Συμπληρωματική λύση?

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28112 από nivosgr
Συμπληρωματική λύση? δημιουργήθηκε από nivosgr

Asteris έγραψε: Φυσικοί μου ακούγονται οι βαθμοί για τέτοιον καιρό, έτσι περίπου δουλεύουν όσα τζάκια είναι σωστά, με 2-3 κιλά ξύλο το πολύ. Καλές καύσεις από δω και πέρα.



Εσύ ASTERIS που ξέρεις από θέρμανση
: Καλύπτω τον έναν όροφο γυρω στα 50 τετραγωνικα με το τζάκι. Από την εσωτερική σκάλα ανεβαίνει και θερμοκρασία προς τον πάνω οροφο.

Περιγραφή: Ανεβαίνεις εσωτερική σκάλα συναντάς διάδρομο. Ευθεία ένα υπνοδωμάτιο. Αριστερά στο τέλος του διαδρόμου -και αριστερά & δεξιά από αυτόν- άλλα δυο και δεξια κουζίνα και μπάνιο. Τετραγωνικά 67

Τι μπορώ να κάνω για να ενισχύσω τη θέρμανση εδω; Να βάλω στην άκρη του διαδρόμου μια σόμπα ξύλου ή πελλετ 8-10 kw; Θα γίνει κάτι ή τσάμπα τα λεφτά;

Ο τζακας που είπε ότι αν χώσω μέσα στην καμινάδα μια νέα μεταλλική, μπορεί να βγάλει περσίδα στην καμινάδα που περνά μέσα από το ένα υπνοδωμάτιο και να τραβήξει αεραγωγό προς ένα ακόμη δωμάτιο ώστε να κερδίσουμε και τη θερμότητα που χάνεται. Πως το ακούς; Κοστος περι το 500αρικο

Αν έβαζα μια σόμπα 8αρα του ΜΟΣΧΑΛΗ που είναι και διπλής καύσης θα έκανα τίποτα;;; Κοστος αγορας 500αρικο συν τα μπουρια και την τοποθετηση , συν το καυσιμο φυσικα
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28113 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Συμπληρωματική λύση?
Μόνωση να κάνεις όπου μπορείς και ειδικά στο ταβάνι του πάνω ορόφου. Αν από πάνω είναι σοφίτα, στρώσε πετροβάμβακα ή πολυστερίνη.

Πιθανόν τα 12kW να σου φτάσουν έτσι κι αλλιώς (Αθήνα δεν είσαι?), οπότε δεν κάνεις τίποτα μέχρι να αρχίσουν τα κρύα (σιγά τα κρύα δηλαδή αν είσαι στα νότια).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28115 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Συμπληρωματική λύση?

Asteris έγραψε: Μόνωση να κάνεις όπου μπορείς και ειδικά στο ταβάνι του πάνω ορόφου. Αν από πάνω είναι σοφίτα, στρώσε πετροβάμβακα ή πολυστερίνη.

Πιθανόν τα 12kW να σου φτάσουν έτσι κι αλλιώς (Αθήνα δεν είσαι?), οπότε δεν κάνεις τίποτα μέχρι να αρχίσουν τα κρύα (σιγά τα κρύα δηλαδή αν είσαι στα νότια).


Ειμαι Πεντελη και το δικο μου σπιτι (130 τμ) συν των γονιων απο κατω αλλα 65, θελουμε 2,5 εως 3 τονους πετρελαιο. Καθε χρονο εδω αν χιονισει Αττικοβοιωτια ειναι απο τα μερη που το στρωνει.

Μακαρι να φτανουν τα kw που λες. Θα περιμενω.

Σε καθε περιπτωση οι λυσεις που γραφω στεκουν ή τριχες κατσαρες βρε asteris;;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #28123 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Συμπληρωματική λύση?
Την ξέρω την Πεντέλη, καλό κρύο έχετε. Αν έχεις σοφίτα στρώσε μόνωση όπως είπα.

Αυτό που λες με την καμινάδα (μίνι εναλλάκτης ουσιαστικά), μάλλον δεν θα κάνει και πολλά, άντε να δώσει κάνα κιλοwatt ακόμα, οπότε δεν το συζητάμε για 500€.

Η ξυλόσομπα με τα 500€ καλή λύση, αλλά θες 3-4 μέτρα ύψος καμινάδας. Τα έχεις?

Πιό λογικό από όλα μου ακούγεται μιά μικρή πελλετόσομπα (6-7kW), να την βάζεις όποτε θες και να έχει και θερμοστάτη για να ρυθμίζεται για τον ύπνο. Κάτσε να δεις πως θα συμπεριφερθεί το τζάκι και αν δεν φτάσει, την βάζεις μέσα σε 1-2 μέρες, εύκολη εγκατασταση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nivosgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ