Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1933 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά


Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannemm, alxakc, sirios, dimsam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1934 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.


Ευχαριστω πολυ αστερη...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2176 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδη εχω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι την αναβαθμιση σε ενεργειακη ενθετη εστια το υπαρχον χτιστο τζακι,κλεινω προς μερικες λυσεις:
1. www.tzaki-shop.gr/edilkamin.html?page=sh..._id=77&category_id=3
2. www.tzaki-shop.gr/nordica.html?page=shop...id=24&category_id=16

θα ηθελα την βοηθεια σας σε μερκα πραγματα οπως:
το ενα εχει ενα βεντυλατερ ενω το αλλο 2. Τι ρολο παιζει αυτο?
το ενα εχει μονο πρωτευων αερα ενω το αλλο και δευτερευων και τριτευων.
Με δεδομενο οτι προς το παρων θελω να διοχετευσω αερα μονο απο τιν περσιδα του τζακιου και μελλοντικα σε ενα διπλανο δωματιο τι ειναι καλυτερο?
ΥΓ. Αστερη ξανα Help...

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2180 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όλες αυτές οι κασέτες, έχουν δύο μικρούς ανεμιστήρες στο κάτω μέρος, δεξιά-αριστερά, μέσα από τις γρίλιες. Συνήθως έχουν και 2 ταχύτητες, την μικρή που την ανέχεσαι από θόρυβο και την μεγάλη που εγώ δεν την ανέχομαι για μέσα σε σαλόνι, σαν φασαρτζίδικος υπολογιστής ακούγεται. Αέρα να σπρώξουν από την πάνω γρίλια τους, ή την περσίδα αν τραβήξεις 1-1.5 μέτρο σωλήνα, μπορούν. Να σπρώξουν σε άλλο δωμάτιο, ούτε για αστείο. Θα χρειαστείς εκ των υστέρων βεντιλατέρ υψηλής θερμοκρασίας (να αντέχει τους 80+ βαθμούς που θα στέλνει το τζάκι). Από τα δύο Θα προτιμούσα Nordica που έχει 80% απόδοση, μιά και είναι στα ίδια λεφτά με το άλλο. Μεγαλύτερο δεν μπαίνει? Πόσα μέτρα θες είπαμε να καλύψεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2197 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Όλες αυτές οι κασέτες, έχουν δύο μικρούς ανεμιστήρες στο κάτω μέρος, δεξιά-αριστερά, μέσα από τις γρίλιες. Συνήθως έχουν και 2 ταχύτητες, την μικρή που την ανέχεσαι από θόρυβο και την μεγάλη που εγώ δεν την ανέχομαι για μέσα σε σαλόνι, σαν φασαρτζίδικος υπολογιστής ακούγεται. Αέρα να σπρώξουν από την πάνω γρίλια τους, ή την περσίδα αν τραβήξεις 1-1.5 μέτρο σωλήνα, μπορούν. Να σπρώξουν σε άλλο δωμάτιο, ούτε για αστείο. Θα χρειαστείς εκ των υστέρων βεντιλατέρ υψηλής θερμοκρασίας (να αντέχει τους 80+ βαθμούς που θα στέλνει το τζάκι). Από τα δύο Θα προτιμούσα Nordica που έχει 80% απόδοση, μιά και είναι στα ίδια λεφτά με το άλλο. Μεγαλύτερο δεν μπαίνει? Πόσα μέτρα θες είπαμε να καλύψεις?


Τα μετρα που θελω να καλυψω ειναι 70μ2 ενιαιου χωρου,και θα ηθελα εαν ειναι εφικτο να αποφυγω τον αεραγωγο και η ροη του αερα να γινετε απο τις περσιδες του τζακιου. Επισης θα ηθελα μελλοντικα να κανω παρεμβαση με αεραγωγο σε διπλανο δωματιο 12μ2 σε αποσταση 8μ με τον τροπο που μου εξηγησες Αστερη. Η εστια εχει διαστασεις μ97 χ υ62 χ β60.
Αστερη αυτα περι πρωτης,δευτερης,τριτης καυσης τι ρολο παιζουν?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2205 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με 97 πλάτος σε παίρνει και για μεγαλύτερη κασέτα, να είσαι λίγο πιό άνετος από τα 11-12kW που έχουν οι κασέτες που έδειξες. Ειδικά αν οι μονώσεις του σπιτιού δεν είναι προς το καλό. Άλλωστε θα είναι και αισθητικά καλύτερο να γεμίσει η τρύπα με την εστία και όχι με τσόντες μάρμαρο γύρω-γύρω.

Πρωτεύων αέρας είναι αυτός που καταλήγει στην εστία από κάτω μεριά της σχάρας και δίνει τον μεγαλύτερο όγκο οξυγόνου στην καύση. Δευτερεύων λένε τον αέρα που βγαίνει από τις μικρές τρύπες που έχουν στην πλάτη όσα τζάκια κάνουν δευτερογενή καύση, δίνουν δηλαδή έξτρα αέρα ψηλά στην εστία, με σκοπό να οξειδωθεί το μονοξείδιο σε διοξείδιο του άνθρακα. Έτσι πετυχαίνουν μείωση στους ρύπους CO, από 0.25-0.30 σε 0.10-0.15%. Κάποιες χώρες με αυστηρές προδιαγραφές ρύπων, επιτρέπουν μόνο τέτοια τζάκια σε αστικές περιοχές. Επίσης η διαδικασία αυτή παράγει έξτρα θερμότητα, οπότε ανεβάζει κατά περίπτωση 5-10% την απόδοση σε σχέση με το αντίστοιχο απλό ενεργειακό τζάκι. Τριτογενή δεν ξέρω τι εννοεί η Nordica, αλλά υποθέτω ότι εννοεί κάποια έξτρα ροή αέρα που στέλνει στο πάνω μέρος του τζαμιού, με σκοπό να το κρατάει καθαρό από την κάπνα. Λίγο πολύ το έχουν όλοι οι κατασκευαστές, απλά με κάποιο άλλο όνομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.490 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ