Ενεργειακά VS παραδοσιακά τζάκια

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #19967 από kaptainikos

ανοιγω αυτο το θεμα γιατι πιστευω οτι απασχολει πολυ κοσμο
αληθεια ποσοι φιλοι και φιλες δεν εχουν αναρωτηθει,για το τι να κανουν με το απλο ανοιχτο τους τζακι;
και ακομα ποσοι φτιαχνουν,ανακαινουν το σπιτι τους(λιγοι) και δεν ξερουν τι να αγορασουν;
ας παρουμε τα πραγματα με τη σειρα:

το απλο παραδοσιακο τζακι(πλεονεκτηματα)
-επαφη απολυτη με τη φωτια,χωρις να μεσολαβουν τζαμια, πορτες κ.τ.λ.(μπορεις να "παιξεις" με τα ξυλα που καινε)
-απολυτη αισθηση της θαλπωρης και της "ζεστασιας" ενος τζακιου
-μπορεις να ψηνεις (εγω τηγανιζω κιολας)
-εαν μιλαμε για προκατασκευασμενο, φθηνο σαν αγορα
-εαν μιλαμε για χτιστο, αποκλειστικη μοναδικοτητα (δεν προκειτε να το εχει κι αλλος)
-λογω της μεγαλης ροης αερα που εχει προς τον εαυτο του,οξυγονωνει,αεριζει και αναζωογωνει το σπιτι ολο,τραβαει οσμες και καπνο(καπνιστες πολλοι!), και επισεις δεν αφηνει να πιασει υγρασια το σπιτι,οι αρχαιοι Ελληνες οπως και αλλοι λαοι(π.χ. Μαγιας) πιστευαν οτι το τζακι τραβαει ακομα και την αρνητικη ενεργεια του σπιτιου !!!

μειονεκτηματα:
-πολυ ενεργοβορο στις περισσοτερες περιπτωσεις, οσο καλος και να ειναι ο μαστορας που θα το βαλει,παντα θα καιει περισσοτερα ξυλα απο ενα ενεργειακο
-σχετικα πολυ μικρη αποδοση στη θερμανση του χωρου (10-15% αποδοση)
-μεγαλες απαιτησεις σε αποθηκευση και κουβαλημα ξυλων,λογω της μεγαλης καταναλωσης


ενεργειακα τζακια (πλεονεκτηματα)
-στις περισσοτερες περιπτωσεις πολυ καλη αποδοση θερμανσης (60-80% αποδοση)
-μικρη καταναλωση σε ξυλα, με ταυτοχρονη οικονομια
-λιγοτερο κουβαλημα ξυλων, και αναγκη αποθηκευσης,και παλι λογω μικρης καταναλωσης
-μπορει να γινει ευκολα, η μοναδικη θερμανση σε ενα σπιτι,με καλα αποτελεσματα,αφου μπορει με αεραγωγους η σωματα να ζεστανει μεχρι και 150τετρ σπιτι
-ευκολια στην τοποθετηση, αφου τα περισσοτερα ενεργειακα ερχονται ετοιμα και απλα ντυνονται με γυψοσανιδες
-λιγοτερο ρυπογονα για το περιβαλον ,πιο φιλικα προς τη φυση
-ανθεκτικοτερα στις υψηλες θερμοκρασιες
-ασφαλεστερα λογω της πορτας,απο σπιθες κ.τ.λ.

μειονεκτηματα ενεργειακων τζακιων:
-χανεις αυτη την ομορφη επαφη με τη φλογα, τη θαλπωρη, και το "σκαλισμα" που αρεσει σε πολλους
-λογω της πορτας, και του τζαμιου δημιουργει μια αισθηση...καπως !!! (σαν φουρνος κουζινας ντυμενος με γυψοσανιδα)
-σε πολλες περιπτωσεις μαυριζει το τζαμι, και αν δεν το καθαριζεις συχνα, χανεις και την οπτικη επαφη με τη φωτια(ξερω καποιον φιλο που μου ειπε θελει καθημερινο καθαρισμα)
-ακριβοτερο και σε περιπτωσεις κατα πολυ ακριβοτερο απο το παραδοσιακο(προκατ)
-δεν μπορεις να ψησεις στα περισσοτερα (90% των περιπτωσεων)
-πολυπλοκοτητα, με οτι συνεπαγεται αυτο
-επιπλεων αναγκες σε διαφορα αξεσουαρ ,βεντιλατερ, ινοξ καμιναδες,θερμοστατες,ροοστατες,κ.τ.λ.
-τα περισσοτερα ενεργειακα(εκτος τα φυσικης ροης) δεν λειτουργουν αν κοπει το ρευμα
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19978 από βασιλιης
Καλημερα σας.
κ.kaptainikos να πω και εγω την γνωμη μου περι του θεματος.
Λες οτι τα πλεονεκτηματα του παραδοσιακου τζακιου ειναι οτι εχεις απολυτη επαφη με τη φωτια.
Αυτο μπορεις να το εχεις και με το ενεργειακο σηκωνοντας την πορτα και παιζεις με τα ξυλα οπως κανω και εγω πολλες φορες.
Λες οτι μπορεις να ψηνεις.και στο ενεργειακο τζακι μπορεις ανετα.στα 90% των τζακιων μπορεις.καλο ειναι βεβαια να εχεις και το καταλληλο αξεσουαρ ψησιματος.
Λες οτι αναζωογονει και αεριζει το σπιτι.μιλας παντα για το τελειο τζακι,που απο ο,τι ξερουμε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο τζακιων δε λειτουργουν επειδη καπνιζουν η μισολειτουργουν.
Το παραδοσιακο το τζακι αν το κλαπετο του δεν σφραγιζει καλα που σε πολλες περιπτωσης δεν το κανει,το καλοκαιρι μας βγαζει την ψυξη απο τα κλιματιστικα και το χειμωνα μας βγαζει τη ζεστη απο τα καλοριφερ,πραγμα που δεν το εχουμε στα ενεργειακα.
Οι καπνιστες μπορουν και με το ενεργειακο να καπνιζουν.
Λες οτι στα ενεργειακα τζακια μαυριζει το τζαμι.το εχω πει και αλλη φορα το τζαμι μαυριζει σε πολυ λιγα τζακια λογω κατασκευης(μαρκας).τα αλλα που μαυριζουν ειναι απο τον ανεπαρκη εξωτερικο αερα,μη σωστο καπελο και μη σωστη συνδεση του τζακιου.
Λες οτι τα περισσοτερα ενεργειακα τζακια δεν λειτουργουν αν κοπει το ρευμα.
Ακομα και στους λεβητες ανοιγεις την πορτα και κλεινεις τη βανα του νερου.
Ολα τα τζακια μπορουν και λειτουργουν οταν δεν εχουμε ρευμα ανοιγοντας την πορτα.
Σε αυτη την περιπτωση δεν εχεις την καταλληλη θερμοτητα στα αλλα δωματια λογω του οτι σιγουρα θα εχει μοτερ το τζακι.
φιλικα Βασιλης

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by βασιλιης. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19999 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Ενεργειακά VS παραδοσιακά τζάκια

βασιλιης έγραψε: Καλημερα σας.
κ.kaptainikos να πω και εγω την γνωμη μου περι του θεματος.
Λες οτι τα πλεονεκτηματα του παραδοσιακου τζακιου ειναι οτι εχεις απολυτη επαφη με τη φωτια.
Αυτο μπορεις να το εχεις και με το ενεργειακο σηκωνοντας την πορτα και παιζεις με τα ξυλα οπως κανω και εγω πολλες φορες.
Λες οτι μπορεις να ψηνεις.και στο ενεργειακο τζακι μπορεις ανετα.στα 90% των τζακιων μπορεις.καλο ειναι βεβαια να εχεις και το καταλληλο αξεσουαρ ψησιματος.
Λες οτι αναζωογονει και αεριζει το σπιτι.μιλας παντα για το τελειο τζακι,που απο ο,τι ξερουμε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο τζακιων δε λειτουργουν επειδη καπνιζουν η μισολειτουργουν.
Το παραδοσιακο το τζακι αν το κλαπετο του δεν σφραγιζει καλα που σε πολλες περιπτωσης δεν το κανει,το καλοκαιρι μας βγαζει την ψυξη απο τα κλιματιστικα και το χειμωνα μας βγαζει τη ζεστη απο τα καλοριφερ,πραγμα που δεν το εχουμε στα ενεργειακα.
Οι καπνιστες μπορουν και με το ενεργειακο να καπνιζουν.
Λες οτι στα ενεργειακα τζακια μαυριζει το τζαμι.το εχω πει και αλλη φορα το τζαμι μαυριζει σε πολυ λιγα τζακια λογω κατασκευης(μαρκας).τα αλλα που μαυριζουν ειναι απο τον ανεπαρκη εξωτερικο αερα,μη σωστο καπελο και μη σωστη συνδεση του τζακιου.
Λες οτι τα περισσοτερα ενεργειακα τζακια δεν λειτουργουν αν κοπει το ρευμα.
Ακομα και στους λεβητες ανοιγεις την πορτα και κλεινεις τη βανα του νερου.
Ολα τα τζακια μπορουν και λειτουργουν οταν δεν εχουμε ρευμα ανοιγοντας την πορτα.
Σε αυτη την περιπτωση δεν εχεις την καταλληλη θερμοτητα στα αλλα δωματια λογω του οτι σιγουρα θα εχει μοτερ το τζακι.
φιλικα Βασιλης

φιλε Βασιλη, παντα καλοπροερετα και φιλικα σε χεραιτω !!!
να πω κατ'αρχην οτι εγω εχω ενα παραδοσιακο απλο τζακι πυροτουβλο(μεσα-εξω) αλλα δεν εχω κατι αρνητικο με τα ενεργειακα, μαλιστα σκεφτομαι αναβαθμηση σε ενεργειακο...
απλως προσπαθησα και συγκεντρωσα διαφορα στοιχεια, πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, που μπορει να βοηθηθουν και καποιοι αλλοι,και καλο ειναι να ξερουν και τις δυο πλευρες
στο θεμα μας τωρα, ολα τα ενεργειακα προτεινουν οι κατασκευαστες να λειτουργει με κλειστη πορτα,αλλιως δεν λειτουργει σαν ενεργειακο αλλα σαν απλο μαντεμενιο
σιγουρα βεβαια μπορεις να καθεσαι και να σκαλιζεις και να "παιζεις" μαζι του απλα ετσι δεν εχει αποδοση σαν ενεργειακο
για το ψησιμο Βασιλη, ειδικα τα μονομπλοκο και οι κασετες απαγορευεται δια ροπαλου !!!
και αυτο γιατι ο καπνος μαζι με τα λιπη απο το ψησιμο περναει μεσα απο διαφορες κοφτρες,ανακλαστηρες και αλλα τετοια και οπως καταλαβαινεις...μπαζωνουν
στο foyer που ειναι πιο απλο ναι, εκει τα πραγματα ειναι πιο απλα
για το κλαπετο βρε Βασιλη νομιζω οτι ολα πλεον τα ανοιχτα εχουν, και αν δεν κλεινει τοτε ειναι κατασκευαστικο λαθος (στο δικο μου παντως κλεινει εμητικα)
στα πιο παλια χτιστα μπορει...
για το θεμα του αερισμου του στιτιου και της υγρασιας(εφ'οσον φυσικα το τζακι λειτουργει σωστα) πιστεψε με γιατι το εχω 9 χρονια, ειναι σαν να εχω ενα αποροφητηρα αναμενο συνεχως
ξερουμε βεβαια οτι ενα ανοιχτο τζακι τραβαει αποτην καμιναδα του 100 εως και 400 κιβ αερα την ωρα εξω, οποτε ελπιζω να καταλαβαινεις τι σου λεω...
το καλοκαιρι με τη χρηση κλιματιστικων ομως πρεπει το κλαπετο να ειναι κλειστο αλλιως...δροσιζεις τα πουλακια και τα συννεφα !!!
παντα φιλικα Νικος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20055 από Στελιος1
Καπταιν οποιος βαζει τζακι σημερα και δεν ειναι ''ενεργειακο'' κανει μεγαλο λαθος. Ενα σωστο με συρομενη επανω πορτα εχει ολα τα ''πλεονεκτηματα'' των παλιων. Προσωπικα οταν ειμαι σπιτι η πορτα ειναι συνεχως ανοιχτη, δεν καταλαβαινω.. τι θα ενοχλουσε αν την εχεις μονιμα ανοιχτη? Η ιδεα οτι χανει σε αποδοση? Και για να μην εχεις αυτην τ ιδεα προτιμας ενα μικροτερης( κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες) αποδοσης ωστε να μην σε τυραννα η ιδεα αυτη? Συμφωνω εν μερει οσον αφορα αυτα με μονο ανοιγομενη πορτα, αυτα σε δεσμευουν σε πολλα ναι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20059 από kaptainikos
Απαντήθηκε από kaptainikos στο θέμα Ενεργειακά VS παραδοσιακά τζάκια

Στελιος1 έγραψε: Καπταιν οποιος βαζει τζακι σημερα και δεν ειναι ''ενεργειακο'' κανει μεγαλο λαθος. Ενα σωστο με συρομενη επανω πορτα εχει ολα τα ''πλεονεκτηματα'' των παλιων. Προσωπικα οταν ειμαι σπιτι η πορτα ειναι συνεχως ανοιχτη, δεν καταλαβαινω.. τι θα ενοχλουσε αν την εχεις μονιμα ανοιχτη? Η ιδεα οτι χανει σε αποδοση? Και για να μην εχεις αυτην τ ιδεα προτιμας ενα μικροτερης( κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες) αποδοσης ωστε να μην σε τυραννα η ιδεα αυτη? Συμφωνω εν μερει οσον αφορα αυτα με μονο ανοιγομενη πορτα, αυτα σε δεσμευουν σε πολλα ναι..

Στελιο γεια σου
δεν ειπα ρε φιλε οτι με ενοχλει να ειναι ανοιχτη η πορτα
απλως ειπα οτι ολοι οι κατασκευαστες σου λενε οτι για να εχεις αυτο το 70% αποδοση, θελει κλειστη πορτα, για να κανεις και οικονομια στα ξυλα συν της αλλης(ελεγχομενη ροη αερα)
το δικο σου προφανως το λειτουργεις με ανοιχτη, επειδη εχεις τον εναλλακτη μεσα, και δεν χανεις σε αποδοση, αλλα μην ξεχνας ολα τα αλλα ενεργειακα δεν εχουν μεσα τετοιο πραγμα !!!
κατα τα αλλα συμφωνω οτι το μελλον ειναι τα ενεργειακα
για την συρομενη προς τα πανω πορτα, καταλαβα τι λες...ειναι πλεονεκτημα οντως
βεβαια αυτο ερχεται σε αντιθεση με τα foyer που βαζουν τα παιδια εδω, τα οποια εχουν μονο ανοιγομενη πορτα, αλλα τελος παντων μικρο κακο
φιλικα Νικος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20072 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ενεργειακά VS παραδοσιακά τζάκια
Αν σφραγίζει καλά και η συρόμενη είναι μιά χαρά. Απλά τα φτηνά foyer δεν γίνεται με 600€ να έχουν και συρόμενη πόρτα. Αυτό με την συρόμενη κάνει άλλο τόσο, οπότε στην προκειμένη φάση που είναι το πως να ζεστάνεις το σπίτι σου με το ελάχιστο κόστος, η συρόμενη πόρτα είναι περιττή. Αν κάποιος βέβαια τα διαθέτει, γιατί έχει μεράκι με το ψήσιμο ή θέλει κάποιες στιγμές την φλόγα χύμα, μεγειά του με χαρά του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ