Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52670 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
SHERIF καιStavrax ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Stavrax συγχαρητήρια για τη ωραία δουλειά και εμπεριστατωμένη παρουσίαση του τζακιού σου. Καλό χειμώνα.
Μου λέτε τη γνώμη σας για το αν είναι σωστό να βάλω δίπλα δίπλα την εισαγωγή εξωτερικού αέρα του εναλλάκτη και της καύσης της εστίας, όπως πχ το έκανε ο Angelos1978 στο ποστ #14350; Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Αν μπορεί ας απαντήσει ο Angelos1978 που το έχει δοκιμάσει.
Επίσης επειδή παραγγέλνω εναλλάκτη 1m η εισαγωγή να είναι Φ100, Φ125 ή Φ150; Τα πιο πολλά μοτέρ είναι στα 500-600m3 τι εισόδους έχουν;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by akasa. Αιτία: προσθήκη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52729 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@akasa
Σε ευχαριστώ πολύ. Καλό χειμώνα και μάλιστα ζεστό και για εσένα.
Τώρα, για να είσαι σίγουρος άφησε μια απόσταση 30-40 πόντους ανάμεσά στις τρύπες. Αν είναι πιο κοντά η ροή του ενός επηρεάζεται από την ροή του άλλου. Για το βεντιλατερ, αν δεν θες να στέλνεις τον αέρα με αγωγό μακρυά από την εστία μην βάζεις τόσο μεγάλο. Υπάρχει βαρελάκι με 350 m^3/h με είσοδο φ100. Τους εναλλάκτες τους κατασκευάζουν με είσοδο φ100. Αν ήταν μεγαλύτερη και με περισσότερη ροή, το πιθανότερο κατά τη γνώμη μου θα ήταν να μην προλαβαίνει ο αέρας να ζεσταθεί ικανοποιητικά. Αν ο σκοπός σου είναι με αγωγούς να ζεστάνεις μακρινά δωμάτια με έναν απλό εναλλάκτη δεν γίνεται επειδή τα 1-2 kW που αποδίδει, δεν επαρκούν . Θα πρέπει να κατασκευαστεί μεταλλικός θερμοθάλαμος για την εστία σου και με μεγάλο βεντιλατέρ που θα μπει κάτω από την εστία να στελνεις τον αέρα στους υπόλοιπους χώρους.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52818 από petergi1
Απαντήθηκε από petergi1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα και απο μενα.

Χρειαζομαι γνωμες απο ανθρωπους που εχουν εστω και καποια μικρη εμπειρια απο τζακι γιατι εγω δεν ειχα ποτε στην ζωη μου επαφη. Αποφασισα λογω τιμης πετρελαιου και μονο να βαλω ενα τζακι στο σπιτι μου.Δεδομενου οτι στο σπιτι υπαρχουν σωματα καλοριφερ ειπα να βαλω λοιπον τζακι καλοριφερ με μια συντομη ερευνα που εκανα στο web για ειδη τζακιων.Ηρθε λοιπον και ενας τζακας μεχρι τωρα για να δει το σπιτι.Ο τζακας λοιπον μου ειπε οτι το σπιτι ειναι μικρο για τζακι καλοριφερ (90τ.μ ειναι)και οτι θα φτασει περιπου στα 3300 με εξαφανιζομενη πορτα οπως του ειπα οτι θελω για να μπορω να εχω και παραδοσιακο τζακι μαζι χωρις καποια πορτα στα μουτρα μου.Του λεω λοιπον γιατι τοσο πολυ ρε αδερφε?ποσα θες για εγκατασταση?μαζι με θερμουδραυλικο και καμνιναδες τεσπα γυρω στα 650 ευρω μου λεει.Ε και το τζακι σου εχει 2700?σαν πολλα δεν ειναι του λεω?και τον βαζω στον υπολογιστη και του δειχνω αυτο edilkamin .(το μαγαζι δεν εχει σημασια αλλωστε μου ειπε τα χειροτερα αυτος χωρις να θελω να κανω δυσφιμιση...απλα ουτε διαφημιση θελω να κανω).Το θεμα ειναι οτι μου λεει οτι μπορει αν θελω να μου το φερει αυτο το μοντελο αλλα αυτος δεν μπου δινει καποια εγγυηση δικη του που δινει 10 χρονια αλλα μονο 2 που εχει η εταιρια σαν εταιρια.Γιατι του λεω ρε αδερφε τοσο χαλια ειναι?Εγω την εχω βαλει 2 φορες και τις 2 μου εβγαλε προβληματα....κατι για οτι εκαιγε τα κορδονα και οτι οι συγλολισεις τις δεν ειναι και τοσο καλες και κατι τετοια κινεζικα για μενα πραγματα μιας και δεν εχω ιδεα.Τεσπα μου λεει φιλε καλυτερα στο σπιτι σου να βαλεις ενεργιακο οχι καλοριφερ και θα κανεις εξισου καλα την δουλεια σου και το πολυ να φτασεις 2000 με εξαφανιζομενη πορτα...(με ανοιγομενη παλι 600ευρω λιγοτερα δλδ 1400)Η διαφορα η μεγαλη οφειλεται μου λεει και στο τζακι σαν τζακι αλλα και στην ελειψη θερμουδραυλικου που ειναι περιπου 400ευρω η αμοιβη του....Τεσπα σας κουρασα....εσεις τι μου προτεινετε για 90τ.μ σπιτι με ηδη υπαρχων συστημα καλοριφερ και τιμη Μaximum τα 2300ευρω???Εγω στην αρχη σκευτομουν το edilkamin που εδειξα παραπανω που εχει 1700+600 εγκατασταση περιπου 2300 για τζακι καλοριφερ αλλα με κωλωσε λιγο ο τυπος....Ακουω γνωμες λοιπον....Ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52844 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @akasa
Σε ευχαριστώ πολύ. Καλό χειμώνα και μάλιστα ζεστό και για εσένα.
Τώρα, για να είσαι σίγουρος άφησε μια απόσταση 30-40 πόντους ανάμεσά στις τρύπες. Αν είναι πιο κοντά η ροή του ενός επηρεάζεται από την ροή του άλλου. Για το βεντιλατερ, αν δεν θες να στέλνεις τον αέρα με αγωγό μακρυά από την εστία μην βάζεις τόσο μεγάλο. Υπάρχει βαρελάκι με 350 m^3/h με είσοδο φ100. Τους εναλλάκτες τους κατασκευάζουν με είσοδο φ100. Αν ήταν μεγαλύτερη και με περισσότερη ροή, το πιθανότερο κατά τη γνώμη μου θα ήταν να μην προλαβαίνει ο αέρας να ζεσταθεί ικανοποιητικά. Αν ο σκοπός σου είναι με αγωγούς να ζεστάνεις μακρινά δωμάτια με έναν απλό εναλλάκτη δεν γίνεται επειδή τα 1-2 kW που αποδίδει, δεν επαρκούν . Θα πρέπει να κατασκευαστεί μεταλλικός θερμοθάλαμος για την εστία σου και με μεγάλο βεντιλατέρ που θα μπει κάτω από την εστία να στελνεις τον αέρα στους υπόλοιπους χώρους.

Stavrax δεν θα στείλω αγωγούς σε δωμάτια, έχω μεζονέτα και είναι δύσκολο λόγω διαρρύθμισης αλλά και μεγέθους(το σπίτι είναι περίπου 250m2). Απλά θέλω να ζεστάνω την σαλοτραπεζαρία 100m2 ενιαίο χώρο και βάζω τον εναλλάκτη για γρήγορη θέρμανση. Λες ότι το βεντιλατέρ των 350m3/h θα κάνει δουλειά; Δεν έχω δει από κοντά συγκεκριμένης ισχύος μοτέρ για να έχω άποψη γι' αυτό ρωτάω, ώστε να μην κάνω άστοχη αγορά και μετά έχω παλινωδίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52907 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ναι, και θα πάρεις πιό ωραίες περσίδες που μπαίνουν κουμπωτές, να μην χρειάζονται τις άσχημες βίδες...



Από που μπορεί κάποιος να βρει τέτοιες περσίδες στη θεσσαλονίνη?
πήγα στο πράκτικερ αλλά δεν είχε.
Τηλεφώνησα στα λερόυ αλλα ούτε αυτοί είχαν μου απάντησαν.
μήπως ξέρετε κάποιο μαγαζί να πουλάει λιανική ?
υπάρχουν σε χρυσαφί χρώμα και εάν όχι μπορώ να τις βάψω με σπρέυ ή μήπως δεν ενδείκνειται λόγω υψηλών θερμοκρασιών?
Ευχαριστώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52910 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λευκοσιδηρουργία Θέρμης, απέναντι από την κρεαταγορά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.568 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ