Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15688 από dafgeo
Απαντήθηκε από dafgeo στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα. Θα ηθελα μια βοηθεια. Εχω τζακι στο σπιτι απο μαντεμι ανοιχτο τυπου(συγχωρηστε την αγνοια μου αλλα τωρα μεσα απο το foroum σας αρχιζω και μαθαινω) και θελω να βαλω ενεργειακο και συγκεκριμενα αυτο απο το LEROY το INVICTA για το οποιο ακουσα πολυ καλα λογια απο 1 φιλο. Η διαστασεις του τζακιου ειναι 65 εκ. η φατσα - 50 εκ το βαθος και 50 εκ το υψος αν τα μετρσα σωστα. Το τζακι ειναι σε γωνια και απο πανω εχει 2 γυψοσανιδες. Θελω να σας ρωτησω να μου πειτε την γνωμη σας γιατι τελος αυγουστου γινομαι μπαμπας και οτι να κανω να το κανω συντομα πριν τον μπεπμη.Κατοικω στην Θεσσαλονικη οποτε η προσβαση στο LEROY ειναι ευκολη. Ευχαριστω εκ των προτερων. Βαζω και 1 φωτο απο το τζακι να βοηθηση.

Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dafgeo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15690 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: valsam περαστικα σου απο τωρα φιλε

Γιατι ρε φιλε?
Ο Βουλγαρος πιο μαγκας ειναι που το'κανε?
Πριν 3 μερες ημουν στην Βουλγαρια και ο τυπος εχει πουλησει 10δες τετοια και πηραμε τηλ. και σε 2 πελατες στις Σερρες και το Κιλκις που τα εχουν βαλει απο τον Φεβρουαριο και μας ειπαν οτι τα τζακια ξεσκιζουν και οτι με 30-40 (ξερα)κιλα ξυλα την ημερα για σπιτι 140 τ.μ ειχε 22-23 βαθμους τον Μαρτιο που ηταν κρυος,η πλακα ειναι οτι σε 8-10 λεπτα μου ειπε εκαιγαν τα σωματα,και ουτε συζητηση για καπνα και μαυρισμενο τζαμι μιας και δεν περναει νερο απο κατω δηλ.εκει που γινετε η καυση.
Το θεμα ειναι οτι τσιναει λιγο ο αδελφος μου που ειναι δικο του το τζακι γιατι θα πρεπει να του το ανοιξουμε λιγουλακι,περιμενει να φυγει η οικογενεια διακοπες για να αρχισει τα σπασιματα,και,γω αυτον να το περασει και μετα εγω εαν ειναι ικανοποιημενος,
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15700 από Pamino
Απαντήθηκε από Pamino στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να χαιρετήσω κι εγω την παρέα. Πολύ χρήσιμα τα όσα αναφέρετε. Κατοικώ σε σπίτι 110 τμ με διπλοτοιχία, παρ´αθυρα αλουμίνιο με μονό τζάμι. Πέρυσι τοποθέτησα την κασέτα La Nordica Crystal 70 από την αρχή και όχι σε παλιό τζάκι. Γενικά έμεινα ικανοποιημένος αφού ακόμη και στα δυνατά κρύα, με εξωτερική θερμοκρασία -5 βαθμούς, είχα εσωτερική 19-21 ανάλογα με τα δωμάτια. Ήθελα τη γνώμη σας αν θα με βοηθούσε σε κάτι η τοποθέτηση του εναλλάκτη στην καμινάδα. Μπορώ σ αυτόν να στείλω αέρα απευθείας από τα βεντιλατέρ της κασέτες; Εσωτερικά έχω εύκαμπτη καμινάδα ΙΝΟΧ , ενώ εξωτερικά μονωμένη διπλού τοιχώματος και ύψους 9 μέτρων. Επίσης, το τζάκι αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να το τροφοδοτήσω με εξωτερικό αέρα, μιας και έχει μια τρύπα ακριβώς κάτω από την εστία στην οποία προσαρμόζεται σωλήνα Φ120 νομίζω. Ο μάστορας που έφερα όμως , έκανε μια τρύπα στον τοίχο ακριβώς πίσω και κάτω από το τζάκι και το άφησε έτσι χωρίς να βάλει σωλήνα. Θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσω σωλήνα ή μήπως έτσι ο αέρας δεν θα προλαβαίνει να ζεσταθεί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15728 από tfekman
Απαντήθηκε από tfekman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχει κανείς άποψη για κάποια τζάκια Ελληνικής κατασκευής της εταιρείας REGAL η οποία χρησιμοποιεί βερμικουλίτη στα τζάκια που κατασκευάζει.

Στο φυλλάδιο τους απ' όσο βλέπω φαίνονται για σοβαρές εστίες απλώς θα ήθελα και την άποψη κάποιου που ίσως τα έχει δει ή έχει ακούσει για αυτά.

Το site της εταιρείας είναι αυτό ::click::

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15756 από tika
Απαντήθηκε από tika στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα απο Σερρες. Ψάχνοντας στο e-sompes βρήκα www.e-sompes.gr/index.php?page=6&act=viewCat&catId=24 ένα ΤΡΙΩΝ ΟΨΕΩΝ Τ-65 ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ελληνικής κατασκευής έχει κανένας άποψη για το θέμα?είμαι μεταξύ αυτού και του FOCOLARE 70 PIANO ( www.e-sompes.gr/index.php?page=3&act=viewCat&catId=24) τελική τιμή μαζι με το βελντιλατερ είναι περίπου η ίδια.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15759 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το ελληνικό δεν έχει μάρκα, δεν ξέρουμε προδιαγραφές, δεν ξέρουμε τίποτα και εσύ εξακολουθείς να το σκέφτεσαι για αγορά. Τόσα έχουμε πει εδώ μέσα για τα μαϊμού ενεργειακά ελληνικά τζάκια, αλλά φαίνεται οι περισσότεροι δεν δίνουν την πρέπουσα σημασία. Και να πεις ότι είναι και φτηνά και δελεάζουν λόγω τιμής, δεν είναι, ακριβά είναι. Δεν πειράζει, κάθε κατσικάκι από το ποδαράκι του κρέμεται, λένε στο χωριό μου, άμα βαριέστε να κάτσετε να διαβάσετε 100 σελίδες δωρεάν γνώσεων, γνώμεων και εντυπώσεων, εσείς θα βγείτε χαμένοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.505 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ