Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4435 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Kαλημερα

Εβγαλα μια φωτογραφια απο το τζαμι του τζακιου .





Ετσι γινεται μετα απο 3 ημερες λειτουργειας , με 6 ωρες καθημερινης χρησης .

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι το τζαμι μαυριζει απο εκει που μπαινει αερας (μαλλον) . Οπως φαινεται στην φωτο υπαρχει κορδονι γυρω γυρω στην κασα . Στο τζαμι ομως που ειναι πανω στην πορτα δεν υπαρχει κορδονι η κατι αλλο περιμετρικα , ωστε να μην μπαινει αερας απο το πλαι του τζαμιου η πανω - κατω . Για αυτο και φαινεται οτι η καπνα ξεκιναει και δημιουργειται σε διαφορα σημεια που μπαινει αερας . Εκανα μια δοκιμη και αριστερα οπως βλεπουμε εβαλα αναμεσα απο το τζαμι και την πορτα ενα κορδονι μεχρι την μεση περιπου . Αυτο που φανηκε ηταν οτι στο αριστερο μισο καθετο μερος της πορτας λερωνεται ποιο αργα - δυσκολα , ενω στο κατω μερος αρκετα .

Υπουετω οτι ο κατασκευαστης θα ειχε λογο που δεν το μονωσε καλυτερα γυρω - γυρω το τζαμι . Αλλα απο την αλλη αν το αφησεις ετσι μαυριζει ποιο γρηγορα . Η λογικη της "αεροκουρτινας" ειναι αυτη ? δηλαδη να εισερχεται αερας περιμετρικα του τζαμιου ωστε να μην καπνιζει το τζαμι ?

Μακης
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4439 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η κάπνα είναι έλλειψη αέρα, όχι περίσσεια. Δοκίμασε να βάλεις δύο ροδέλες πάχους 0.5-0.8mm στο πάνω μέρος του τζαμιού, ώστε να δώσεις λίγο παραπάνω άνοιγμα στην πάνω μεριά. Θα μπαίνει λίγο παραπάνω αέρας και θα λερώνεται δυσκολότερα. Μην βάλεις παραπάνω πάχος, θα τρέχει πολύ αέρας και θα χάσει απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4441 από physio
Απαντήθηκε από physio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Θα τραβήξεις αεραγωγούς από τις πάνω εξόδους. Απλά μην περιμένεις τρελή ροή, τα ανεμιστηράκια του είναι μικρά για τέτοιες δουλειές.


asteris σε ευχαριστω αλλα θα ηθελα να μου πεις αν μπορω να βαλω ενα μοτερ ωστε να τραβαει και να πηγαινει ο αερα παραπερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4445 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pantelis1973 έγραψε:

michalisgr έγραψε: γεια χαρα...εχω και εγω ενα ενεργειακο τζακι μεσα στο σαλονι μου.. φετος το εκανα μαζι με την αγορα της σομπας πελλετ. βασικα απο τοτε που ηρθε η σομπα μας αναβει 1-2 φορες τη βδομαδα και αν.. εχει πανω 2 εξοδους για ζεστο αερα και ενα μπουτον που ανεβαζει η κατεβαζεις την ενταση του αερα.. πιστευω πως το μοτερ που μου βαλανε ειναι λιγο μικρο μιας και δε βγαζει τρεεεελοοο αερα..ουτε ακουγεται οπως ακουγονται καποια αλλα τζακια που εχω δει.. εμενα το τζακι μου ζεσταινε ολο το σαλονι και τη κουζινα..εχω πολλους ενιαιους χωρους... το θεμα ειναι οτι βαριεμαι να στιβαζω τα ξυλα.. 1 τονο αγορα και μου βγηκε ο πατος... το τζακι οσο καλο και να ειναι ΔΕ νομιζω οτι μπορει να ζεστανει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σπιτι...


Μιχαλη δωσε πληροφοριες για το τζακι,μαρκα,kw,τιμη και ποσα μ2 ειναι ο χωρος. Καντο μια δοκιμη και καψτο μια ημερα και θα δεις οτι θα σε ζεστανει..


το τζακι ειναι της pantherm.. kw δε ξερω ποσα ειναι;παντως ειναι μεγαλο 85αρο νομιζω.. τα m2 του σπιτιου μου ειναι 110 αλλα ζεσταινει μονο τη σαλοκουζινα. τιμη βγηκε στα 3100€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4446 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Η κάπνα είναι έλλειψη αέρα, όχι περίσσεια. Δοκίμασε να βάλεις δύο ροδέλες πάχους 0.5-0.8mm στο πάνω μέρος του τζαμιού, ώστε να δώσεις λίγο παραπάνω άνοιγμα στην πάνω μεριά. Θα μπαίνει λίγο παραπάνω αέρας και θα λερώνεται δυσκολότερα. Μην βάλεις παραπάνω πάχος, θα τρέχει πολύ αέρας και θα χάσει απόδοση.


Κατανοητο αυτο που λες asteris , αλλα γιατι λερωνει το τζαμι περισσοτερο εκει που περναει και αερας (οπως φαινεται στην φωτο στο αριστερο πλαινο) ?

Επισης η αποδοση ας πεσει και λιγο , δεν ειναι προβλημα . Οι δοκιμες που κανω ειναι για να ειμαι οσο ποιο σιγουρος γινεται οτι απο αυτα τα κενα περιμετρικα του τζαμιου , δεν θα βγουν καπνες , μυρωδιες απο τον θαλαμο καυσης . Για αυτο και νομιζα οτι η πορτα οταν κλεινει , ας πουμε σφραγγιζει .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4450 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

physio έγραψε:

Asteris έγραψε: Θα τραβήξεις αεραγωγούς από τις πάνω εξόδους. Απλά μην περιμένεις τρελή ροή, τα ανεμιστηράκια του είναι μικρά για τέτοιες δουλειές.


asteris σε ευχαριστω αλλα θα ηθελα να μου πεις αν μπορω να βαλω ενα μοτερ ωστε να τραβαει και να πηγαινει ο αερα παραπερα


Αν βάλεις τέτοιο μοτέρ να τραβάει αέρα και να τον στέλνει σε άλλο δωμάτιο, πιθανότατα θα σταματήσει να βγάζει από τις γρίλιες και την άλλη έξοδο, θα κλέβει όλο τον αέρα. Αν θες να βάλεις έξτρα αεραγωγό, δες την λύση με εναλλάκτη θερμότητας που έχω προτείνει σε προηγούμενο post. Έτσι θα εκμεταλευτείς την θερμότητα της καμινάδας που τώρα πάει χαμένος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.482 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ