Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32215 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Μπάμπης έγραψε:

Μπάμπης έγραψε: Καλημέρα. Έχω μία απορία σχετικά με την τοποθέτηση της selenic 700. Από άποψης αισθητικής μας αρέσει να τοποθετηθεί στο πλάι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποδοτικό. Έχω κάνει κάποια πρόχειρα σχέδια για να μου πείτε την γνώμη σας. Τα βελάκια δείχνουν που θα τοποθετηθούν οι περσίδες. Μιλάμε για τζάκι φυσικής ροής foyer.

Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο τεχνικό Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Νέα Φιλαδέλφεια





Κάποια βοήθεια παρακαλώ


Το πλαϊνό να είναι και όμορφο, δεν υπάρχει διαφορά σε απόδοση, αν γίνουν σωστά μεγέθη περσίδων.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μπάμπης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32218 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

Μπάμπης έγραψε:

Μπάμπης έγραψε: Καλημέρα. Έχω μία απορία σχετικά με την τοποθέτηση της selenic 700. Από άποψης αισθητικής μας αρέσει να τοποθετηθεί στο πλάι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποδοτικό. Έχω κάνει κάποια πρόχειρα σχέδια για να μου πείτε την γνώμη σας. Τα βελάκια δείχνουν που θα τοποθετηθούν οι περσίδες. Μιλάμε για τζάκι φυσικής ροής foyer.

Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο τεχνικό Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Νέα Φιλαδέλφεια





Κάποια βοήθεια παρακαλώ


Το πλαϊνό να είναι και όμορφο, δεν υπάρχει διαφορά σε απόδοση, αν γίνουν σωστά μεγέθη περσίδων.


Σε ευχαριστώ πολύ Αστέρι. Περσίδες σκέφτομαι να βάλω 70χ10 κάτω και 70χ15 επάνω, θα έχω πρόβλημα αν βάλω για παράδειγμα δύο 70χ15 επάνω ή και διπλές κάτω ? Έχω να κερδίσω κάτι ? Μήπως ξέρετε και τιμές ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32232 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
στο σημειο που η καμινάδα(σωληνας) περνάει μέσα απο την ταράτσα,πρεπει να το σφραγισω με τσιμεντο?
χρειάζεται στο σημειο να έχει ανοχες για να διαστέλλεται η σωληνα ή να βαλω κεραμοβαμβακα περιμετρικα της σωληνας και μετα σφραγισμα με τσιμεντο?

πανω απο την ταρατσα θα χτιστει καμιναδα Φ250 για να προστατεψει την καπνοσωληνα Φ200 και αναμεσα θα γεμισω το κενο με πετροβαμβακα

κατω απο την ταρατσα στους 30 ποντους θα γινει το κλασικο παταρακι για να αποφυγω,θεματα σκασιματος γυψινων που αντιμετωπισε ο αστερης..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32240 από sotirisfr
Απαντήθηκε από sotirisfr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλημερα
μια ερωτηση προς τον ειδικο του site Αστερη. :)
το τζακι εχει εξοδο φ160 και για την καμιναδα λεει 4-6 μετρα
μπορω να χρησιμοποιησω φ 180 για την καμιναδα. ?? θα επηρεαστει η λειτουργια του τζακιου??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32255 από gregpat
Απαντήθηκε από gregpat στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα,νέος κι εγώ ,αλλά έχω διαβάσει σχεδόν όλο το θέμα.
Νά'στε καλά για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες!
'Εχω ήδη παραλάβει ένα selenic δίφατσο αφού πείσθηκα από τα γραφόμενά σας και κυρίως του
Αστέρη.(Εννοείται το έψαξα το θέμα και κατέληξα σ'αυτό).
Θα μπεί στον 1ο όροφο(110 τ.μ)μεζονέτας, στην Β.Ανατ. γωνία ενιαίου χώρου σαλοκουζίνας 70 τ.μ
ένα δωμ. στη Ν.Α γωνία που η πόρτα του δεν βλέπει στο τζάκι και τουαλέτα διαγωνια από το τζάκι.
Η σκάλα θα απομονωθεί με πόρτα.To σπίτι είναι τετράγωνο.
Αστέρη, ως ο πιο πολύπειρος,πιστεύεις ότι με ελεύθερη ροή θα ζεσταθεί (πέραν βέβαια του μεγαλύτερου απαιτούμενου χρόνου) ,ή θα χρειαστώ εναλλάκτη, μοτέρ και κοντρόλερ?
Αν ναι ,έχει βρεί κανείς κάτι αθόρυβο(δοκιμασμένο)?
Επίσης, υπάρχει ήδη αναμονή καπνοδόχος 25 εκ. γαλβανιζέ σωλήνα εσωτερικά του σπιτιού 5,5 μ. ύψος.
Μαζί με την inox σύνδεσης σύνολο 7-7,5 μ. Πρέπει να περάσω από μέσα της inox 20 εκ. μεχρι πάνω ή αντέχει και η γαλβανιζέ?
Σε κάθε περίπτωση,μήπως τα 7,5 μ. δημιουργούν μεγάλη υποπίεση και θα χρειαστώ τάμπερ στην έξοδο της εστίας?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Asteris έγραψε: Θα ζεσταθεί, αλλά καλύτερα βάλε και εναλλάκτη να το βοηθήσεις στο ξεκίνημα, είναι πολλά τα μέτρα. Αν έχεις δυνατότητα, στείλε τους αεραγωγούς του εναλλάκτη σε άλλο σημείο, μακρυά από την εστία.


Η γαλανιζέ απλά θα έχει μικρότερη διάρκεια ζωής. Ειδικά με υγρά ξύλα. Πρόβλημα μήκους καμινάδας δεν έχεις και η δικιά μου τόση είναι.


Αστέρη ευχαριστώ πολύ!
Αν ξεχάσουμε το δωμάτιο και την τουαλέτα γιατι σκέφτομαι να χρησιμοποιώ και λίγο ινβέρτερ απέναντι από τις πόρτες τους,το υπόλοιπο ενιαίο 70 τμ πιστεύεις ότι θα χρειαστεί και πάλι μοτερ-εναλλάκτη?
Μπορεις να μου πείς τισ διαφορές αφού έχεις και τα δύο σε εξηντάρια πατώματα?
Είναι μόνο θέμα χρόνου μέχρι να αρχίσει να ζεσταίνει ή δεν θα φτάνει καν (ή θα φτάνει ελάχιστα) στην κουζίνα που είναι διαγώνια από το τζάκι?
Δυνατότητα απομακρυσμένου αεραγωγού δεν υπάρχει.

Ευχαριστώ!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by gregpat.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32284 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ρε σεις οχτω στους δεκα που γραφουν εδω μεσα εχουν μεζονετα.Τι τσιμεντο εχει πεσει σε αυτη την χωρα.Μαζευτειτε και καντε κανενα συλλογο.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.547 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ