Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96969 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ακομη δεν εχω παρει οριστικη αποφαση
Θα πρεπει παλι να ριξω διαβασμα και πολυ ψαξιμο πριν κανω καποια κινηση οπως ειχα κανει και με το τζακι.

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96973 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγώ λέω αυτά τα 3-4 χιλιάρικα να τα κάνεις μόνωση/θερμοπρόσωψη, συν έναν ηλιακό θερμοσίφωνα. Θα λύσεις το θέμα χαμηλότερης θερμοκρασίας στα δωμάτια, θα έχεις γενικά ψηλές θερμοκρασίες το πρωί (εγώ έχω 21-22 βαθμούς) και θα έχεις ζεστό νερό τζάμπα, τους 10 από τους 12 μήνες το χρόνο (τους άλλους 2 θα τσοντάρεις 10-15 λεπτά ρεύμα για να συμπληρώσεις).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97046 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αυτο που καταλαβα φετος με το τζακι ειναι πως οσο περισσοτερο το καις τοσο οικονομια κανεις 1η ωρα 8κ 2η 5 3η 4 κοκ.αρα ενα σαββατο ή μια κυριακη πρωι που ξυπνας στις 8 και στις 10 θες να κατεβεις για ψωνια ή φραπα δε μπαινεις στη διαδικασια να το αναψεις.αν εχεις κ παιδια σηκωνεσαι κ φευγεις μια ωρα νωριτερα.και επισης το ζεστο νερο πολυ σημαντικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97223 από spsafe
Απαντήθηκε από spsafe στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά χτίζω το σπίτι μου στην Κύπρο, διόρωφο με 265τμ καλυμμένο χώρο και ενώ θα εγκαταστήσω λέβητα γκαζιού για τις ανάγκες της Υποδαπέδιας θέρμανσης και του νερού, σκέφτομαι να εγκαταστήσω και ενεργειακό τζάκι λέβητα το οποίο να συνδέσω με την υποδαπέδια και έτσι με τη χρήση του τζακιού να αντικαθιστώ τον λέβητα αερίου για ώσες ώρες θα καίω ξύλα. Σύμφωνα με τη μηχανολογική μελέτη που μου έχει γίνει για το σκοπό αυτό, μου έχουν προταθεί τα 2 πιο κάτω τζάκια:

1. ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΛΕΒΗΤΑΣ ENERGY XK3 από την Καμινοτεχνική (www.kaminotechniki.gr/product_detail.jsp?prdId=xk3&extLang=). Το κόστος της εγκατάστασης είναι στα 4,100 Ευρώ (συμπεριλαμβάνει γυψοσανίδες) και εξαιρείται η μηχανολογική σύνδεση του τζακιού με την υποδαπέδια.

2. KRATKI AMELIA 30 KW (kratki.eu/s/80/-?fc=3) από την Πολωνική KRATKI. Το κόστος για τη συγκεκριμένη είναι 3650 Ευρώ και εξαιρείται η μηχανολογική σύνδεση του τζακιού με την υποδαπέδια.

Διακοσμητικά μ' αρέσουν γενικά τα τζάκια, αν και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία. Ο βασικός λόγος για τον οποίο σκέφτομαι να εγκαταστήσω ένα τέτοιο είναι η χρήση του ως λέβητας.

Έχετε κάποια άποψη για το αν αξίζει μια τέτοια επένδυση για το σκοπό που τη θέλω και ποια επιλογή είναι η καταλληλότερη από τις πιο πάνω;

Σας χαιρετώ,

Παύλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #97961 από george alimos
Απαντήθηκε από george alimos στο θέμα ενεργιακο τζακι
εχς το side 50x50 endikamin και δε εχς βαλει ακομα γυψοσασανιδα το δοκιμαζω να δω και να ξεμηριση λιγακι και βρεπς οτι οταν το αφισς να σβηση κρυονη αμεσος και σταματαει το μοτερ του αν βαλω απανω κανα 3 4 σειρες πυροτουβλα κα μοθ κρατα θερμοκρασια θα του κανς κακω΄΄

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98435 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα ενεργιακο τζακι
Μήπως γνωρίζετε κάποιο site με περσίδες (για τζάκια) να ρίξω μια ματιά?

Βασικά με ενδιαφέρει να είναι μακρόστενη, να έχει τάμπερ να κλείνει, να έχει και ψιλή σίτα για τα ζουζούνια, και αν γίνεται 2 ή/και 3 και "μαστούς" (από τη μέσα πλευρά) ώστε να κουμπώσουν κατευθείαν σπιράλ.

Merci.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.551 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ