Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31549 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν είχα λόγο, ούτε όρεξη για τέτοια πειράματα, το σπίτι είναι τετράγωνο και με μονοκόματους χώρους, οπότε ζεσταίνεται μιά χαρά με φυσική ροή και εναλλάκτη. Αν δεν πήγαινε στην απέναντι διαγώνιο, στα 7-8 μέτρα, θα ήταν από ανεπαρκή εστία, όχι από μεταφορά της θερμότητας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mk86

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31591 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

makisr έγραψε:

Asteris έγραψε: Όταν είναι να ανοίξουμε την φούσκα για να δουλέψουμε, ΔΕΝ βάζουμε κασέτα, αλλά foyer. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώσουμε την έξτρα τιμή της κασέτας.

Δαβάστε εδώ προτού αγοράσετε...

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...3&id=18321&Itemid=53


Επειδή θέλω να έχω μια έξοδο στο πάνω μέρος του τζακιού που να στέλνει τον αέρα στα 4 περίπου μέτρα εκτός από την κεντρική περσίδα, οι 2 τζακάδες επέμειναν ότι οι τύπου foyer δεν κάνουν (τους ρώτησα αν υπάρχει κάποιο σύστημα εναλλάκτη θερμότητας+βεντιλατέρ όπως έχω διαβάσει εδωμέσα) αλλά τις χαρακτήρισαν 'ελληνικές' πατέντες χωρίς αποτέλεσμα, ενώ μια κασέτα θα το στέλνει άνετα.

Γι' αυτό ρώτησα άλλωστε αν υπάρχει κάποιος τεχνικός που να χει ξαναφτιάξει κάτι τέτοιο και να είναι στην Πάτρα, ώστε να ξέρω τελικά τι να αγοράσω. Μα όλοι επιτέλους θέλουν να βγάλουν από τις εστίες που αυτοί γουστάρουν;



Λοιπον εχουμε και λεμε , χτες περασε ενας φιλος απ τον Σιναπαλο ( ΛΑΡΙΣΑ ) λαμαρινας , μονοπωλειο δεν εχουμε και αλλον που να κανει καμιναδες -εναλλακτες , κτλ κτλ !
Πειραν απο περισι μετα το μπαμ εδω μεσα , 100 εναλλακτες , 50 ιδιωτες βλαμενοι σαν και μας και αλλοι 50 τζακαδες !

50 που παριστανουν τους εξυπνους φανταζομαι ! απ τους 50 ιδιωτες , μονο οι 10 ειχαν αποτελεσμα , φανταζομαι οι αλλοι 40 ειχαν ανοιχτη εστια !

Αν δεν μας ακολουθησεις , δες τους αλλους εδω μεσα με τα ελληνικα και παρε χρονο τη γινετε !
(ΙΔΙΩΤΗ΅ΕΙΜΑΙ) \
Δειτε το διντεο απο Ετ3 με τα αλληθινα σεναρια για την πατεντα του κλοβου ! ειναι εναλλακτης μεσα σε λαμαρινα με κοφτρα απο πανω ! Οποιος το κανει ειναι μαγκας , ακομη ποιο μαγκας απο μας που δεν το ξεραμε απ την αρχη !!!! (τη αλλο να πω ) Αλλιως ρε παιδια εισται κοροιδα , πως να ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31603 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε house αν το ενεργειακό τζάκι δεν ήταν ένα τόσο σύνθετο θέμα, και το έβαζε ο καθένας μόνος του με διάβασμα ενός φόρουμ και βλέποντας 2-3 βίντεο, τότε το πετρέλαιο θα είχε στην Ελλάδα 0.80 και όχι τα διπλά.
Ας μην κοροιδευόμαστε, κάποια πράγματα θέλουν γνώσεις και εμπειρία γι' αυτό οι περισότεροι άσχετοι με το θέμα ζητάμε την συμβολή των ειδικών.
Εγώ προσωπικά ψάχνω για 'ειδικό' στην πόλη μου, για να φτιάξει το τζάκι με τα λεφτά που διαθέτω εγώ, αλλά δυστυχώς αυτοί θέλουν να το φτιάξουν με τα λεφτά που προτείνουν αυτοί (και δεν μιλάμε για το κόστος εργασίας αλλά το κόστος της εστίας κλπ).
Ώρες ώρες σκέφτομαι, πως στο επάγγελμα των καλών τζακάδων δεν υπάρχει ουδεμία κρίση... Δεν ενδιαφέρονται να πάρουν μια δουλειά που θα βγάλουν εργατικά κανά 400άρι, μόνο και μόνο επειδή πιστεύουν ότι θα πουλήσουν την εστία που προτείνουν αυτή και θα βγάλουν άλλα 50 από εκεί...
Αμ δε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31609 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μαζι σου φιλε μου , γιατι ειναι απ τα πρωτα που διαπιστωσαμε ολοι !
400+ θελουν για συνδεση καμιναδας , μεσα στο ποσο και οι τρυπες εισαγωγης
και το τζακι αμα κανει 1800 σου λενε 2300
+ μετα λενε γυψοσανιδες 300-500 για απλο κουτι
ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΥΛΙΚΟ ΜΕΣΑ
+++++++ παρα πολλα αλλα που τα εχουμε ξαναπει !

Αμ δε ειπα και εγω και το εβαλα εντελος μονος ! (ψεματα φωναξα 3εις φιλους για να το βαλουμε μεσα στο σπιτι,215 κιλα αν θυμαμε καλα )
Καλα αμα βρεις να μας τον πεις τον ειδικο , και μεις εδω θα του κανουμε την καλητερη διαφιμιση και τζαμπα εννοειται !

Τωρα για τζακια ρωτατε αστερι , για εναλλακτη κατι μπορει να σας πω και εγω ! Τη μαγκια του κλοβου την ειδα αφου εκανα την εγκατασταση και δεν την σπαω την γυψοσανιδα για μετατροπες !
Αν δεν μπορεις βρες λαμαρινα -σιδερα να στα κανει ολα ποιο τζαμπε απ τους τζακαδες !
Εδω με αυτα που βλεπουμε κοντευουμε να θελουμε να αλλαξουμε επαγγελμα ! Δεν μιλαμε για 50αρικα φιλος , φιλαμε για 500αρικα ........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31634 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
H λαμαρινα κλοβος εχει ομως διαφορα;

αν δεν την βαλω απλα ζεσταινεται ο χωρος πισω και πανω απο το τζακι...αν τη βαλω εχει πολυ μικρο χωρο να ζεστανει...κανει τοση διαφορα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31644 από gregpat
Απαντήθηκε από gregpat στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gregpat έγραψε: Καλησπέρα,νέος κι εγώ ,αλλά έχω διαβάσει σχεδόν όλο το θέμα.
Νά'στε καλά για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες!
'Εχω ήδη παραλάβει ένα selenic δίφατσο αφού πείσθηκα από τα γραφόμενά σας και κυρίως του
Αστέρη.(Εννοείται το έψαξα το θέμα και κατέληξα σ'αυτό).
Θα μπεί στον 1ο όροφο(110 τ.μ)μεζονέτας, στην Β.Ανατ. γωνία ενιαίου χώρου σαλοκουζίνας 70 τ.μ
ένα δωμ. στη Ν.Α γωνία που η πόρτα του δεν βλέπει στο τζάκι και τουαλέτα διαγωνια από το τζάκι.
Η σκάλα θα απομονωθεί με πόρτα.To σπίτι είναι τετράγωνο.
Αστέρη, ως ο πιο πολύπειρος,πιστεύεις ότι με ελεύθερη ροή θα ζεσταθεί (πέραν βέβαια του μεγαλύτερου απαιτούμενου χρόνου) ,ή θα χρειαστώ εναλλάκτη, μοτέρ και κοντρόλερ?
Αν ναι ,έχει βρεί κανείς κάτι αθόρυβο(δοκιμασμένο)?
Επίσης, υπάρχει ήδη αναμονή καπνοδόχος 25 εκ. γαλβανιζέ σωλήνα εσωτερικά του σπιτιού 5,5 μ. ύψος.
Μαζί με την inox σύνδεσης σύνολο 7-7,5 μ. Πρέπει να περάσω από μέσα της inox 20 εκ. μεχρι πάνω ή αντέχει και η γαλβανιζέ?
Σε κάθε περίπτωση,μήπως τα 7,5 μ. δημιουργούν μεγάλη υποπίεση και θα χρειαστώ τάμπερ στην έξοδο της εστίας?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.



Καμια βοήθεια ρε παιδιά κι εδώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.503 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ