Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1222 από KERBEROS
Τζάκια Ενεργειακά δημιουργήθηκε από KERBEROS
Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1245 από giannemm
Απαντήθηκε από giannemm στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

KERBEROS έγραψε: Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.


Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ υπερβολικό μιλώντας για τζάκι λέβητα. Ασφαλώς και υπάρχουν τέτοιες τιμές, ίσως υπάρχουν και υψηλότερες, αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ πιο λογικές για τα τετραγωνικά αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1253 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giannemm έγραψε:

KERBEROS έγραψε: Όσοι έχουν ενεργειακό τζάκι αερόθερμο ή νερού μπορούν εδώ να το παρουσιάσουν ή να μας ενημερώσουν γενικά για την απόδοση και τη λειτουργία τους. Καλή αρχή...
Πάντως όταν έψαχνα για τζάκι θυμάμαι ότι ο έμπορος από τον οποίο προμηθεύτηκα τον λέβητα μού είχε πει πως για το σπίτι μου (τριόροφη μεζονέτα 180τ.μ.) ένα ενεργειακό τζάκι της προκοπής, που θα κάλυπτε πραγματικά τις ανάγκες μου, θα κόστιζε 7000 ευρώ. Εκεί και σταμάτησα το ψάξιμο, ενώ δεν είχα ταυτόχρονα και μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.


Νομίζω ότι αυτό είναι πολύ υπερβολικό μιλώντας για τζάκι λέβητα. Ασφαλώς και υπάρχουν τέτοιες τιμές, ίσως υπάρχουν και υψηλότερες, αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ πιο λογικές για τα τετραγωνικά αυτά.

Κι εμένα μου είχε φανεί υπερβολικό. Έχω την εντύπωση ότι οι έμποροι προκειμένου να μην ζοριστούν πολύ με τον βαθμό απόδοσης -που επηρεάζεται δραστικά από τον τρόπο κατασκευής του τζακιού- προτείνουν ακριβές και 'σίγουρες' εταιρείες, που με την ποιότητά τους θα καλύψουν και τυχόν μαστορικά λάθη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1291 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω τριόροφη μεζονέτα των 180τμ. Τελείως ανεξάρτητη από όλες τις πλευρές, με καλές μονώσεις και κουφώματα. Έχω δύο τζάκια, ένα στον μεσαίο και ένα στον κάτω όροφο. Το μεσαίο έχει και εναλλάκτη θερμότητας στην καμινάδα και βεντιλατέρ 500κμ/ώρα με θερμοστάτη και αισθητήρα θερμοκρασίας θερμού αέρα. Ζεσταίνει τον μεσαίο στους 24-25 βαθμούς και τον πάνω στους 20-21. Αν μπορούσα να στείλω πιό γρήγορα αέρα στον πάνω όροφο (τώρα ανεβαίνει μόνος του από σκάλα πλάτους 1.15m), θα είχα και παραπάνω θερμοκρασία. Αν ανεβάσω ισχύ, μπορώ να έχω 22-23 πάνω, αλλά θα έχω και 27 στον μεσαίο και δεν γίνεται. Μετά τις πρώτες 2-3 ώρες λειτουργίας, καίει περίπου 2.5 κιλά την ώρα, άρα όπως το υπολογίζω, το σπίτι ζητάει 7-8kW θερμότητα για τους δύο πάνω ορόφους (με εξωτερική θερμοκρασία 5-7 βαθμούς). Το τζάκι είναι 14kW ονομαστική, 28kW max για περιορισμένη ώρα.

Ο κάτω όροφος έχει επίσης ένα ίδιο τζάκι, αλλά χωρίς βεντιλατέρ, μόνο φυσική ροή. Μετά από 1-1.5 ώρα, η περσίδα του φυσάει όπως το πάνω στην σκάλα 3 του βεντιλατέρ. Ο κάτω όροφος ζητάει max 4-5kW, οπότε το τζάκι ακόμη και στο τέρμα χαμηλό (περίπου 7-8kW), κάνει τον χώρο σάουνα, οπότε και αναγκάζομαι να ανοίξω την πόρτα της σκάλας προς τον μεσαίο όροφο. Αν ανοίξω λίγο ισχύ, μπορώ να κρατήσω τον μεσαίο στους 21-22 βαθμούς χωρίς να καίει το πάνω τζάκι.

Ο μάστορας που μου τα πέρασε, έλεγε να βάλω μόνο ένα τζάκι με βεντιλατέρ στον κάτω όροφο και θα ζέσταινε τα πάντα. Όπως το βλέπω τώρα, όντως οι τρεις όροφοι την βγάζουν με 13-14kW με 5-6 βαθμούς εξωτερική, αλλά αφενός δεν υπάρχει περίπτωση να είχα ομαλή κατανομή θερμοκρασίας στους 3 ορόφους και αφετέρου δεν θέλω επουδενί να οδηγώ ένα τζάκι επί μονίμου (10-14 ώρες ημερησίως για 4-5 μήνες) στο full της λειτουργίας του.

Το μόνο πρόβλημα που έχω, είναι ότι τα τζάμια θολώνουν ελαφρά, αλλά αυτό έχει να κάνει με την υγρασία των ξύλων, παρά με το ίδιο το τζάκι. Άλλωστε το ίδιο πρόβλημα είδα και σε τζάκια φίλων, άλλης κατασκευής.

Τα τζάκια είναι το Selenic 700 της Γαλλικής Invicta, με flamma verte, EN13229, 74% απόδοση, continuous use και κόστισαν 600€ το καθένα (το δίφατσο του μεσαίου 700€) απο το Leroy Merlin. H tοποθέτηση κόστισε 400€ το καθένα (μαζί με περσίδες, σωληνώσεις, πετροβάμβακα, ενθέματα μαρμάρου για γύρω-γύρω), ενώ εναλλάκτης θερμότητας, βεντιλατέρ και θερμοστάτης για τον τζάκι του μεσαίου βγήκαν άλλα 400€. Η τοποθέτηση έγινε σε μιά μέρα για το καθένα, αντικαθιστώντας υπάρχοντες ανοιχτές μαντεμένιες εστίες, χωρίς να πειραχτεί καθόλου η μαρμαροπέτρινη διακόσμηση που είχαν ήδη.

Έχω πάρει και ένα τροχήλατο καροτσάκι Keter για ξύλα με 20€ και μιά σκούπα στάχτης με 35€. Το καροτσάκι χωράει 25-30 κιλά ξύλα και συνήθως φτάνει για όλη μέρα στο ένα τζάκι. Έχω κάψει και 20 λίτρα πετρέλαιο μέχρι τώρα στους 2 μήνες, κυρίως για να ζεστάνω γρήγορα τον πάνω όροφο, όταν γυρίζουμε σε κρύο σπίτι και πρέπει να βάλω τον μικρό για ύπνο νωρίτερα από ότι θα προλάβαινε το τζάκι να ζεστάνει επάνω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannemm, pduke, pompiere2001

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1906 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγώ διαβάζοντας αυτά που έγραφψε ο Αsteris πήρα την απόφαση και εγκατέστησα μια γερμανική ενεργειακή κασέτα 13Kw, 90x60x60 με φυσική ροή.
Μπορώ να πω ότι είμαι κατενθουσιασμένος. Στην αρχή μύριζε λίγο αλλά τώρα είναι μαγεία.
Ζεστασιά και οικονομία. Σήμερα κλείνω μια βδομάδα χωρίς πετρέλαιο.
Να σαι καλά Αστέρη!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Afoi Stamatiadi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1928 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το μεσαίο έχει και εναλλάκτη θερμότητας στην καμινάδα και βεντιλατέρ 500κμ/ώρα με θερμοστάτη και αισθητήρα θερμοκρασίας θερμού αέρα.

Αστερη αυτα τι ρολο παιζουν?πως βοηθουν?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.451 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ