Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21218 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

βασιλιης έγραψε: [quote="sofix" post=
καθε ενωση μονο σφιγκτηρα .προσοχη το θηλυκο παντα πανω
αλουμινοταινια μονο αν ειναι το σωστο.οχι απλο σαν αυτο που βαζουν στους σωληνες για τον απορροφητηρα

.
Βασίλη θα ήθελα να μου διευκρινήσεις τα εξη

Σφιχτηρα βάζουμε σε κάθε ένωση ακόμα και στη γωνία 45 μοιρών ?
Στον εναλλακτη βάζουμε σιλικονη και στις δυο μεριές ?χωρίς σφιχτήρες?
Αλουμινοταινια βάζουμε στις ενώσεις του έναλακτη με την καμιναδα και στην ενωση των αεραγωγων με τον έναλακτη?
Εάν βάλεις στις ενώσεις τις καπνοδοχου σιλικονη αντί σφιχτήρες είναι λάθος?


Καλησπερα
Σφιγκτηρα σε καθε ενωση
Στον εναλλακτη αν εχει κενο εστω και ενα χιλ στη συνδεση βαλτε και σιλικονη και σφιγκτηρα
Αλουμινοταινια οχι στης ενωσης του εναλλακτη μονο στης ενωσης του πετροβαμβακα
Στη τελευταια ερωτηση που κανετε....οχι δεν ειναι λαθος αλλα το θεμα ειναι οτι μπορειτε να βαλετε σιλικονη(δλδ θα εχει τοσο κενο ο σωληνας με σωληνα ουτος ωστε να σας επιτρεπει να βαλετε σιλικονη?)αυτο θα το κρινετε επιτοπου εχοντας υποψιν ολα αυτα που σας ειπα

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21220 από GEO DRAMA
Απαντήθηκε από GEO DRAMA στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μπορείται να με ενημερώσετε για τιμές τετρ. μετρου πετροβάμβακα με φύλο αλλουμινίου 5εκ της καλύτερης ποιότητας?
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21223 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγινε!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21225 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

abc έγραψε:

βασιλιης έγραψε:

abc έγραψε: Καλησπέρα
Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει στο παρακάτω ερώτημα. Από ότι καταλαβαίνω οι κασέτες με ενσωματωμένο μοτέρ έχουν τη δυνατότητα να σου δώσουν θερμό αέρα από τις θυρίδες που έχει η ίδια η κασέτα. Αν πάλι θέλεις μπορείς να ανοίξεις 2 θυρίδες πάνω στη φούσκα για να πάρεις αέρα από τα ανοίγματα που έχει η κασέτα στο πάνω μέρος της. Το ερώτημα είναι αξίζει τον κόπο να τρυπήσεις τη φούσκα ή τελικά κάνεις τη δουλειά σου και με τις θυρίδες της κασέτας.



Μιλατε για δυο διαφορετικες περιπτωσεις
Στην περιπτωση που δεν κανετε περσιδα πανω στη φουσκα θα εχετε χασει την φυσικη ροη πρωτον
και δευτερον απο την αποδοση του τζακιου(δλδ θα ζεσταινονται τα εσωτερικα τοιχωματα της φουσκας)υποχρεωτικα θα κανετε ενα ταβανι ακριβως πανω στην εστια.με αυτη τη μεθοδο δινετε περισσοτερη θερμανση μπροστα στο τζακι με αποτελεσμα αν εχετε καναπεδες κοντα να μην μπορειτε να καθεστε γιατι θα εχει πολλη ζεστη
Στην περιπτωση που κανετε περσιδα στη φουσκα μπροστα θε εχετε και την φυσικη ροη.
οποτε εσεις αποφασιζετε
ελπιζω να μην σας μπερδεψα


Βασίλη, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Αν θέλεις εξηγησε μου γιατί θα χάσω σε φυσικη ροή αν δεν κάνω περσίδα στη Φούσκα. Αν έχω καταλάβει καλά έτσι κι αλλιώς ο αέρας που θα βγάζει η περσίδα της φούσκας θα προέρχεται απευθείας από την κασέτα και όχι από το κενό μεταξυ κασέτας και φούσκας. Αυτό θα είχε νόημα αν μιλάγαμε για τζάκι ή κάνω λάθος? Μου φαίνεται λογικό το δεύτερο που είπες για την υπερβολική ζέστη που θα υπάρχει μπροστά από την εστία και αυτό από μόνο του ίσως είναι ένας καλός λόγος για να κάνεις εξτρα περσίδες, απλά κάποιος μάστορας μου είπε ότι είναι καλύτερα να βγαίνει ο αέρας από χαμηλά γιατί θα έχει καλύερη διάχυση. Ο άλλος μου είπε το αντίθετο αλλά ζητούσε 200 ευρώ παραπάνω. Τι να πω? Αν κάποιος φίλος έχει τοποθετήσει κασέτα ας πεί την εμπειρία του.




Καλησπερα και σε σας
Η περσιδα της φουσκας δεν βγαζει μονο αερα απο τους αεραγωγους ειναι τουλαχιστον 60χ15 βγαζει και θερμανση απο το εξωτερικο της κασετας και της καμιναδας που εχουμε μεχρι το ταβανι
Η κασετα εξωτερικα καλυπτεται με αεροθαλαμο το οποιο ζεσταινεται με αποτελεσμα την θερμανση αυτη την βγαζουμε απο την εκτονωση που λεμε

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21226 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GEO DRAMA έγραψε: Μπορείται να με ενημερώσετε για τιμές τετρ. μετρου πετροβάμβακα με φύλο αλλουμινίου 5εκ της καλύτερης ποιότητας?
Ευχαριστώ


Το ROCKWALL ξερω μονο .της kanuf δεν το ξερω
4.8 μ2 8 φυλλα 100χ60 κανει 55 με 75 ευρω αναλογα που θα το βρειτε

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GEO DRAMA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21229 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GEO DRAMA έγραψε: Μπορείται να με ενημερώσετε για τιμές τετρ. μετρου πετροβάμβακα με φύλο αλλουμινίου 5εκ της καλύτερης ποιότητας?
Ευχαριστώ


Καλύετρη ποιοτητα δεν ξερω αν ειναι, παντως αυτο που πηρα απο Leroy εχει 31,79€ και βγάζει 7,2 τ.μ. Είναι συσκευασια 10τεμαχίων αλλά μπορείς να παρεις και μεμονωμενα μου ειπανε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GEO DRAMA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.546 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ