Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #16855 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stefan έγραψε: Γεια και από εμένα!

Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω το La Nordica Termocamino WF25 DSA www.lanordica-extraflame.com/en/thermopr...ino-wf25-d-s-a_p9095
Έχω μια τριώροφη κατοικία περίπου 60τμ ο όροφος. Στο μεσαίο όροφο θα τοποθετηθεί το τζάκι και επειδή είναι ενιαίος χώρος ελπίζω να ζεσταίνεται μόνο από την ακτινοβολία και με ζεστό αέρα (δεν γνωρίζω αν έχει έτοιμη αναμονή - έξοδο ή θα πρέπει να κατασκευάσω αγωγό). Το ζεστό νερό θα το ρίξω στα σώματα για να το χρησιμοποιώ στον επάνω όροφο (υπνοδωμάτια) και τη θέρμανση του κάτω ορόφου στα σώματα.
Η μονοκατοικία είναι καινούργια με διπλά κουφώματα, αλλά είναι πανταχώθεν ελεύθερη και η περιοχή με πολύ κρύο.

Επίσης είδα ότι η La Nordica έχει κάποια συστήματα ACS www.lanordica-extraflame.com/en/accessories. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτά; Να επιλέξω κάποιο από το Assembled and combined ACS Kit ή το Assembled ACS Kit ή να τα εγκαταστήσει ο θερμουδραυλικός; Αυτά είναι συστήματα Ladomat;

Η συγκεκριμένη εταιρεία πώς την αξιολογείτε?




Στεφανε εφοσον κατεληξες σε επωνυμο τζακι νερου προσεξε...
Επειδη δεν ειναι ενιαιος ο χωρος και θα εχεις δυο οροφους θερμαινομενους με νερο, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να βαλεις 500 λιτρα δοχειο αδρανειας.

Ακομα κι αν βαλεις τα κιτ που προτεινει η εταιρια (πλακοειδη εναλλακτη με τριοδη και κυκλοφορητη)
την οικονομια και την ασφαλεια μεσω αποθηκευσης θερμανσης δεν μπορεις να την εχεις με τιποτα αλλο εκτος απο δοχειο. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα αντι τοποθετησης δοχειου.

Με τοποθετηση δοχειου οι ηλεκτροβανες των δυο οροφων (αν υπαρχουν) ειναι σε αναμονη, και ανοιγουν η κλεινουν αναλογα την ζητηση...οπως και να εχει ομως μια ασφαλιστικη διαταξη θα απελευθερωνει θερμανση απο το δοχειο αν η θερμοκρασια φτασει μια επικινδινη τιμη (90).

Ακομη και δοχειο να βαλεις, οπως και να χει θα εχεις μια διαφορα θερμοκρασιας ανα οροφο.
Αυτο θα γινεται γιατι ακομη κι αν δεν θελεις θερμανση στον οροφο που θα τοποθετηθει το τζακι, αυτο θα ειναι αναγκασμενο να συνεχισει να παραγει θερμανση για τους αλλους δυο οροφους...

Χρειαζεται αρκετη εξοικειωση στο φορτωμα του τζακιου για να διατηρεις οσο το δυνατον ισορροπια στις εσωτερικες θερμοκρασιες ανα οροφο και την αποθηκευμενη θερμανση στο δοχειο.

Οντως ο οροφος που θα ειναι το τζακι δεν χρειαζεται θερμανση με νερο (σωματα) πρεπει ομως να λειτουργει πολλες ωρες για να τροφοδοτει με θερμανση τους αλλους δυο.

Απο προσωπικες εμπειριες σου λεω οτι αν τοποθετησεις το τζακι με δοχειο θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος...με πλακοειδη εναλλακτη οχι τοσο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #16857 από stefan
Απαντήθηκε από stefan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

χρηστος8 έγραψε:

stefan έγραψε: Γεια και από εμένα!

Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω το La Nordica Termocamino WF25 DSA www.lanordica-extraflame.com/en/thermopr...ino-wf25-d-s-a_p9095
Έχω μια τριώροφη κατοικία περίπου 60τμ ο όροφος. Στο μεσαίο όροφο θα τοποθετηθεί το τζάκι και επειδή είναι ενιαίος χώρος ελπίζω να ζεσταίνεται μόνο από την ακτινοβολία και με ζεστό αέρα (δεν γνωρίζω αν έχει έτοιμη αναμονή - έξοδο ή θα πρέπει να κατασκευάσω αγωγό). Το ζεστό νερό θα το ρίξω στα σώματα για να το χρησιμοποιώ στον επάνω όροφο (υπνοδωμάτια) και τη θέρμανση του κάτω ορόφου στα σώματα.
Η μονοκατοικία είναι καινούργια με διπλά κουφώματα, αλλά είναι πανταχώθεν ελεύθερη και η περιοχή με πολύ κρύο.

Επίσης είδα ότι η La Nordica έχει κάποια συστήματα ACS www.lanordica-extraflame.com/en/accessories. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτά; Να επιλέξω κάποιο από το Assembled and combined ACS Kit ή το Assembled ACS Kit ή να τα εγκαταστήσει ο θερμουδραυλικός; Αυτά είναι συστήματα Ladomat;

Η συγκεκριμένη εταιρεία πώς την αξιολογείτε?




Στεφανε εφοσον κατεληξες σε επωνυμο τζακι νερου προσεξε...
Επειδη δεν ειναι ενιαιος ο χωρος και θα εχεις δυο οροφους θερμαινομενους με νερο, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να βαλεις 500 λιτρα δοχειο αδρανειας.

Ακομα κι αν βαλεις τα κιτ που προτεινει η εταιρια (πλακοειδη εναλλακτη με τριοδη και κυκλοφορητη)
την οικονομια και την ασφαλεια μεσω αποθηκευσης θερμανσης δεν μπορεις να την εχεις με τιποτα αλλο εκτος απο δοχειο. Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα αντι τοποθετησης δοχειου.

Με τοποθετηση δοχειου οι ηλεκτροβανες των δυο οροφων (αν υπαρχουν) ειναι σε αναμονη, και ανοιγουν η κλεινουν αναλογα την ζητηση...οπως και να εχει ομως μια ασφαλιστικη διαταξη θα απελευθερωνει θερμανση απο το δοχειο αν η θερμοκρασια φτασει μια επικινδινη τιμη (90).

Ακομη και δοχειο να βαλεις, οπως και να χει θα εχεις μια διαφορα θερμοκρασιας ανα οροφο.
Αυτο θα γινεται γιατι ακομη κι αν δεν θελεις θερμανση στον οροφο που θα τοποθετηθει το τζακι, αυτο θα ειναι αναγκασμενο να συνεχισει να παραγει θερμανση για τους αλλους δυο οροφους...

Χρειαζεται αρκετη εξοικειωση στο φορτωμα του τζακιου για να διατηρεις οσο το δυνατον ισορροπια στις εσωτερικες θερμοκρασιες ανα οροφο και την αποθηκευμενη θερμανση στο δοχειο.

Οντως ο οροφος που θα ειναι το τζακι δεν χρειαζεται θερμανση με νερο (σωματα) πρεπει ομως να λειτουργει πολλες ωρες για να τροφοδοτει με θερμανση τους αλλους δυο.

Απο προσωπικες εμπειριες σου λεω οτι αν τοποθετησεις το τζακι με δοχειο θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος...με πλακοειδη εναλλακτη οχι τοσο.


Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Αντί για δοχείο αδρανείας έλεγα να τοποθετήσω UPS στους κυκλοφορητές και δοχείο διαστολής.Το δοχείο αδρανείας νομίζω είναι χρήσιμο μόνο για να μην υπάρχουν μεγάλες μεταβολές της θερμοκρασίας του νερού, όταν ξεκινάτο τζάκι να παραλαμβάνει το νερό χλιαρό!Επίσης μόνο το βράδυ θα κυκλοφορεί ζεστό νερό για κάποια ώρα αφού θα έχει σβήσει το τζάκι. Άλλο όφελος δε θα έχω.
.Θα έχω το μειωνέκτημα όμως ότι θα πρέπει να ζεσταθεί το τζάκι, στη συνέχεια το νερό του δοχείου αδρανείας και μετά να κυκλοφορήσει στο δίκτυο των σωμάτων.
Επίσης το να θερμάινω 500λίτρα, όσο καλή μόνωση και να έχει το δοχείο, θα χάνω σε ενέργεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #16860 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κι εγω σαν υδραυλικος στην αρχη ημουν δυσπιστος με τα δοχεια...

Αφου τοποθετησα γυρω στα 20 μεχρι τωρα εμαθα...

Ξυλολεβητας με δοχειο... η τζακι νερου με δοχειο ειναι οτι καλυτερο, μας αρεσει δε μας αρεσει.

Ετοιμασου απο τωρα για καθαρισμα απιστευτης πισσας χωρις δοχειο...και μεγαλυτερης καταναλωσης ξυλων.


Καλη επιτυχια!!!



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #16872 από tfekman
Απαντήθηκε από tfekman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
'Εφτασε η ώρα να παραγγείλω επιτέλους ενεργειακό τζάκι.Εξ αρχής είχα καταλήξει σε αγορά εστίας τύπου monoblock προκειμένου να περιορίσω όσο μπορώ τη πιθανότητα κατασκευαστικού λάθους από τον τζακά.
Το τζάκι που επέλεξα προκειμένου να ζεστάνω όσο καλύτερα μπορούσα το σπίτι μου (μεζονέτα 60+60) και μετά από άπειρο ψαξιμο και διάβασμα στο συγκεκριμένο θέμα είναι κατά 99% το Nordica 750 Ironker με μόνη περίπτωση να αλλάξω πλέον γνώμη το οικονομικό.Με σημαντική διαφορά στη τιμή σε σχέση με το Nordica έχω δεί επίσης και ένα της ελληνικής εταιρείας Caminodesign (Σαμουκατσίδης) το οποίο παρουσιάζει ενδιαφέρον CLICK ΕΔΩ .
Με δεδομένο ότι η τελική τιμή (τοποθετημένο και παραδοτέο για άναμα) του ενός με το άλλο έχει διαφορά σχεδόν 1000 ευρώ πιστεύετε ότι είναι προτιμότερο να πάω στην ελληνική λύση ή να επιμείνω στην ιταλική;Τα λεφτά που θα δώσω παραπάνω θα αξίζουν άραγε ή θα είναι καθαρά για λόγους επωνυμίας και μόνο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις στο παραπάνω ερώτημα όπως επίσης ευχαριστώ πολύ όλους σας για όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα τους τελευταίους τρείς μήνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #16874 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
θα σου ηταν ευκολο ετσι για να ξερουμε και εμεις που κινειται η αγορα τις τιμες για τα παραπανω τζακια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #16885 από tfekman
Απαντήθηκε από tfekman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καθαρα σαν εστιες το nordica στα 2800 και το camino στα 1900

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.580 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ