Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56038 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18

dimostg@gmail.com έγραψε: Κώστα μήπως ψηλά να έβαζες μια περσίδα μικρή για εκτόνωση της ζέστης από την καμινάδα; Πριν κλείσεις την τρύπα, αφού λειτουργήσεις το τζάκι δες πόσους βαθμούς θερμοκρασία βγάζει μήπως και το εκμεταλλευτείς και δε ζεσταίνεις τούβλα και ταβάνι.
Τώρα που το ξαναβλέπω είναι μάλλον δύσκολο γιατί απ' ότι βλέπω το τούβλο ακουμπάει στην παλιά καμινάδα, οπότε αν αφήσεις περσίδα θα μυρίζει καπνιά από την παλιά καμινάδα οπότε μάλλον κλείσιμο.





Δήμο έβαλα θερμόμετρο στο ταβάνι στην τρύπα και είχε 40 βαθμούς θερμοκρασία.
Άρχισα να σκέπτομαι την περίπτωση να καθαρίσω και αυτήν την καμινάδα και να βάλω περσίδα εκτόνωσης όπως έλεγες ίσως και με κάποιο φίλτρο.
Όντως είναι κρίμα να πάει χαμένη αυτή η θερμοκρασία. Δεν ξέρω εάν αυτή η θερμοκρασία ανεβαίνει από κάτω που δεν έχω σφραγίσει ακόμα το κλαπέτο ή είναι θερμότητα από τον inox καπνοσωλήνα.
Όταν σφραγίσω κάτω (κλαπέτο) και επάνω (τρύπα ταβάνι) με κεραμοβαμβακα θα βγαίνει θερμοκρασία από την περσίδα? Θα έχει μόνο έξοδο χωρίς είσοδο άρα δεν θα έχει ροή? Θα είναι μόνο για εκτόνωση?
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ περσίδα με φίλτρο για ζεστό αέρα ?

Ax δεν σας ακουσα..... Αν το ειχα γκρεμισει από την αρχή και ειχα φτιαξει σωστό θερμοθαλαμο θα ειχα Εκμεταλλευτεί ολη την ζεστη χωρίς αυτα τα προβλήματα
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by maraplus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56047 από giannis1
Απαντήθηκε από giannis1 στο θέμα Ferlux C18
Καλοριζικη λοιπον και καλο χειμώνα.
Ουτε και γω το πίστευα οτι με 2,5 κατοστάρικα
θα λειτουργούσε τάσο καλα, και θα ζέσταινε πολύ μέχρι που αποδείχτηκε.
Οσον αφορά τη μυροδιά του μαντεμιού θα φύγει μην σε
ανησυχεί (βέβαια μια καλή ιδέα ήταν να την εκαιγες εξω πριν τη βάλεις).
Παρόλα αυτά οσο την δουλεύεις , τόσο καλύτερα θα μάθεις
την συμπεριφορά της . Προχώρα λοιπόν σε πατέντες με ανεμηστήρια
και αεραγωγούς σε διπλανά δωμάτια να χουμε να γουστάρουμε επειδή
είσαι μερακλής και σου πιάνουν τα χέρια.
Εγω τη συγκεκριμένη την εχω ονομάσει ΑΕΡΟΛΈΒΗΤΑ.......
μιας και στο σπίτι ενός φίλου που είναι 2πατη μεζονέτα 140 μετρα
κατω εχει 22 και στις κρεβατοκάμαρες πάνω 19 (εχει βαλει ανεμηστήρες και controler)
Οταν μου δοθεί ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες.
Την ανακυρήσουμε λοιπόν BEST VALUE ΕΣΤΊΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56050 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18

giannis1 έγραψε: αντε καλορίζικος......
Λοιπόν στο δωμάτιο στο οποίο βρίσκεται η εστία της φωτογραφίας παραπάνω ,
ειναι περίπου 30 τετραγωνικά και φτάνει 24-25 άνετα με λίγο κυνήγι οσον αφορά τα ξύλα,
στα διπλανά δωμάτια ανεβάζει 19-20 .
Η πάνω περσίδα βγάζει 60 βαθμούς.
Προφανώς με δοκιμή ανεμιστήρα (όταν έχει ζεσταθεί ) έχει μεγαλύτερη
και πιο γρήγορη απόδοση μετά το 2ωρο φυσικά, και αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες
και την τσέπη του καθενός.Τα πυρότουβλα στην παλιά εστία απο πάνω και τριγύρω μέσα
είναι αρκετά ζεστά (δεν δέχονται χέρι) το οποίο σημαίνει οτι απορροφούν αρκετή θερμότητα
και την αποθηκεύουν.Αρα με μια πατέντα ανεμηστήρα κουζίνας (περιπου 20 ευρώ πώλείται στα
καταστήματα ανταλλακτικών ο οποίος αντέχει 200-250 βαθμούς κατά την λειτουργία του και καλώδια σιλικόνης ) μπορεις τοποθετώντας τον στην πλάτη η κατω απο την εστία να έχεις καποια
ροή αέρα ικανοποιητική. Ιδάλως πας σε γνωστές λύσεις με controler και ανεμηστήρες κλπ.
Είναι τι ακριβώς αντέχει η τσέπη σου και τι μετατροπές μπορείς να κάνεις στο σπίτι χειμωνιάτικα
.
καλορίζικος λοιπόν




Γιάννη μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω την ιδέα σου για οικονομική λύση ανεμιστήρα ο οποίος αντέχει 200-250 βαθμούς κατά την λειτουργία του και καλώδια σιλικόνης?
Πού τον βρίσκω αυτόν το ανεμιστήρα έχεις κάποιο link να τον δώ ? Που τελικά πρέπει να μπει ? Γιατί όντως υπάρχει μεγάλη θερμότητα αποθηκευμένη πάνω στα πυροτουβλα και δεν πρέπει να πάει και αυτή χαμένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56059 από giannis1
Απαντήθηκε από giannis1 στο θέμα Ferlux C18
Δες εδω διαφορα οικονομικά ανεμιστηράκια

www.eaparts.gr/content.aspx?catid=8&pcat...id=34057&cpi=&s=&l=1

δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις , συνήθως τα πουλάνε σε μαγαζιά
με ανταλλακτικά για κουζίνες και πλυντήρια και σε καλύτερες τιμές απο το
παραπάνω site(εντελώς τυχαίο απο το google).

Ειδάλως πας σε λύσεις δοκιμασμένες οπως είχα πει σε προηγούμενο post.

Παντως να ξέρεις οτι τα πυρότουβλα που υπάρχουν γυρω απο την εστία απορροφούν
μεγάλη θερμότητα και αυτό θα το δεις οταν σβήνει η εστία σου
πόση ζέστη ακόμα θα βγαίνει.

οτι πατέντα με φτηνα ανεμηστήρια (έστω και απο υπολογιστή) ευπρόσδεκτη......

Το που μπορεί να μπει δεν μπορώ να σου το πω
με βεβαιώτητα αν προτίστως δεν δοκιμαστεί .
Για τον ανεμηστήρα φούρνου αριστερά απο την εστία σου είναι καλη ιδέα
Για τους αλλους ανεμηστήρες ισως κατω απο την εστία ωστε να μην ζεσταίνονται.

Ειπαμε για κατι φτηνο εως 20 -30 ευρω.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giannis1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56067 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ferlux C18
Κώστα την θερμότητα από τα πυρότουβλα την εκμεταλλεύεσαι. Λειτουργεί σαν την θερμοσυσσώρευση. Εγώ στην θέση σου δεν θα πείραζα την καμινάδα. Και μόνο με το σφράγισμα που θα κάνεις θα δεις διάφορα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56492 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Ferlux C18

maraplus έγραψε:

dimostg@gmail.com έγραψε: Κώστα μήπως ψηλά να έβαζες μια περσίδα μικρή για εκτόνωση της ζέστης από την καμινάδα; Πριν κλείσεις την τρύπα, αφού λειτουργήσεις το τζάκι δες πόσους βαθμούς θερμοκρασία βγάζει μήπως και το εκμεταλλευτείς και δε ζεσταίνεις τούβλα και ταβάνι.
Τώρα που το ξαναβλέπω είναι μάλλον δύσκολο γιατί απ' ότι βλέπω το τούβλο ακουμπάει στην παλιά καμινάδα, οπότε αν αφήσεις περσίδα θα μυρίζει καπνιά από την παλιά καμινάδα οπότε μάλλον κλείσιμο.





Δήμο έβαλα θερμόμετρο στο ταβάνι στην τρύπα και είχε 40 βαθμούς θερμοκρασία.
Άρχισα να σκέπτομαι την περίπτωση να καθαρίσω και αυτήν την καμινάδα και να βάλω περσίδα εκτόνωσης όπως έλεγες ίσως και με κάποιο φίλτρο.
Όντως είναι κρίμα να πάει χαμένη αυτή η θερμοκρασία. Δεν ξέρω εάν αυτή η θερμοκρασία ανεβαίνει από κάτω που δεν έχω σφραγίσει ακόμα το κλαπέτο ή είναι θερμότητα από τον inox καπνοσωλήνα.
Όταν σφραγίσω κάτω (κλαπέτο) και επάνω (τρύπα ταβάνι) με κεραμοβαμβακα θα βγαίνει θερμοκρασία από την περσίδα? Θα έχει μόνο έξοδο χωρίς είσοδο άρα δεν θα έχει ροή? Θα είναι μόνο για εκτόνωση?
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ περσίδα με φίλτρο για ζεστό αέρα ?

Ax δεν σας ακουσα..... Αν το ειχα γκρεμισει από την αρχή και ειχα φτιαξει σωστό θερμοθαλαμο θα ειχα Εκμεταλλευτεί ολη την ζεστη χωρίς αυτα τα προβλήματα


Κώστα μπράβο
Πολύ χάρηκα που παίρνεις τόση θερμοκρασία και που η προσπάθειά σου έγινε αποδεκτή από την οικογένεια. Εγώ θα έλεγα να προχωρήσεις βήμα βήμα. Σφράγισε σε πρώτη φάση το παλιό κλαπέτο δες τις διαφορές και αποφασίζεις μετά αν θα βάλεις περσίδα και τι είδους. Τώρα μη σκέφτεσαι τι δεν έκανες αλλά τι μπορείς να κάνεις άμεσα, ώστε να περάσει οικονομικά και ζεστά αυτός ο δύσκολος φετινός χειμώνας. Μετά πάλι βλέπουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ