Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45567 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

sofix έγραψε: γολγοθας παραγγελιας περσιδων..
...
1 μηνα με τραβαει...
που εμπλεξα θεε μου!


Πες τον τρομπα χαιρετισματα αν δεν ξερει να παιρνει παραγγελίες.

Εγώ με όλες τις μοντιφιες που έχω κάνει στο τζάκι εχω παραγγείλει ισαμε 6-7 περσίδες. Πάντα ο άνθρωπος με ρωτουσε τη διάσταση του ανοίγματος που ηθελα και ποτε δεν ειχα προβλημα....


αυτός επιμένει ότι αλλη η διασταση του ανοιγματος στον τοιχο(οπη) και άλλη η διασταση του τελαρου που δειχνω στη φωτο..
εγω καταλαβαίνω οταν παραγγελνω 20x50, οτι το τελαρο πρεπει να ειναι ακριβως οσο η οπη στο τοιχο για να εφαρμοσει.αντε να ειναι 1-2 χιλιοστα μικροτερο,οχι ομως 1,3 εκαστοστα(!!!) που μου τα εφτιαξε αυτος και τις 2 φορες!!
και μιλαμε για εναν απο τους πιο γνωστους στην Αττική στον εξαερισμο με ονομα που παραπεμπει σε γνωστο...ροφημα.
προσπαθει να καλυψει την πωλητρια του, που 2 φορες εδωσα παραγγελια και τα εκανε σκατα,,μου πουλαει τρελα και τεχνικες ορολογίες μπας και ψαρωσω,δεν ξερω τι να υποθεσω..σημασια εχει οτι για το πιο απλο πραγμα του κοσμου,τραβιεμαι απο τις 19/10.πληρωσα προκαταβολικα,πηρα λαθος προιον με αποστολη στην επαρχια,το εστειλα πισω,2η φορα λαθος και τωρα ζηταει και εξτρα αμοιβη,για να μου φτιαξει οτι δειχνω στην φωτογράφια..

οπότε λίγο προσοχη μην την πατήσει και άλλος..
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45578 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

sofix έγραψε: γολγοθας παραγγελιας περσιδων..
...
1 μηνα με τραβαει...
που εμπλεξα θεε μου!


Πες τον τρομπα χαιρετισματα αν δεν ξερει να παιρνει παραγγελίες.

Εγώ με όλες τις μοντιφιες που έχω κάνει στο τζάκι εχω παραγγείλει ισαμε 6-7 περσίδες. Πάντα ο άνθρωπος με ρωτουσε τη διάσταση του ανοίγματος που ηθελα και ποτε δεν ειχα προβλημα....


Τελικά τι είναι πιο σωστό, να ανοίγουμε τις τρύπες στη γυψοσανίδα και με βάση τα ανοίγματα να παραγγέλνουμε τις περσίδες ή να έχουμε κατασταλάξει σε διαστάσεις περσίδων και αφού τις έχουμε στα χέρια μετά να ανοίγουμε γυψοσανίδα στις συγκεκριμένες διαστάσεις; Ρωτάω γιατί κι' εγώ είμαι στη φάση μαζέματος των υλικών και δεν θέλω τέτοιου είδους καθυστερήσεις. Παρακαλώ οι Σελενικάδες που δουλεύουν τα τζάκια τους ας προτείνουν ανοίγματα περσίδων πάνω και κάτω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45599 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
συνολικη εξαγωγη αερα(πανω περσιδες) 3 φορες μεγαλυτερη της συνολικης εισαγωγης(περσιδα κατω,εξωτερικη παροχη+γριλιες και κενα εστιας)
οι περισσοτεροι ειμαστε στο 450-500cm2 κατω και 1400-1500cm2 πανω..
εγω εξαγωγης πανω τις ζητησα με κινητα πτερυγια,ωστε να κλεινω κατα βουληση τις 2 πλαινες και να ρυθμιζω το εμβαδον εξοδου, για να πειραματιστω..
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45610 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Sofix σ' ευχαριστώ. Επειδή σκέφτομαι να φέρω τη μια αναρρόφηση του βεντιλατέρ που θα παίρνει εσωτερικό αέρα στην κάτω μπροστινή περσίδα ποιος πουλάει τέτοιες με υποδοχή αεραγωγού Φ100 ώστε να εφαρμόζει καλά στην περσίδα και αντίστοιχα στην εξαγωγή επάνω που θα βγαίνει ο ζεστός αέρας του εναλλάκτη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45639 από stefo-gr
Απαντήθηκε από stefo-gr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: γολγοθας παραγγελιας περσιδων..
κανω παραγγελια 20x10 και μου στελνει 18,7-8,7cm.. μικροτερες με αποτελεσμα οι τρυπες που εχει για βιδωμα στην γυψοσανιδα ισα που φτανουν 5 χιλιοστα πανω στο γυψοσανιδα,με αποτελεσμα να μην πιανει βιδα, καθοτι "μασαει" το χειλος στην ακρη της γυψοσανιδας..

τα στελνω πισω,του τονιζω οτι ειναι μικροτερες και στελνει παλι ιδιες..δικαιολογια οτι αλλο το ανοιγμα οπης και παντα το εσωτερικο,χωνευτο τελαρο περσιδας ειναι μικροτερο της τρυπας στο τοιχο..και οτι εγω κανω λαθος παραγγελια!
1,3 εκατοστα μικροτερο σε καθε διασταση (μηκος,υψος) ειναι πολυ ομως και δεν εχει που να πατησει η βιδα..
ειναι δυνατον να παραγγελνω στομιο με εσωτερικο τελαρο 20χ10 διαστασεις και να μου δινει 18,7-8,7 !!???

δεν δέχεται πλεον επιστροφη και μονο να μου φτιάξει άλλες "στο κοστος"..
με αποτελεσμα να εμεινα με 4 λαθος περσιδες στο χερι και να πρεπει να πληρωσω εξτρα αν θελω τις διαστασεις μου στις τρυπες που εχω κανει στη γυψοσανιδα..

μια λυση θα ηταν να κρατησω τις ολιγον μικροτερες και αντι βιδα να βαλω λιγο σιλικονη στις ακρες,μεσα απο την κορνιζα,αλλα ειναι το γαμωτο! 1 μηνα με τραβαει...
που εμπλεξα θεε μου!



γιατι δεν φτιαχνεις μια κορνιζα απο γυψοσανιδα ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45710 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stefo-gr έγραψε:
γιατι δεν φτιαχνεις μια κορνιζα απο γυψοσανιδα ?


το θεμα ειναι να κανω πατεντες ή να παρω αυτο που πληρωσα και αυτο που εκανα παραγγελια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.496 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ