Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123727 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Η κάτω περσιδα ειναι της φυσικής ροής δλδ απο μέσα .

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123730 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Οκ liakjim. ευχαριστω........

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123757 από douka77
Απαντήθηκε από douka77 στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα και χρονια πολλα ε ολους με υγεια και χαρες παντα..επανερχομαι και γραφω εδω γιατι οπως εχω γραψει και σε αλλο μου ποστ εχω μια κασετα salgoueda v700.Einai σε ενα δωματιο 35τμ που εχει υψος γυρω σγυρο στα 3,75 μετρα.Αυτο που δεν καταλαβενω ειναι πως γινετε να μου ανεβαζει μεσα σε 1-1.30 ωρα 4-5 βαθμους(απο 15 παει 19-20) την θερμοκρασια, ειδικα αν δουλευει η θορυβωδης μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ και μετα απο εκει να σταματαει.Εχει γινει θεροθαλαμος απο πετρομβαβακα η καμιναδα ειναι μονη ραφησ φ 200 που περναει μεσα απο την παλια φ 250 και ειχει σφυνωθει με πετρομβαβακα και επανς στην φουσκα υπαρχουν 2 περσιδες κατω χαμηλα 25*15 και μια επανω ψηλα 30*30 οπως και 2 μικρες που ειναι για τουσ αεραγωγους τησ κασετας.ΣΤην πλατη της κασετας εχει μια ευκαμπτη σωληνα που βαζει εξωτερικο αερα φ120.Αερα καυσης που δεν εχω κατω απο το συρταρακι.Η καμιναδα ειναι γυρω στα 5-5.30 μετρα.Τ ξυλα που βαζω ειναι ξερα σε δςματιο μεσα 3 ετων.Η λειτουργια της ειναι πο τις 3 το απο απογεθμα μεχρι τις 11 το βραδυ .Οι εξωτερικες θερμοκρασιες ειναι απο 9-12 βαθμους μια και μενω κρητη.Απο οτι διαβαζω αλλοι ζεστενουν ολοκληρα σπιτια με τορα kw(δεν εχω αυτην την απαιτηση μια και το δικο μ ειναι πετροχτιστο ανισοπεδο οπςσ εχω γραψει)
Τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω για να δω τι μπορει να φταει και "μπουκωνει" και δεν δινει τουλαχιστον 1-2 βαθμουσ ακομα
Ευχαριστω για την βοηθεια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123766 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Χρονια πολλά!
Να σας πω τον προβληματισμό μου: Έχω κασέτα νορντικα 70. Εάν αντικαταστήσω τον εργοστασιακό ροοστάτη με άλλον του εμπορίου (tiemme ή olympia electronics) συνδέοντας εκτός από τα εργοστασιακά βεντιλατέρ και ένα άλλο (85 watt/450 κυβικά) pistεύεται ότι θα έχω πρόβλημα;
Ουσιαστικά θα κάνω αυτό που σου δίνει και ο κατασκευαστής τη δυνατότητα να κάνεις με το extra ventilation kit (το οποίο όμως κάνει 450 ευρώ περίπου).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123784 από nikgio
Απαντήθηκε από nikgio στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά
Μετα απο πολλες χρησιμες συζητησεις και αφου αποφασισα να χαλασω το τζακι μου και να το φτιαξω με γυψοσανιδα (και ολα τα "παρελκομενα":εισαγωγη-εξαγωγη αερα, περσιδες κτλ) σκεφτομαι αν μπορω να στειλω ζεστο αερα στον πισω χωρο του σπιτιου (διαδρομο), ωστε να "σπασουν" τα πισω δωματια με ανοιχτες πορτες. Θελω να ρωτησω πως μπορει να γινει σωστα αυτο και την διατομη της σωληνας χρειαζεται. Η αποσταση ειναι περιπου 10 μετρα. Η κασετα που εχω ειναι η SALGUEDA HELIOS 800 - 18KW. Οι φωτο που επισυνναπτω (1,2,3) αν ενωθουν με τη σειρα δειχνουν την ακριβη διαδρομη της σωληνας οπως σκεφτομαι να το κανω.

Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123801 από papanfot
Απαντήθηκε από papanfot στο θέμα Re:Τζάκια Ενεργειακά

nikgio έγραψε: Μετα απο πολλες χρησιμες συζητησεις και αφου αποφασισα να χαλασω το τζακι μου και να το φτιαξω με γυψοσανιδα (και ολα τα "παρελκομενα":εισαγωγη-εξαγωγη αερα, περσιδες κτλ) σκεφτομαι αν μπορω να στειλω ζεστο αερα στον πισω χωρο του σπιτιου (διαδρομο), ωστε να "σπασουν" τα πισω δωματια με ανοιχτες πορτες. Θελω να ρωτησω πως μπορει να γινει σωστα αυτο και την διατομη της σωληνας χρειαζεται. Η αποσταση ειναι περιπου 10 μετρα. Η κασετα που εχω ειναι η SALGUEDA HELIOS 800 - 18KW. Οι φωτο που επισυνναπτω (1,2,3) αν ενωθουν με τη σειρα δειχνουν την ακριβη διαδρομη της σωληνας οπως σκεφτομαι να το κανω.


Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση χρησιμοποίησα μοτέρ υψηλών θερμοκρασιών το οποίο ρουφάει αέρα από τις εξόδους της κασέτας (Edilkamin ecostar) και τον μεταφέρει περίπου 8-9 μέτρα μακρυά στην κουζίνα. Μάλιστα επειδή σε ΄μένα πάνω από το WC υπάρχει πατάρι βόλεψε πολύ η τοποθέτηση του μοτέρ. Αποτέλεμα να ζεσταίνεται πέρα από το χώρο όπου βρίσκεται το τζάκι (25τ.μ.) και η κουζίνα (20 τ.μ.) με θερμοκρασίες 23 και 21 βαθμούς αντίστοιχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.425 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ