Πώς να καθαρίσω την καμινάδα;

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138040 από syrou
Απαντήθηκε από syrou στο θέμα Απ: Πώς να καθαρίσω την καμινάδα;
Εγώ βρήκα πολύ ωραία ποικιλία στο ιντερνετ, συγκεκτριμένα στον ........! Το συστήνω!
:P


"Φαίνεται "κάπως¨ στο πρώτο ποστ που κάνεις σε ένα φόρουμ να μας πετάς ένα λιγκ για ένα ιντερνετικο κατάστημα.Μπορεί να κάνω λάθος αλλά θα στο σβήσω.Δες και τους όρους χρήσης www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...tid=5&id=2&Itemid=53

theoilia"
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138044 από eightball2020

GT έγραψε: Θέλει κάθε χρόνο καθάρισμα ή και 2η φορά στην ίδια σεζόν εφόσον κάψεις 5tn, αν θυμάμαι καλά. Ειδικά με τα χλωρά ξύλα που μας πλασάρουν στην Ελλάδα...

Εγώ την καθαρίζω (πληρώνω άλλον 50€) 1 φορά το χρόνο.

Αν θεωρείς ότι είσαι ασφαλής στη σκεπή και έχεις ανάλογη εμπειρία, κάντο μόνος σου. Αν όχι, άστο καλύτερα.

Μετράς διάμετρο - ύψος καμινάδας και αγοράζεις ανάλογης διαμέτρου βούρτσα και αντίστοιχο αριθμό κονταριών, τα οποία είναι κομμάτια 1m συνήθως που βιδώνουν μεταξύ τους. Κοίτα να πάρεις και ένα με χειρολαβή.

Βάζεις ένα μεγάλο κουβά μέσα στην εστία να μαζέψει τα πολλά που θα πέσουν.

Σφραγίζεις καλά την εστία εξωτερικά (πχ νάυλον με χαρτοταινία), γιατί αν δε σφραγίσει από μόνη της, ετοιμάσου για πολύ μαυρίλα.

Αφού τελειώσεις το τρίψιμο από πάνω (επέμεινε κάμποσο), κατεβαίνεις να καθαρίσεις εστία.

Μη σου πω καλύτερα τι θα βρεις μέσα... :lol:

Αφού μαζέψεις όλη τη βρώμα (για μένα οπωσδήποτε με σκούπα στάχτης - μάσκα - γυαλιά εργασίας), μπαίνεις μέσα στην εστία και καθαρίζεις την καμπάνα από πάνω. Επίσης κάνεις με τη βούρτσα και τυχόν κομμάτι που δεν καθάρισες από πάνω, πχ λόγω γωνίας.

Ρίχνεις τελικό καθάρισμα και η εστία / καμινάδα είναι κομπλέ.

Το υπόλοιπο σπίτι δεν ξέρω πως θα είναι, ανάλογα το πόσο προσεχτικός θα είσαι... :P :P



Ναι αλλα αν καθαρίσεις με μια συρμάτινη τέτοια βούρτσα δεν αλλοιώνεις τα τοιχώματα της ανοξείδωτης μονής ραφής σωλήνας?Επίσης γρατσουνίζοντάς την δεν δημιουργείς θέμα για μεγαλύτερες επικαθήσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138049 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Απ: Πώς να καθαρίσω την καμινάδα;

eightball2020 έγραψε: Ναι αλλα αν καθαρίσεις με μια συρμάτινη τέτοια βούρτσα δεν αλλοιώνεις τα τοιχώματα της ανοξείδωτης μονής ραφής σωλήνας?Επίσης γρατσουνίζοντάς την δεν δημιουργείς θέμα για μεγαλύτερες επικαθήσεις?


Για τις inox καμινάδες παίρνεις βούρτσα με ναύλον σύρματα τα οποία καθαρίζουν χωρίς να γδάρουν το εσωτερικό της.
Εγω καθαρίζω την καμινάδα του λέβητα κάθε χρόνο με Φ150 ναύλον βούρτσα και του τζακιού κάθε 2-3 χρονιά (γιατί το ανάβω σπάνια) με Φ250 μεταλλική. Μια φορά τα πήρα, έδωσα κανένα 50αρικο και τα εχω για καθε χρονο


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ