Ferlux C18

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #42289 από maraplus
Ferlux C18 δημιουργήθηκε από maraplus
Τελικά το αγορασα από το Leroy 250ε. Θα το βαλω σε ΄μερικές μερες που θα πάω στο εξοχικό μου και θα σας πώ εάν δουλευει σωστα. Ελπίζω να δουλευει. Δεν εχω πολές απιτησεις. από 10% που εχει αποδοση το τζακι μου εάν πάει στο 30% θα ειμαι ευχαριστημενος. Θα ειναι μικρή η χρηση του. Λέω να το βάλω μονος μου χωρίς να γκρεμισω τιποτα απλά τοποθετηση, συνδεση με την καμιναδα και 3 αεραγωγους μια κατω και δυο επάνω, μιας που το υπάρχον τζακι εχει και μια μικρή εισιοδα εξωτερικού αερα κατω από το δοχείο της σταχτης. Τι πρεπει να προσεξω για να μην καπνιζει?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42341 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ferlux C18
Το υπάρχων τζάκι είναι μαντεμένιο, με γυψοσανίδα στην φούσκα, ή χτιστό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42484 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Το υπάρχων τζάκι είναι με πυροτουβλα και η φούσκα είναι κτιστή με τούβλα μέχρι το ταβάνι. Τώρα που άνοιξα την κασέτα είχε μέσα και Ελληνικές οδηγίες χρήσης. Σας τις ανεβάζω.

www.energ.gr/var/manuals/Ferluxgr.PDF
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42488 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ferlux C18
Άρα η μεατροπή δεν θα είναι και τόσο εύκολη, γιατί το C18 είναι foyer. Θέλει να δημιουργήσεις θερμοθάλαμο μέσα στην καμινάδα με είσοδο-έξοδο στον χώρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42683 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Ferlux C18
Αγαπητέ δεν υπάρχουν χρήματα για πολλές μετατροπές. Μου ζήτησαν 500 έως 700e την τοποθέτηση εάν έπαιρνα από αυτούς κασέτα ΑΡΑ σύνολο 1500 e. Άνεργος και εγώ και η γυναίκα μου. Επίσης η γυναίκα μου δεν με αφήνει να γκρεμίσω τίποτα. Τέλος οι απαιτήσεις μου είναι μικρές μιας που θέλω από 10% που έχει απόδοση το τζάκι μου να  πάει στο 30%  Θα είναι μικρή η χρήση του. Ουσιαστικά αρχικά μια πόρτα ήθελα να βάλω για να μην καούν τα 2 πιτσιρίκια που έχω. Πέρσι πήρε φωτιά η κουρτίνα από μια καφτρα που πετάχτηκε.







Το σαλόνι είναι 30 τετραγωνικά και το ύψος του είναι 2,85.
Η σκέψη που έκανα είναι ότι εάν βάλω το φτηνό από το Leroy 250 e ferlux c18 θα ανεβάσω λίγο την θερμοκρασία του δωματίου και δεν θα έχω πρόβλημα με τα παιδιά και την φωτιά.


Το τζάκι είναι προκατ και παίρνει αέρα έξω από τι σπίτι με μια μεταλλική σωλήνα 4-5 πόντους . Το υλικό που είδα από μέσα είναι σαν αυτό που βάζουν στους τσιμεντόλιθους Λέω να συνδέσω την κασέτα με την καμινάδα που ξεκινάει ένα μέτρο περίπου πάνω από τον λαιμό διαφυγής καυσαερίων της κασέτας. Εκεί είναι και το ταπερ που εκλεινε την έξοδο καυσαερίων ή θερμού αέρα όταν ήταν σβηστό το τζάκι. Σε αυτό το ένα μέτρο δημιουργείτε ένα δοχείο ζεστού αέρα . Ελπίζω ότι ανοίγοντας 2 θυρίδες εξαγωγής μια μπροστά και μια στο πλάι ότι θα βγαίνει ο θερμός αέρας που δημιουργείτε από την ferlux και τα πυροτουβλα. Επίσης λέω να δημιουργήσω και μια είσοδο αέρα χαμηλά στο πλάι του τζακιού.. Ξεκινάω να καθαρίζω τον χώρο από καπνιές και ισως να περάσω και καποιο υλικό πχ κεραμοβαμβακα στην φουσκα για να είναι πιο καθαρό ο αέρας.


Τι λέτε θα δουλέψει τίποτα ή χάνω τον χρόνο μου και τα 250 ε που έδωσα???
Θα βρωμάει καπνίλα και θα καπνίζει? Αμάν με χώρισε η γυναίκα μου






Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42698 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ferlux C18
Διάβασε το τόπικ για το Selenic 700 για να καταλάβεις τι θέλει ένα foyer για να δουλέψει σωστά. Το να το βάλεις κάτω από την μεταλλική καμπάνα του παλιού τζακιού, μου φαίνεται λίγο άτοπο. Πως θα ανοίξεις τρύπες εκεί?

Θες αέρα κάτω από το τζάκι, ή τουλάχιστον να σηκωθεί 2-3 πόντους για να ρουφάει αέρα από κει. Αν καταφέρεις να κάνεις την καμπάνα θερμοθάλαμο, θέλει να την τρίψεις όσο δεν πάει, για να φύγει η κάπνα. Και φρόντισε να βάλεις πετροβάμβακα τριγύρω στο τζάκι, να μην ζεσταίνεις τζάμπα τα τούβλα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraplus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ