Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53586 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ferlux C18
Μπράβο σου, με το καλό να το δουλέψεις και να ζεσταθείς εσύ και η γυναίκα σου.

Το κέφι και το μεράκι είναι το παν :cheer:

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53628 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Ferlux C18
Καλορίζικο φίλε μου. Σε διάβαζα τοσο καιρο και χαιρόμουν το μεράκι σου. Μπράβο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53960 από dimostg@gmail.com
Απαντήθηκε από dimostg@gmail.com στο θέμα Ferlux C18

maraplus έγραψε:

dimostg@gmail.com έγραψε: Κώστα μήπως ψηλά να έβαζες μια περσίδα μικρή για εκτόνωση της ζέστης από την καμινάδα; Πριν κλείσεις την τρύπα, αφού λειτουργήσεις το τζάκι δες πόσους βαθμούς θερμοκρασία βγάζει μήπως και το εκμεταλλευτείς και δε ζεσταίνεις τούβλα και ταβάνι.
Τώρα που το ξαναβλέπω είναι μάλλον δύσκολο γιατί απ' ότι βλέπω το τούβλο ακουμπάει στην παλιά καμινάδα, οπότε αν αφήσεις περσίδα θα μυρίζει καπνιά από την παλιά καμινάδα οπότε μάλλον κλείσιμο.



Δήμο λέω να αφήσω μια μικρή περσίδα στα αριστερά της μεγάλης τρύπας για εκτόνωση που ίσως κάτι μου δώσει. Εάν παρατηρήσεις το σπάσιμο, έκανα μια τρύπα αρχικά στο κέντρο αλλά ήταν έξω από την καμινάδα και έτσι συνέχισα να σπάω δεξιά. Άρα ίσως να εγκλωβίζεται θερμός αέρας εκτός της παλιάς καμινάδας που δεν έχει κάπνες, και είναι περίπου στο κέντρο του τοίχου.


Με το καλό Κωστάκη να δουλέψει, γιατί κόπιασες πολύ, αν και δούλεψες αιρετικά, αλλά με κέφι και φαντασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54119 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ferlux C18
Περιμένουμε με αγωνία και την συνέχεια από την όμορφη παρουσίαση που έκανες.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54708 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Πρώτο άναμμα.
Όλα πήγαν μια χαρά. Το τζάκι τραβούσε μια χαρά και ας ήταν η καμινάδα χαμηλότερα 40 πόντους από την κορυφή των κεραμιδιών.
Το δούλεψα 12 ώρες ρελαντί για στρώσιμο. Το παλιό κλαπέτο και η τρύπα στο ταβάνι δεν τα έχω σφραγίσει ακόμα οπότε έχανα θερμοκρασία μέσα στην παλιά καμινάδα.
Τα ξύλα ήταν φρέσκα 2μήνου για αυτό και μου γέμισε το τζάμι κάπνες. Όταν σφραγίσω και πάρω θερμόμετρα θα σας δώσε και περισσότερα στοιχεία .
Ο μπροστινός αεραγωγός έβγαζε καλό αέρα( είναι κοντά του ο καπνοσωλήνας) ενώ ο δεξιός ελάχιστο ( δες φωτογραφία παρακάτω ). Ίσως όταν σφραγίσω να δουλεύουν και οι δύο αεραγωγοί.

Ερωτήσεις.
1. Όταν καλύψω τα κενά γύρω από το τζάκι θα μειωθεί και η ροή τους αέρα στους αεραγωγούς?
2. Πώς καθαρίζω το τζάμι? Στο LM είχε τελειώσει το καθαριστικό τζαμιών. Εφημερίδα με στάχτη ή λευκό ξύδι που μου είπε κάποιος δεν είχαν καλό αποτέλεσμα. Στις άκρες το τζάμι είναι σαν να έχει καεί.
Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα κορδόνια της πόρτας? Γιατί πάνω στο μαντέμι άφησε και κάποιο σημάδι ( επισυνάπτω φωτογραφίες )



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54725 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ferlux C18
Μια χαρά είσαι καλορίζικο και πάλι. Όταν σφραγίσεις και την δεξιά πλευρά φρόντισε να αφήσεις δυο πόντους αέρα για να μπορεί να δουλεύει η φυσική ροή. Κατά την γνώμη μου καλό ήταν να έχει ένα παταράκι δέκα πόντους πάνω από τις περσίδες και δυο περσίδες εκτόνωσης μια χαμηλά στον χώρο του παταριού και μια κοντά στο ταβάνι για να εκμεταλλευτείς και την ζέστη από την καμινάδα που εγκλωβίζεται εκεί.

Τώρα για την κάπνα στο τζάμι, σε ένα βαθμό ευθύνονται τα ξύλα και δεύτερο θα πρέπει να δημιουργήσεις αεροκουρτίνα και να κάνεις δοκιμές μέχρι να πετύχεις την βέλτιστη κατάσταση.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ