Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31460 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και από εμένα. Νέος στο φόρουμ σας, και γω στον αγώνα για οτιδήποτε φθηνότερο και αποδοτικό συνάμα από το πετρέλαιο.
Μένω σε ένα σπίτι 140τμ το οποίο αναφορικά με τη διαρύθμιση έχει μακρόστενο σαλονι-κουζίνα, και στο κέντο ακριβώς ένα μικρό χωλ με 3 υπνοδωμάτια γύρω του, περίπου σε σχήμα Η. Στο χωλ έχει ήδη τοποθετηθεί μια σόμπα πελλετ 12kw, η οποία ζεσταίνει επαρκώς τα δωμάτια δουλεύοντας σε χαλαρούς ρυθμούς όταν η πόρτα με το σαλόνι είναι κλειστή. Επειδή λοιπόν το σαλόνι δυστυχώς δεν ζεσταίνεται επαρκώς από το τζάκι, αποφάσισα να κάνω τη μετρτοπή με κασέτα σε ενεργειακό. Το σαλόνι-κουζινα είναι περίπου 80τμ και το τζάκι είναι το παλιό κλασικο μαντεμένιο, με γυψοσανίδα από πάνω.
Μετά από μελέτη από τα διάφορα ποστ εδώ, κατέληξα στην αγορά της κασέτας με τα 700e από το Leroy Merlin, και σκοπεύω να ανέβω Αθήνα να την κλείσω, μιας και είμαι από Πάτρα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. 2 τζακάδες που μου είπαν την άποψή τους, επιμένουν στην λύση της ecostar στα 1000e, αναφορικά και μόνο για την ποιότητά της (δεν αμφισβητούν την απόδοση της άλλης κασετας).
Δυστυχώς δεν έχω να δώσω αυτά τα 300 εξτρα. Ποια η γνώμη σας; Στα 700e περίπου δεν βρίσκω άλλη εναλλακτική. Μήπως υπάρχει και δεν την έχω υπόψη; Ευχαριστώ!

Εάν υπάρχει κάποιος τζακάς εδώ που αναλαμβάνει εργασία στην Πάτρα, παρακαλώ να μου στείλει πμ ή ένα mail.

BTW, Μόλις έφαγα και τη κρύα μου... τηλεφώνησα στο Leroy και ο εξυπηρετικότατος ομολογώ υπάλληλος με ενημέρωσε ότι όλες οι παραγγελίες για αυτό το μήνα έχουν προπληρωθεί, και με παραγγελία σήμερα πηγαίνουμε παραλαβή τέλος Νοέμβρη. Κανά μέσο βρε παιδιά!!!!
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by makisr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31471 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όταν είναι να ανοίξουμε την φούσκα για να δουλέψουμε, ΔΕΝ βάζουμε κασέτα, αλλά foyer. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώσουμε την έξτρα τιμή της κασέτας.

Δαβάστε εδώ προτού αγοράσετε...

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...3&id=18321&Itemid=53
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makisr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31484 από gregpat
Απαντήθηκε από gregpat στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα,νέος κι εγώ ,αλλά έχω διαβάσει σχεδόν όλο το θέμα.
Νά'στε καλά για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες!
'Εχω ήδη παραλάβει ένα selenic δίφατσο αφού πείσθηκα από τα γραφόμενά σας και κυρίως του
Αστέρη.(Εννοείται το έψαξα το θέμα και κατέληξα σ'αυτό).
Θα μπεί στον 1ο όροφο(110 τ.μ)μεζονέτας, στην Β.Ανατ. γωνία ενιαίου χώρου σαλοκουζίνας 70 τ.μ
ένα δωμ. στη Ν.Α γωνία που η πόρτα του δεν βλέπει στο τζάκι και τουαλέτα διαγωνια από το τζάκι.
Η σκάλα θα απομονωθεί με πόρτα.To σπίτι είναι τετράγωνο.
Αστέρη, ως ο πιο πολύπειρος,πιστεύεις ότι με ελεύθερη ροή θα ζεσταθεί (πέραν βέβαια του μεγαλύτερου απαιτούμενου χρόνου) ,ή θα χρειαστώ εναλλάκτη, μοτέρ και κοντρόλερ?
Αν ναι ,έχει βρεί κανείς κάτι αθόρυβο(δοκιμασμένο)?
Επίσης, υπάρχει ήδη αναμονή καπνοδόχος 25 εκ. γαλβανιζέ σωλήνα εσωτερικά του σπιτιού 5,5 μ. ύψος.
Μαζί με την inox σύνδεσης σύνολο 7-7,5 μ. Πρέπει να περάσω από μέσα της inox 20 εκ. μεχρι πάνω ή αντέχει και η γαλβανιζέ?
Σε κάθε περίπτωση,μήπως τα 7,5 μ. δημιουργούν μεγάλη υποπίεση και θα χρειαστώ τάμπερ στην έξοδο της εστίας?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31493 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Όταν είναι να ανοίξουμε την φούσκα για να δουλέψουμε, ΔΕΝ βάζουμε κασέτα, αλλά foyer. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώσουμε την έξτρα τιμή της κασέτας.

Δαβάστε εδώ προτού αγοράσετε...

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...3&id=18321&Itemid=53


Επειδή θέλω να έχω μια έξοδο στο πάνω μέρος του τζακιού που να στέλνει τον αέρα στα 4 περίπου μέτρα εκτός από την κεντρική περσίδα, οι 2 τζακάδες επέμειναν ότι οι τύπου foyer δεν κάνουν (τους ρώτησα αν υπάρχει κάποιο σύστημα εναλλάκτη θερμότητας+βεντιλατέρ όπως έχω διαβάσει εδωμέσα) αλλά τις χαρακτήρισαν 'ελληνικές' πατέντες χωρίς αποτέλεσμα, ενώ μια κασέτα θα το στέλνει άνετα.

Γι' αυτό ρώτησα άλλωστε αν υπάρχει κάποιος τεχνικός που να χει ξαναφτιάξει κάτι τέτοιο και να είναι στην Πάτρα, ώστε να ξέρω τελικά τι να αγοράσω. Μα όλοι επιτέλους θέλουν να βγάλουν από τις εστίες που αυτοί γουστάρουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31497 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris, το μερεμέτι είναι πολύ μικρότερο από το να κατεβάσω ολόκληρη τη φούσκα. Επιπλέον στο κάτω σημείο της φούσκας χρώματος γκρι υπάρχει πρέκι από τσιμέντο και δε σπάει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31500 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
E μα γιατί να ανοίξεις τότε την φούσκα από πάνω? Βάλε σκέτη κασέτα χωρίς να πειράξεις τίποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.514 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ