Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79830 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχει δοκιμάσει κανείς να κάψει πέλετ σε ενεργειακό τζάκι?




Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pontios74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79852 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pontios74 έγραψε: Έχει δοκιμάσει κανείς να κάψει πέλετ σε ενεργειακό τζάκι?


Υπάρχει σχετικό θέμα: " Καλαθάκι καύσης pellet ".

Ρίξε μια ματιά.

Μια πολύ καλή πρόταση κάποιου συμφορουμίτη για pellet στο τζάκι, είναι η χρήση του ως προσανάμματος.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79859 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @ark
Στην έξοδο βάζεις μαγγανέζα μπόλικη, μπόλικη και ένα κομμάτι ψιλό πλέγμα ή κοτετσόσυρμα για να σφραγίσει καλά και να μην πέσει από συστολή-διαστολή. Στις ενώσεις της μονωμένης σιλικόνη 1200° στην εσωτερική ένωση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι την διάσταση της μονωμένης, δηλαδή αν είναι 250/300 και τον λόγο που μεγάλωσες την διάσταση από Φ200 σε Φ250.

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντηση
Επειδή πάνω μου είναι ταράτσα χωρίς προυπάρχουσα καμινάδα,και επειδή δεν ήθελα-μπορούσα να την κάνω χτιστή,δεν μπορούσα να ανέβω και πολύ σε ύψος.Στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή αναφέρει πως με φ20 πας 5+ μέτρα συνολικά,και με φ25 πας 4+ μέτρα.Γι' αυτό έβαλα φ25,που με συστολή την ξεκίνησα απ' το τζάκι.Το εσωτερικό (μέχρι ταβάνι),κομάτι είναι μονό ίνοξ μονωμένο με 5άρι πετροβάμβακα,και το εξωτερικό διπλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79876 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Την απάντηση στην ερώτηση "Αν είναι λάθος το περιστροφικο καπέλο σε ενεργειακό τζάκι" την ξέρω, αλλά θα ήθελα να πούμε το ΠΟΣΟ λάθος είναι.
Το λάθος είναι οτι οδηγεί στην υπερβολική κατανάλωση και μή ικανότητα ρύθμισης της φωτιάς απο τα κλαπέτα του εκάστοτε τζακιού?
Η έχουμε και άλλα αρνητικά?

Λογικά επιρεάζει και την απόδοση.Την ρίχνει κατακόρυφα.
Μπορεί να μας πει κάποιος πόσο διαφορά θα δεί αυτός που λανθασμένα ακόμα δεν έχει αντικαταστήσει το κάπελό από το παλιό τζάκι που κάπνιζε και είχε μπει περιστροφικό για να διορθώσει το πρόβλημα και τώρα αυτό που έλυνε το πρόνλημα δημιουργεί με την σειρά του πρόβλημα στο ενεργειακό τζάκι!?

Συγκεκριμένα μιλάω για την δική μου περίπτωση που ενω έχω την ecostar και την δουλέυω με τερμα κλειστο το κλαπέτο-κόφτρα απαγωγής έχω αφήσει το αναθεματισμένο περιστροφικό.Εντος του ΣΚ ελπίζω οτι θα έχει αντικατασταθεί αλλα θα ήθελα να μάθω αν θα δω καμια τεράστια διαφορά.

Υγ. Πάντως τα παραπάνω δεν αφορούν μονο εμένα αλλα και ΠΑΡΑ πολύ κόσμο που βλέπω να αλλάζει τα τζάκια του αλλα αφήνει τα παλιά περιστροφικά.Δυστυχώς τα μαστόρια κοιτάνε την τσέπη τους και όχι να κάνουν καμια σοβαρή δουλειά....

Υγ2. Απο πού να ψωνίσω αντιανεμικο καπέλο κοντα στα Γλ.Νερα Αττικής? Εχει κανεις καμια πρόταση?Περιοχές Πικερμι-παλληνη-Γλ.νερα και περιξ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79897 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

panosvlass έγραψε: Την απάντηση στην ερώτηση "Αν είναι λάθος το περιστροφικο καπέλο σε ενεργειακό τζάκι" την ξέρω, αλλά θα ήθελα να πούμε το ΠΟΣΟ λάθος είναι.
Το λάθος είναι οτι οδηγεί στην υπερβολική κατανάλωση και μή ικανότητα ρύθμισης της φωτιάς απο τα κλαπέτα του εκάστοτε τζακιού?
Η έχουμε και άλλα αρνητικά?

Λογικά επιρεάζει και την απόδοση.Την ρίχνει κατακόρυφα.
Μπορεί να μας πει κάποιος πόσο διαφορά θα δεί αυτός που λανθασμένα ακόμα δεν έχει αντικαταστήσει το κάπελό από το παλιό τζάκι που κάπνιζε και είχε μπει περιστροφικό για να διορθώσει το πρόβλημα και τώρα αυτό που έλυνε το πρόνλημα δημιουργεί με την σειρά του πρόβλημα στο ενεργειακό τζάκι!?

Συγκεκριμένα μιλάω για την δική μου περίπτωση που ενω έχω την ecostar και την δουλέυω με τερμα κλειστο το κλαπέτο-κόφτρα απαγωγής έχω αφήσει το αναθεματισμένο περιστροφικό.Εντος του ΣΚ ελπίζω οτι θα έχει αντικατασταθεί αλλα θα ήθελα να μάθω αν θα δω καμια τεράστια διαφορά.

Υγ. Πάντως τα παραπάνω δεν αφορούν μονο εμένα αλλα και ΠΑΡΑ πολύ κόσμο που βλέπω να αλλάζει τα τζάκια του αλλα αφήνει τα παλιά περιστροφικά.Δυστυχώς τα μαστόρια κοιτάνε την τσέπη τους και όχι να κάνουν καμια σοβαρή δουλειά....

Υγ2. Απο πού να ψωνίσω αντιανεμικο καπέλο κοντα στα Γλ.Νερα Αττικής? Εχει κανεις καμια πρόταση?Περιοχές Πικερμι-παλληνη-Γλ.νερα και περιξ...

Το περιστροφικό καπέλο σε ανοικτό τζάκι έχει 2 αποτελέσματα , το πρώτο είναι να βελτιώσει την κατάσταση γιατί ενώ είχε επάρκεια αέρα δεν είχε αρκετό ελκυσμό και το δεύτερο να χειροτερέψει την κατάσταση γιατί αυξάνει τον ελκυσμό και αν δεν υπάρχει επάρκεια αέρα να καπνίζει χειρότερα από πριν και γι΄αυτό ανοίγοντας μια μπαλκονόπορτα έστρωνε. Τώρα για το δικό σου θέμα συμφωνώ μ΄αυτό που λες για ενεργειακό τζάκι και περιστροφικό καπέλο, αλλά είσαι σίγουρος ότι αξίζει η αντικατάσταση του; Πριν προβείς σε αγορά βγάλε το περιστροφικό και άστω σκέτο (έτσι και αλλιώς δεν έχει βροχές τώρα) και αν δεις μεγάλη και αξιόλογη διαφορά το αλλάζεις, είναι ένας τρόπος να το δοκιμάσεις χωρίς χρήματα

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79964 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλή ιδέα αλλα με τα κόλπα που κάνει ο καιρός μπορεί να πέσω για υπνο με ξαστεριά και να ξυπνήσω με καταιγίδα και δεν θα ήθελα να το ρισκάρώ είναι και σε ζόρικο σημείο για να βγει/μπει στα γρήγορα..
Αλλά αν τον κρατήσει τον καιρο μεσα στο ΣΚ ίσως να προλάβω να το δοκιμάσω.
Πιο πολύ με βάζει σε σκέψη η αδυναμία ελέγχου της φλόγας απο το ρυθμιστικό στο συρταράκι και ενώ έχω τσεκάρει οτι δεν μπάζει απο την πόρτα/υαλοκόρδονο/τζάμι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.554 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ