Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52343 από hunter
Απαντήθηκε από hunter στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
B) εχεις δικιο συγγνωμη νεος ειμαι στο forum. :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52347 από hunter
Απαντήθηκε από hunter στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
:P

georgios1981 έγραψε: Μου κανει εντυπωση γιατι η λεξη τεχνοκαμιν και η λεξη επαξια ειναι γραμμενη παντα με κεφαλαια.. Μηπως ειναι επικληση στα Θεια;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52393 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

barbanikos έγραψε: για να καταλάβω…
την παροχή του εξωτερικού αέρα την κράτησες ως έχει?
Δηλαδή κάτω δεξιά της εστίας με Φ120?
Ή την πήγες αλλού?
Της έχεις βάλει και κανένα κλαπέτο ελέχγου ροής?

Την έχω κρατήσει ως έχει, κάτω δεξιά.
Θα κοιτάξω να αλλάξω την εξωτερική περσίδα εισαγωγής με κλαπέτο για να μην μπαίνει κρύος αέρας όταν δε δουλεύει το τζάκι. Προς το παρόν δε βλέπω να έχω θέμα.
Έκανα λάθος στο προηγούμενο ποστ, η Φ120 προσμετράται στην είσοδο κι όχι στην εκτόνωση
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52422 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@pduke
Καλή ευκολία Πάνο.
Για να περάσεις τις Φ100 στον επάνω όροφο ένας τρόπος είναι με γαλβανιζέ Φ100 και Φ80 μήκους 1 μέτρου. Αφού περαστεί η Φ180 και σταθεροποιηθεί με βύσματα, στα κενά περνάς τις 2 γαλβανιζέ όπως φαίνεται και στο σχήμα.

Και τώρα στα δύσκολα. Την διπλή είσοδο έσω/έξω για το βεντιλατέρ δεν την γλυτώνεις. Μιλούσα με έναν φίλο που ασχολείται χρόνια με εξαερισμούς και κλιματιστικά και όταν του είπα τι σου πρότεινα να κάνεις ήταν αρνητικός. Ουσιαστικά, τα φουρφούρια με την εξωτερική είσοδο συμπληρώνουν τον αέρα που φεύγει από τα κενά στα κουφώματα αλλά την εσωτερική πίεση του σπιτιού μπορούν μόνο ελάχιστα να την μεταβάλλουν. Αν το έβαζες μόνο με εξωτερικό αέρα θα έβαζε ένα μικρό όγκο και στην συνέχεια θα είχε πολύ μικρή ροή. Θα γυρνούσε χωρίς να μπορεί να πιέσει παραπάνω. Ο γενικός κανόνας είναι διπλή είσοδος έσω-έξω (ανακυκλώνει τον εσωτερικό και συμπληρώνει με εξωτερικό όταν χρειάζεται πχ όταν δουλεύει ο απορροφητήρας). Αφού θα κάνεις κουτί πάνω αριστερά από την μετόπη τράβηξε μία σωλήνα Φ100 από το κουτί προς τα κάτω και προς την είσοδο του εσωτερικού αέρα της φυσικής ροής, βάλε μια περσίδα με γρίλιες που κλείνουν στην τρύπα του εξωτερικού αέρα και άφησε τις ελεύθερα μέσα στο κουτί χωρίς να τις συνδέσεις με Τ στο βεντιλατέρ. Έτσι θα έχεις και λιγότερο θόρυβο και λιγότερα έξοδα. :)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52441 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @pduke
Καλή ευκολία Πάνο.
Για να περάσεις τις Φ100 στον επάνω όροφο ένας τρόπος είναι με γαλβανιζέ Φ100 και Φ80 μήκους 1 μέτρου. Αφού περαστεί η Φ180 και σταθεροποιηθεί με βύσματα, στα κενά περνάς τις 2 γαλβανιζέ όπως φαίνεται και στο σχήμα.


Και τώρα στα δύσκολα. Την διπλή είσοδο έσω/έξω για το βεντιλατέρ δεν την γλυτώνεις. Μιλούσα με έναν φίλο που ασχολείται χρόνια με εξαερισμούς και κλιματιστικά και όταν του είπα τι σου πρότεινα να κάνεις ήταν αρνητικός. Ουσιαστικά, τα φουρφούρια με την εξωτερική είσοδο συμπληρώνουν τον αέρα που φεύγει από τα κενά στα κουφώματα αλλά την εσωτερική πίεση του σπιτιού μπορούν μόνο ελάχιστα να την μεταβάλλουν. Αν το έβαζες μόνο με εξωτερικό αέρα θα έβαζε ένα μικρό όγκο και στην συνέχεια θα είχε πολύ μικρή ροή. Θα γυρνούσε χωρίς να μπορεί να πιέσει παραπάνω. Ο γενικός κανόνας είναι διπλή είσοδος έσω-έξω (ανακυκλώνει τον εσωτερικό και συμπληρώνει με εξωτερικό όταν χρειάζεται πχ όταν δουλεύει ο απορροφητήρας). Αφού θα κάνεις κουτί πάνω αριστερά από την μετόπη τράβηξε μία σωλήνα Φ100 από το κουτί προς τα κάτω και προς την είσοδο του εσωτερικού αέρα της φυσικής ροής, βάλε μια περσίδα με γρίλιες που κλείνουν στην τρύπα του εξωτερικού αέρα και άφησε τις ελεύθερα μέσα στο κουτί χωρίς να τις συνδέσεις με Τ στο βεντιλατέρ. Έτσι θα έχεις και λιγότερο θόρυβο και λιγότερα έξοδα. :)

Ενα ζευγαρι γυαλιά sravrax καποιος!!! εισαι αλλού αγορι μου!
λοιπον τον γαλβανιζε μου τον προτεινε και ο μαστορας.εναν θα βαλω. δεν εχω λογο να τραβηξω 2 στο δωματιο.
για το φουρφουρι σχεδιάζαμε να βαλουμε Τ και φοβομασταν οτι θα τρωει πολυ χωρο. η ιδεα σου ειναι ιδανική! και αέρα απο το θερμοθαλαμο! δεν μπορείς να καταλάβεις ποσο με ξεαγχωσες!

χιλια ευχαριστω και πάλι!


κρυώνω λεμεεεε!
καιω ... θερμίδες!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52505 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:

akasa έγραψε: Επιτέλους ξηλώθηκε το παλιό τζάκι και αύριο παραλαμβάνω τα στοιχεία της καμινάδας για να την τοποθετήσω. Στη φωτο που επισυνάπτω φαίνεται ο χώρος που θα στηθεί η Selenic. Η τρύπα που βλέπει στο φρεάτιο του ασανσέρ(θα ανοιχτεί σε Φ150 σύμφωνα με την υπόδειξη σου Αστέρη για να πάει ο αέρας καύσης κάτω από το συρταράκι), απέχει 20cm από το πάτωμα. Είναι καλά ή πρέπει να πάει λίγο πιο κάτω; Αν τη μεγαλώσω και βάλω δίπλα και την Φ100 για εξωτερικό αέρα του βεντιλατέρ του εναλλάκτη θα είναι ΟΚ ή πρέπει να έχουν απόσταση οι δυο αεραγωγοί μεταξύ τους;
Για βάση θα χρησιμοποιήσω YTONG. Για να σηκώσω την εστία 1-1,5cm τι να βάλω λαμάκια σιδήρου ή κομμάτια μάρμαρο; Επίσης να ρωτήσω σχετικά με το μοτέρ του εναλλάκτη. Επειδή θα τραβήξω "εξωτερικό" αέρα από το φρεάτιο του ασανσέρ στην πλάτη του τζακιού που είναι σχετικά σταθερής θερμοκρασίας μήπως είναι περιττό το μοτέρ διπλής αναρρόφησης για να πάρω αέρα και από το εσωτερικό του σπιτιού; Αν πάρω και από τις δυο πλευρές θα έχω κάποιο όφελος;


Φίλε akasa για τον αέρα καύσης έχει αναφερθεί σε κάποιες συζητήσεις εδώ (δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα) από μηχανικό ότι αναλόγως εάν κατεβαίνει ή ανεβαίνει το ασανσέρ θα δίνει περισότερο αέρα ή θα τραβάει αέρα από το δωμάτιο, και δεύτερον εάν πάρεις αέρα από το φρεάτιο για τον εναλλάκτη δεν νομίζω ότι θα είναι υγιεινός, όλα αυτά με κάποια επιφύλαξη, εάν διαβάζει κάποιος ειδικός ας απαντήσει.

Stavrax, GeoTa, Vg σας ευχαριστώ, αλλά έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ ότι το φρεάτιο είναι ανενεργό (δεν έχει μπει ασανσέρ) έχει πάτωμα και χρησιμεύει σαν αποθηκούλα για τα παρελκόμενα του τζακιού, προσανάματα, λίγα ξύλα κλπ, οπότε δεν υπάρχει θέμα ποιότητας του αέρα. Μάλλον θα το αδειάσω τελείως. Μπορώ εκεί να βάλω το βεντιλατέρ για να μην ακούγεται και δέχεται υψηλή θερμοκρασία;
Δεν πήρα απάντηση σχετικά με τον τρόπο σηκώματος της εστίας 1-1,5cm!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.516 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ