Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51483 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν μας έλεγε, τι θερμοκρασία βγάζουν οι αεραγωγοί της βεβιασμένης ροής και τι ο θεμοθάλαμος της ελεύθερης ροής θα είχαμε μια ξεκάθαρη εικόνα.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51564 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
MICK,
Έχω την Invicta 700 turbo (κασέτα). Τα βεντιλατέρ της κασέτας έχουν δύο σκάλες - ταχύτητες και έχω συνδέσει εύκαμπτους αεραγωγούς. Στη 2η ταχύτητα - τη μεγαλύτερη - ο αέρας που βγαίνει 125o+ είναι πολύ λιγότερος από τον αέρα της εκτόνωσης 100ο. Βέβαια τα βεντιλατέρ βγάζουν πολύ και από στο πάνω μέρος της εστίας.
Βλέπε φώτο:
Αριστερά από το θερμόμετρο είναι η έξοδος του αεραγωγού της κασέτας και δεξιά από την εκτόνωση του θερμοθαλάμου.
Επαναλαμβάνω - mtbmtb13 συμφωνείς - ότι όταν τοποθετείται κασέτα βεντιλατεράτη και μπορούμε (σημαντικό) θα πρέπει να φτιάχνουμε θερμοθάλαμο με τις αντίστοιχες εισόδους - εκτονώσεις για να κερδίσουμε και από την παραγωγή θερμότητας της κασέτας γενικά. Αυτό μου το πρότεινε ο τεχνικός που μου το εγκατέστησε (Α, ρε Γιώργο)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51668 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μα φυσικά δεν αντιλέγουμε, αν από την φυσική ροή βγάζεις 100 βαθμούς εννοείτε ότι πρέπει να την εκμεταλλευτείς.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51728 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

Asteris έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε: ...
Επισης εχω καποιες αποριες.
1. Τον πετροβαμβακα πως τον στηριζεται στον τοιχο? Με ουπα και βιδες με μεγαλο κεφαλι?
2. Με πετροβαμβακα ντυνουμε και το δαπεδο που παταει το ενεργειακο τζακι?(μιλαμε για foyer).


1. Ο ένας τρόπος είναι αυτός που λες. Ο άλλος είναι με στρωτήρες γυψοσανίδας. Φτιάχνεις πλαίσιο και τον φωλιάζεις μέσα.

2. Στο σχέδιο της Invicta δείχνει ένα μικρό τμήμα πίσω πίσω.
Δε χάνεις τίποτα να το βάλεις όλο, αν έχεις καμιά πιλοτή από κάτω.
Ως αποτέλεσμα, δεν ξέρω να σου πω έγκυρα αν θα δώσει τίποτα παραπάνω.
Πιστεύω η διαφορά θα είναι αμελητέα, μιας και ο ζεστός αέρας πάει πάνω, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να μας τον κρυώσει.


Μάλιστα. Στο πάνω μέρος θα κάνω πατάρι η θα τον στηρίξω στο ταβάνι;
Επίσης κάτι για την καμινάδα, η δική μου ειναι τετράγωνη,αν περάσω μέσα σωλήνα και μονωσο κ πάνω στο καπέλο κ κάτω στο ταβάνι ο αέρας που θα έχει εγκλωβιστεί ανάμεσα στη νέα σωλήνα κ την παλιά καμινάδα δεν θα θέλει από κάπου να κάνει εκτόνωση μιας κ θα ζεσταίνετε από την καμινάδα;

Και κάτι άλλο. Πως γίνεται μια κασέτα,δημιουργώντας ένα σύστημα foyer να έχει την ίδια η κ καλύτερη θέρμανση από ένα monobloco το οποίο έχει μαντεμενιο θερμοθαλαμο( δλδ μεγαλύτερες θερμοκρασίες αποθήκευσης κ διοχέτευσης) αλλά κ θερμοθαλαμο με πετροβαμβακα;


Για ξαναρίχτο, αργά και καθαρά, γιατί κάθε φορά που το διαβάζω ζαλίζομαι και περισσότερο με αυτό που έγραψες...


1. Η καμιναδα μου η παλιά ειναι τετράγωνη,περνώντας μια καινούργια στρογγυλή θα δημιουργηθεί ένα κενό αερα ανάμεσά τους,αυτό το κενό αέρα δεν θα θελει κάπου να διαφύγει λόγω των μεγάλων θερμοκρασιών η όχι;
2. Αγοράζοντας μια κασέτα laudel,invicta, η οποία άλλη και θέλοντας να ζεσταίνουμε ένα χώρο 100 τ.μ κατασκευάζουμε ένα foyer,( σωστά;) πως γίνεται μια τέτοια κατασκευή να έχει ίδιες η κ καλύτερες αποδόσεις από ένα μονομπλοκο το οποίο έχει ενσωματωμένο μαντεμενιο θερμοθαλαμο ( δλδ μεγαλύτερες θερμοκρασίες λόγω του μαντεμιου); και επειδη δεν αφήνουμε να παει τπτ χαμένο φτιάχνουμε ένα έξτρα θερμοθαλαμο με πετροβαμβακα για να εκμεταλλευτούμε την ζέστη της καμιναδας κ την ζέστη που θα βγάλει κ η κασέτα-μονομπλοκο.


1. Η καμινάδα θα σφραγιστεί από κάτω με πετροβάμβακα, ο οποίος όμως δεν είναι αεροστεγής, αφήνει λίγο αέρα να περάσει πέρα-δώθε όταν υπάρχει διαφορά πίεσης, οπότε οι διαστολές-συστολές του παγιδευμένου αέρα θα εκτονώνωνται από κάτω.

2. Μια εστία καίει ξύλα και ζεσταίνει τα μέταλλά της, οπότε ένα ποσοστό της ενέργειας των ξύλων, την αποδίδει η εστία στην έξω της μεριά. Αυτήν η ποσότητα ενέργειας, είναι η ονομαστική ισχύ της εστίας και δεν αλλάζει αν αυτήν την εστία την ντύσεις με λαμαρίνα, της βάλεις μοτέρ και την πεις μονομπλόκο, ή αν την τοποθετήσεις πάνω σε 4 τούβλα, την κλείσεις μέσα σε γυψοσανίδα και την πεις foyer. Αλλάζει μόνο ο τρόπος με τον οποίο θα προωθήσεις την ενέργεια αυτή προς τον χώρο. Το μονομπλόκο έχει μοτέρ και μπορεί να την σπρώξει και 10 μέτρα μακριά, ενώ η φυσική ροή ενός foyer θα την βγάλει ακριβώς από πάνω από την εστία. Και σε 5 θερμοθαλάμους να τυλίξεις μιά κακή εστία, πάλι 5-6kW και 40% θα έχει απόδοση (όπως πχ τα περισσότερα ελληνικά monoblocco). Κοινώς οι θερμοθάλαμοι, μεταλλικοί, γυψοσανίδες, σάντουιτς ο ένας μέσα στον άλλο, δεν αλλάζουν ισχύ και απόδοση, αλλάζουν την διαχείριση της όσης ενέργειας μπορεί να παράξει η κάθε εστία.


Κατανοητό. Εκεί όμως που θα ακουμπάει ο πετροβαμβακας με τη σωλήνα δεν θα φέρει μυρωδιά στο σπίτι;

Πιστεύω πάντως οτι θα πρέπει η πόρτα κάθε εστίας να ειναι ανοιγομενη όπως είπε κάποιος φίλος κ να έχει κ σφουγγαρακι περιμετρικά,έτσι ώστε να σφραγίζει καλύτερα κ να γίνεται οικονομία ξύλου, αυτό μέχρι στιγμής το έχω δει στη laudel κ στην palazzetti, μόνο που η δεύτερη δεν ειναι μόνο ανοιγομενη αλλά κ συρωμενη πάνω αλλά έχει περιμετρικά σφουγγαρακια. Δεν θαπρεπε να κοιτάμε μια τέτοια εστία για καλύτερη απόδοση κ οικονομία;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51751 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επιτέλους ξηλώθηκε το παλιό τζάκι και αύριο παραλαμβάνω τα στοιχεία της καμινάδας για να την τοποθετήσω. Στη φωτο που επισυνάπτω φαίνεται ο χώρος που θα στηθεί η Selenic. Η τρύπα που βλέπει στο φρεάτιο του ασανσέρ(θα ανοιχτεί σε Φ150 σύμφωνα με την υπόδειξη σου Αστέρη για να πάει ο αέρας καύσης κάτω από το συρταράκι), απέχει 20cm από το πάτωμα. Είναι καλά ή πρέπει να πάει λίγο πιο κάτω; Αν τη μεγαλώσω και βάλω δίπλα και την Φ100 για εξωτερικό αέρα του βεντιλατέρ του εναλλάκτη θα είναι ΟΚ ή πρέπει να έχουν απόσταση οι δυο αεραγωγοί μεταξύ τους;
Για βάση θα χρησιμοποιήσω YTONG. Για να σηκώσω την εστία 1-1,5cm τι να βάλω λαμάκια σιδήρου ή κομμάτια μάρμαρο; Επίσης να ρωτήσω σχετικά με το μοτέρ του εναλλάκτη. Επειδή θα τραβήξω "εξωτερικό" αέρα από το φρεάτιο του ασανσέρ στην πλάτη του τζακιού που είναι σχετικά σταθερής θερμοκρασίας μήπως είναι περιττό το μοτέρ διπλής αναρρόφησης για να πάρω αέρα και από το εσωτερικό του σπιτιού; Αν πάρω και από τις δυο πλευρές θα έχω κάποιο όφελος;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51793 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: MICK,
Έχω την Invicta 700 turbo (κασέτα). Τα βεντιλατέρ της κασέτας έχουν δύο σκάλες - ταχύτητες και έχω συνδέσει εύκαμπτους αεραγωγούς. Στη 2η ταχύτητα - τη μεγαλύτερη - ο αέρας που βγαίνει 125o+ είναι πολύ λιγότερος από τον αέρα της εκτόνωσης 100ο. Βέβαια τα βεντιλατέρ βγάζουν πολύ και από στο πάνω μέρος της εστίας.
Βλέπε φώτο:
Αριστερά από το θερμόμετρο είναι η έξοδος του αεραγωγού της κασέτας και δεξιά από την εκτόνωση του θερμοθαλάμου.
Επαναλαμβάνω - mtbmtb13 συμφωνείς - ότι όταν τοποθετείται κασέτα βεντιλατεράτη και μπορούμε (σημαντικό) θα πρέπει να φτιάχνουμε θερμοθάλαμο με τις αντίστοιχες εισόδους - εκτονώσεις για να κερδίσουμε και από την παραγωγή θερμότητας της κασέτας γενικά. Αυτό μου το πρότεινε ο τεχνικός που μου το εγκατέστησε (Α, ρε Γιώργο)

Αφού το δοκίμασες (το δείχνουν οι φωτό) δεν μπορώ να πω τίποτε. Όταν όμως γράφεις ότι στην 2η σκάλα τα μοτέρ βγάζουν λιγότερο αέρα από τον αεραγωγό απ' ότι η φυσική ροή 1) Ο αέρας βρίσκει ευκολότερο δρόμο και βγαίνει από το εμπρός μέρος της εστίας,το γράφεις, αντί από την περσίδα. 2) Μήπως υπάρχει κάτι στο αεραγωγό που εμποδίζει την ροή του;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.482 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ