Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14180 από δημητριαδης
Απαντήθηκε από δημητριαδης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
χρηστο8 ευχαριστω ,το βεντιλατερ το εχεισ μονωση για θορυβο και για τη ζεστη του τζακιου η να κανω ενα κουτακι και να το αφησω εξω απο την επενδυση του τζακιου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14186 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
χρηστο καλημερα, γιατι τοσο ψηλα η δευτερη σωληνα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14198 από tfekman
Απαντήθηκε από tfekman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Συνεχίζοντας την αναζήτηση μου για το τζάκι που θα αγοράσω τελικά , έπεσα σήμερα σε κουβέντα με κάποιον γνωστό μου ο οποίος έχει τοποθετήσει ένα τζάκι της εταιρείας NORDPEIS σε σπίτι παρόμοιο με το δικό μου από άποψης διαμόρφωσης χώρων και τετραγωνικών.Μου είπε δε τα καλύτερα λόγια για το τζάκι του και για το τι ζέστη είχε φέτος στο σπίτι του χρησιμοποιώντας αρκετές ώρες το συγκεκριμένο τζάκι.
Κάποια από τα τζάκια της εταιρείας είχα δει και εγώ σε μια έκθεση αλλά με βάση την ισχύ που διάβασα για αυτά σε κάποια site μου φάνηκαν πολύ αδύναμα (αν δε κάνω λάθος η εταιρεία δίνει σαν ισχύ τα 6-12kw) και δεν ασχολήθηκα.

Έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικά με τη Nordpeis;
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by tfekman.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14201 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα ήθελα την άποψη σας για το εξής:

Έχουμε τοποθετήσει ένα από τα καλύτερα ενεργειακά τζάκια της αγοράς (Bodart Gonay 763) σε 2όροφη μεζονέτα 133 τ.μ., με αεραγωγούς που οδηγούν την ζέστη από το τζάκι στον κάτω όροφο σε βεντιλατέρ στην σοφίτα (450 κυβικά την ώρα), από όπου διακλαδίζεται ο αέρας σε 3 δωμάτια

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Ενώ έχουμε καταφέρει να ζεστάνουμε με άνεση τον ενιαίο χώρο του κάτω ορόφου, η ζέστη δεν είναι ανάλογη και στον πάνω, για να μην πω σχεδόν ανύπαρκτη. Η ζέστη είναι δύσκολο να ανέβει από την σκάλα, διότι είναι σχετικά κλειστή και σε κάθετη θέση σε σχέση με το πού φυσάει το τζάκι τον αέρα του

Ο εγκαταστάτης επιμένει ότι ο σχεδιασμός έχει γίνει σωστά και ότι φταίει απλά ότι το σπίτι είναι καινούριο και υγρό. Διαβάζω όμως διάφορες περιπτώσεις οικογενειών που καταφέρνουν να ζεστάνουν ικανοποιητικά τον χώρο τους με αυτό τον τρόπο

Το όλο σύστημα κόστισε κοντά στα 4 χιλιάρικα και δυστυχώς η αδυναμία θέρμανσης του πάνω ορόφου μας οδηγεί στο να εγκαταστήσουμε και λέβητα πέλετ στο σπίτι

Σας ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14202 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14206 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tfekman έγραψε: Συνεχίζοντας την αναζήτηση μου για το τζάκι που θα αγοράσω τελικά , έπεσα σήμερα σε κουβέντα με κάποιον γνωστό μου ο οποίος έχει τοποθετήσει ένα τζάκι της εταιρείας NORDPEIS σε σπίτι παρόμοιο με το δικό μου από άποψης διαμόρφωσης χώρων και τετραγωνικών.Μου είπε δε τα καλύτερα λόγια για το τζάκι του και για το τι ζέστη είχε φέτος στο σπίτι του χρησιμοποιώντας αρκετές ώρες το συγκεκριμένο τζάκι.
Κάποια από τα τζάκια της εταιρείας είχα δει και εγώ σε μια έκθεση αλλά με βάση την ισχύ που διάβασα για αυτά σε κάποια site μου φάνηκαν πολύ αδύναμα (αν δε κάνω λάθος η εταιρεία δίνει σαν ισχύ τα 6-12kw) και δεν ασχολήθηκα.

Έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικά με τη Nordpeis;


Έχουν συζητηθεί και νωρίτερα στο θέμα, το συγκεκριμένα τζάκια. Λίγο ακριβά και μικρής ισχύος, με πλεονέκτημα ότι έχουν φιξ τοποθέτηση (τουβλάκια lego) και δεν μπορεί να κάνει χαζομάρα ο μάστορας.

Κάνε αναζήτηση με το όνομα και θα βρεις τα μηνύματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.531 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ