Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58369 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @ragavelas
Εγώ πάντως άμεσα θα εφραζα την περσίδα από έξω και θα την αποσύνδεα από το βεντιλατερ για να δω πως θα δουλέψει. Ανάλογα με τον τρόπο που θα λειτουργούσε θα αποφάσιζα πως θα το φτιάξω ;)


τι εννοεις θα "εφραζα"???

Προτεινεις να το κανω καθαρα φυσικης ροης? δεν εχω περσιδα εισοδου χαμηλα.Το μονο που υπαρχει ειναι η φ100 που φερνει αερα απο εξω (κουμπωμενη στο μοτερ) και μια περσιδα εξοδου 75Χ10.Επισης η εστια περιμετρικα της δεν εχει καθολου αερα με το μαρμαρο και τη γυψοσανιδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58371 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε:

Stavrax έγραψε: @ragavelas
Εγώ πάντως άμεσα θα εφραζα την περσίδα από έξω και θα την αποσύνδεα από το βεντιλατερ για να δω πως θα δουλέψει. Ανάλογα με τον τρόπο που θα λειτουργούσε θα αποφάσιζα πως θα το φτιάξω ;)


τι εννοεις θα "εφραζα"???

Προτεινεις να το κανω καθαρα φυσικης ροης? δεν εχω περσιδα εισοδου χαμηλα.Το μονο που υπαρχει ειναι η φ100 που φερνει αερα απο εξω (κουμπωμενη στο μοτερ) και μια περσιδα εξοδου 75Χ10.Επισης η εστια περιμετρικα της δεν εχει καθολου αερα με το μαρμαρο και τη γυψοσανιδα.


Συγνωμη,τωρα ειδα οτι δεν ηταν για μενα το παραπανω post......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58396 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά οι αγωγοί από το βεντιλατέρ στον ενναλάκτη και από εκεί στις περσίδες πρέπει οπωσδήποτε να είναι INOX ή μπορεί και αλουμίνιο που είναι πιο εύκαμπτοι; Γιατί πρέπει να γίνουν κάποιες στροφές που με το INOX γίνονται δύσκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58460 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε:

nafplio έγραψε:

Που το είδες αυτό γραμμένο, λάθος είναι. Δεν αλλάζουμε διατομή της καμινάδας στα μισά, την ίδια κρατάμε μέχρι πάνω, αλλιώς δεν θα μπορούμε να την καθαρίσουμε. Όταν λέμε ότι πάνω από τα 4μ μικραίνουμε την καμινάδα, εννοούμε ότι την αλλάζουμε όλη με μικρότερη, αν πχ είναι 4μέτρα χρησιμοποιούμε Φ200, αν είναι 6μ βάζουμε Φ180 και αν είναι 8 μέτρα, βάζουμε Φ160...


asteri εχω καμινάδα γύρω στα 8 μέτρα με φ200 σε sellenic. Υπάρχει τρόπος να μειώσω τον ελκυσμό του καπνού? Ρωτάω γιατί οταν κλεινω τις γρίλιες σε κάποια ξύλα η φωτιά ειναι ζωηρή και νομίζω πως απο κάπου μπάζει αέρα.


Βάλε υαλοκόρδονο στο τζάμι και πειραματίσου. Είναι το μόνο σημείο που μπορεί να πειράξεις στο Selenic, όλο το υπόλοιπο είναι ήδη σφραγισμένο όσο πάει.

Καλησπέρα σε όλους!!!Επιτέλους χτες, μετά κόπων και βασάνων τοποθετήθηκε η κασέτα για την οποία σας έπρηξα: Salgueda 800 gv turbo. Κατά την τοποθέτηση προέκυψαν πολλές δυσκολίες και ελήφθησαν πολλές αποφάσεις κυριολεκτικά στο ποδάρι λόγω ανυπέρβλητων δυσκολιών. Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω όλους σας για την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια: ASTERIS, STAVRAX,GT,BARBANIKOS, HOUSE (ελπίζω να μην ξεχνώ κάποιον) είσαστε όλοι φοβεροί. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως. Α) η πρόσοψη της φούσκας του παλιού τζακιού έχει πλάτος 1,50μ και ύψος 3,5μ. Αν λοιπόν έβαζα τις δύο περσίδες που είχα , μήκους 45 cm η καθεμία, θα έπρεπε το σπάσιμο της φούσκας να είναι 1 μ μήκος, οπότε τα 3,5 μέτρα ύψος θα στηρίζονταν σε δύο << ποδαράκια>> 25cm έκαστο δεξιά και αριστερά από τις περσίδες. Με τον κίνδυνο ενδεχόμενου μελλοντικού <<κρεμάσματος >>του τοίχου αναγκάστηκα να βάλω περσίδα 15χ50cm στα 75 cm ύψος από το πάνω μέρος της κασέτας. Ο θερμοθάλαμος έγινε από ορθοστάτεσ,πυράντοχη γυψοσανίδα και άκαυστο πετροβάμβακα και αλουμινοταινία.Έχει ύψος 80 cm πάνω από την κασέτα, και ο πετροβάμβακας απέχει 2cm στο πλάι και 7 cm στην πλάτη της κασέτας. Την κασέτα την σηκώσαμε 2 cm και έτσι αφήνει στο κούτελό της 2cm από το σενάζι ενώ στα πλαινά αφήνει 0,5 cm από το γύρισμα της γυψοσανίδας.Στην παλιά εστία είχε στη βάση της ένα άνοιγμα 20χ30 για το ταψάκι της στάχτης. Φέραμε εκεί λοιπόν εξωτερικό αέρα με μία φ120 που την κυρτώσαμε προς την κοιλιά της εστίας και εσωτερικό αέρα ανοίγοντας μία τρύπα 15χ20 στην ποδιά του τζακιού.Άρα έχω εισαγωγές (15χ20)+φ120+(2χ80)=570 περίπου και εξαγωγή 15χ50= 750.
Β) Οταν ανοίξαμε τη φούσκα διαπιστώσαμε ότι εκτός από την καμινάδα μας υπήρχαν και η καμινάδα του κάτω σπιτιού αριστερά και η καμινάδα του καυστήρα δεξιά.Μου είπε λοιπόν ο Τζακάς ότι όταν θα ανάβει και ο καυστήρας και το τζάκι θα υπάρχει υπερθέρμανση στη φούσκα και ότι θα μου τινάξει τον τοίχο της . Γι αυτό μου συνέστησε να μην βάλουμε κεραμοβάμβακα για σφράγισμα εκεί που η καινούρια inox φ200 περνά μέσα στην παλιά φ300 αφού άλλωστε το τζάκι έχει κάψει μόνο μία φορά οπότε η παλιά καμινάδα είναι καθαρή και δεν τίθεται θέμα οσμών.
Γ)Οταν περάσαμε την φ200 βάλαμε 8 μέτρα και τερματίσαμε 1 ,5 μέτρο πιο χαμηλά από το πάνω στόμιο της παλιάς καμινάδας. Ούτε κι εκεί μονώσαμε.
Δ) Ανάψαμε φωτιά χωρίς όμως να πολυτσιτώσουμε τη φωτιά και διαπίστωσα ότι 1 ώρα μετά φυσική ροή στην πάνω περσίδα δεν είχα μεγάλη( ίσα που κουνιόταν η χαρτοπρτσέτα) αν και έβγαζε αρκετή ζέστη(Στα υπόψιν δεν άνοιξα τα 2 ανοίγματα για αεραγωγούς στο πάνω μέρος της κασέτας ). Διαπίστωσα όμως ότι όταν άνοιγα το βεντιλατέρ η ροή αυτή αυξανότανε. Ο λόγος είναι μάλλον ότι μέρος του αέρα που σπρώχνουν τα βεντιλατέρ βρίσκει διέξοδο από μία τρύπα 5χ30 που υπάρχει στη βάση της κασέτας( ο ΑΣΤΕΡΙΣ την έχει αναφέρει στο παρελθόν ως πιθανή υποδοχή για μεγάλο βεντιλατέρ- φαίνεται και στο manual της)οπότε διευκολύνει την φυσική ροή μέσα στον μεγάλο θερμοθάλαμο, με τίμημα όμως να μην βγάζουν πολύ δυνατά και μακριά τον ζεστό αέρα τα βεντιλατέρ από τις ενσωματωμένες περσίδες στην μετώπη(στο 1,5 μέτρο δεν αισθάνομαι ροή ζεστού αέρα)
Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:
Α)πώς θα πετύχω μεγαλύτερη φυσική ροή από την περσίδα εκτόνωσης; Μήπως μικραίνοντας το άνοιγμα 15χ20 στην ποδιά του τζακιού;
Β)την τρύπα που υπάρχει στη βάση της κασέτας και μάλλον προορίζεται για υποδοχή μεγάλου βεντιλατέρ σκέφτομαι να την ταπώσω με ένα κομμάτι λαμαρίνας που θα βάλω συρταρωτά από το κενό των 2 cm που υπάρχει κάτω από την κασέτα(έχω σκεφτεί πατέντα).Έτσι όλος ο αέρας των βεντιλατέρ θα βγαίνει από μπροστά και δεν θα διαχέεται στον μεγάλο θερμοθάλαμο. Είναι δυνατόν να πάθει ζημιά η εστία αν το κάνω αυτό;;
Γ) Πριν ακόμα βάψω τη γυψοσανίδα, όσο έχω την ευκαιρία, να βγάλω ένα κομμάτι της και να μονώσω με πετροβάμβακα την είσοδο της καμινάδας φ200 μέσα στην παλιά καμινάδα για να μην έχω υγροποιήσεις(πραγματικά δεν ξέρω τι είναι αυτό....απλά αναπαράγω αυτά που διαβάζω....:)) ) ή αν το κάνω όντως θα μου τιναχθεί η φούσκα από την ζέστη τόσες καμινάδες που έχει εκεί μέσα;;;
ASTERIS, σε παρακαλώ πολύ εσένα αλλά και όποιον άλλο μπορεί να βοηθήσει.... Έχω φτάσει στην πηγή και μου μένει να πιω νερό....Ας μου απαντήσετε στα ερωτήματα που σας έθεσα. Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!

Καμία άλλη απάντηση στα α, Β, γ ερωτήματα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58485 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα βάλω μονομπλόκο που θέλει 4+ μέτρα καμινάδα συνολικά.Απο την ταράτσα και πάνω θα έχω τουλάχιστον 3 μέτρα.Πως θα την στηρίξω;να βάλω αντηρίδες δεν μου ακούγεται καλό γιατί θα πρέπει να τρυπήσω βαθιά λόγω μόνωσης..να την κτίσω μέχρι ενα ύψος 1,5-2 μέτρα;και αν την κτίσω μεταξύ της καμινάδας (inox διπλής με μόνωση),και του ytong τι να βάλω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58491 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν τρυπάς καλύτερα , και στις τρυπες να βαλεις σιλικόνη πριν τις σφίξεις , γιατι φυσαει πολυ στις ταρατσες ! Το ιτονκγ δεν κραταει , το δαγκωνεις και σπαει ενα πραμα ! Και ιτονγκ να εβαζες δεν θα τα εδενες τα κατω κατω με κανένα σιδερο ????
Και δεν χρειαζεται η διπλη και αλλο χτίσιμο . Εκτος αν εννοεις για αισθητικούς λογους , οποτε πασο .... πουλανε ετοιμα τσιμεντενια 20-25 ποντους , εσυ θες τουλαχιστον φ300 και τα βαζεις , τα κολας με κολα πλακιδιον και ετοιμος ,χωρις πολυ πεδεμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.542 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ