λέτε κάνει; Εστω μαζί με άλλο είδος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109126 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ξύλα για ενεργειακά τζάκια
Το έλατο κάνει μόνο για προσάναμα. Περιέχει ρετσίνι, όπως όλα τα κωνοφόρα, οπότε δημιουργεί εύφλεκτα στρώματα στην καμινάδα με κίνδυνο πυρκαγιάς. Σε όλα τα μάνιουαλ των ενεργειακών τζακιών αναφέρεται ως καύσιμο το hard wood, ποτέ δεν γράφουν soft wood (ξύλο κωνοφόρων).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ