Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80099 από Ionathan
Απαντήθηκε από Ionathan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τι έγινε fivas τελικά?
Έβαλες τον FC-810?
Έχει κάποιος άλλος βάλει το TD Silent με τον FC-810?


fivas έγραψε: Καλησπέρα παιδιά. Έχω μερικές ερώτησεις. Χθες αγόρασα ένα βεντιλατέρ για το τζάκι μου.
Το TD SILENT TD-500/150-160 και είμαι στο ψάξιμο θερμοστάτη.

Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιον που να μην είναι εντοιχιζόμενος ;
Απ' ότι διαβάζω βάζετε οι περισσότεροι τον Tiemme fc-810. Αυτός βγαίνει μόνο εντοιχιζόμενος;

Έχω δει και τον Olympia Electronics BS-840.
Το καλώδιο του σένσορα πόσο μήκος είναι;

Τι μου προτείνετε;

ευχαριστώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80151 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Laman έγραψε: Ρε παιδια βρηκε κανεις καποιο τροπο να μην καπνιζει το τζακι στο ανοιξε κλεισε κατα τον ανεφοδιασμο.
Με εχει κουρασει πολυ αυτο το θεμα κ δε βρισκω ακρη. Δοκιμασα να ανογoκλεινω σιγα την πορτα αλλα πολυ μικρη
διαφορα. Καμια αλλη ιδεα υπαρχει???


το τι πρεπει να κανεις ακριβως δεν ξερω αλλα εντελως τυχαια ανακαλυψα για το ιδιο προβλημα σε μενα οτι στο χωρο καυσης εχει περιμετρικα ενα ανοιγμα 3-4 mm που ειχε στουμπωσει απο τη σταχτη και μπαινει εξωτερικος αερας.το καθαρισα με πινελακι μ αποτελεσμα περισσοτερο οξυγονο =καθολου καπνα :cheer: =μεγαλυτερη καταναλωση :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80331 από ΠΑΝΟΣ Π
Απαντήθηκε από ΠΑΝΟΣ Π στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλο μεσημερι σε ολους. Θα ηθελα να κανω την παρακατω ερωτηση. Εχω μαντεμενιο τζακι γωνιακο με διαστασεις : υψος 53 βαθος 53 πλατος 80 αλλα στο πισω μερος κλεινει και γινεται 44. υπαρχει κασσετα που να ταιριάζει σε αυτή τη διασταση?? Στο υψος μπορω να κοψω τον κυβόλιθο ώστε να φτασω στα 60 εκατοστα. Αν αφαιρέσω τα μαντεμια θα είναι ισιος ο χωρος που θα εχω για να εκμεταλλευτώ στο βαθος για να επιλεξω μια κασσετα με φαρδος 80 εκατοστα. Επισυνάπτω δυο φωτο. Ευχαριστω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80344 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το μαντεμένιο θα βγει, ώστε να μην έχεις την ανάγκη να βρεις εστία τραπέζιο (tappered). Και εφόσον έχεις μαντεμένιο, δηλαδή από πάνω γυψοσανίδα, δεν είναι ανάγκη να πας σε κασέτα, θα κοιτάξεις για foyer με εναλλάκτη, που και φτηνότερο θα βγει και καλύτερο είναι σαν λύση. Και στα 80 εκατοστά συνολικό πλάτος, δεν βάζουμε 80άρα εστία, 70άρα θα βάλεις για να έχει αέρα γύρω-γύρω και να αναπνέει σωστά και να δροσίζεται. 70άρες βγαίνουν μέχρι και 14-15kw, οπότε δεν έχεις θέμα όσο και να είναι το σαλόνι σου και πρακτικά με σωστή μόνωση μπορείς να καλύψεις έως και 100-140τμ, ανάλογα αν είναι μονοόροφο ή μεζονέτα το σπίτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΟΣ Π

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80355 από kkavalas
Απαντήθηκε από kkavalas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε αστερης στειλε το μαιλ σου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80440 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Laman έγραψε: Ρε παιδια βρηκε κανεις καποιο τροπο να μην καπνιζει το τζακι στο ανοιξε κλεισε κατα τον ανεφοδιασμο.
Με εχει κουρασει πολυ αυτο το θεμα κ δε βρισκω ακρη. Δοκιμασα να ανογoκλεινω σιγα την πορτα αλλα πολυ μικρη
διαφορα. Καμια αλλη ιδεα υπαρχει???

Φίλε μου laman, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Εγώ όπως και άλλοι συνφορουμίτες, πριν ανοίξω την πόρτα την κρατάω για ελάχιστα δευτερόλεπτα ελάχιστα ανοικτή, ώστε η εσωτερική πίεση (στην εστία) με την εξωτερική πίεση (του χώρου) να μην έχουν διαφορά. Μάλιστα όταν την ανοίγω ελάχιστα, βλέπω ότι η φωτιά, πηγαίνει στο βάθος της εστίας και είναι αισθητή η ροή αέρα από το χώρο προς στη φωτιά. Για να σου συμβαίνει εσένα να βγαίνει κάπνα από την εστία στο χώρο (την ώρα της τροφοδοσίας) δείχνει ότι ο χώρος έχει μικρότερη πίεση (υποπίεση)από την εστία εσωτερικά. Μήπως υπάρχει απορροφητήρας ανοικτός;; Μήπως υπάρχει μικρότερος ελκυσμός στη καμινάδα, και τα καυσαέρια δεν βγαίνουν εύκολα;; Με αποτέλεσμα όταν ανοίγεις την πόρτα του τζακιού για τα καυσαέρια να υπάρχει ευκολότερος δρόμος να βγουν, απ' ότι ο κανονικός που πρέπει;; Δυστυχώς δεν σκέπτομαι κάτι άλλο.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.452 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ