LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato & φυσική ροή

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19957 από stamos
Απαντήθηκε από stamos στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato & φυσική ροή
Σε ευχαριστω για σχόλιο .εχω βρει έναν τύπο που φτιάχνει φιλτρα και θα βάλουμε ένα απο αλουμίνιο με μια κατασκευή σαν κασέτα μέσα στον αγωγό κάθετα .θα εισχωρεί κουμπωτά στη γυψοσανιδα και θα βγαίνει για να πλένεται. Θέλω να δω πως θα το μονωσω ικανοποίητικα.
Κάτσε να λυσω τα αλλα πρώτα .
Την άποψη σου Στέλιο : να εκτόνωση εσωτερικά στο σπίτι τον αεροθαλαμο ή να ρισκαρω και να το αφήσω ως εχει.
Το σωστό όπως είπε και φίλος Βασίλης είναι αυτο .
Αλλα μόλις ανακαλύψαμε ότι ο θαλαμος εχει οσμες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19965 από Στελιος1
Δεν τοποθετω αλλες εστιες 4-5 χρονια τωρα, δυσκολευομαι να διαβασω προσεκτικα κ να καταλαβω ακριβως πως τα εχετε εκει θεωρησε τ συμβουλη τ Βασιλη σωστη και αποφασισε. Για το θεμα με τον αγωγο τ αερα μιλησα εδω, εχεις χρονο πολυ ακομη, νοιαζεσαι και θα βρεις ακρη πιστευω, καλα αποτελεσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20274 από stamos
Απαντήθηκε από stamos στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato & φυσική ροή
παιδιά καλησπέρα, ίσως να μην σας απαχολει΄, αλλά τη Δευτέρα θα έρθει ο Τζακάς μου να δούμε τι θα κάνουμε με αυτή την ιστορία.
θα εκτονώσουμε και αεροθάλαμο απέξω για ασφάλεια από οσμές(δεν είναι ιδανικό αλλά τι να κάνεις).
θα σας ενημερώσω για αποτέλεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20609 από stamos
Απαντήθηκε από stamos στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato & φυσική ροή
ήρθε που λέτε χθες το παληκάρι από το πρωί στις 07:30 μέχρι και το απόγευμα στις 17:00.
ανοίξαμε τη φούσκα από έξω και τι να δούμε ως εκ θαύματος. είχε μονώσει τον σωλήνα της καπνοδόχου με πετροβάμβακα ο οποίος βέβαια είχε καεί ολοσχερώς, εξού και η μπόχα.
οπότε καθαρίσαμε αυτά τα κομμάτια κρατήσαμε καλές αποστάσεις από σωλήνες, βάλαμε και κάτι έξτρα μονώσεις με πυριτικό ασβέστιο (δεν παίζεται το υλικό, πήρε ένδειξη πρόσφατα για πολύ μεγάλες θερμοκρασίες, άκαυστο, άοσμο). Μακάρι να το έντυνα όλόκληρο με πυριτικό αλλά είναι πανάκριβο το άτιμο.
κάναμε και εκτόνωση της φούσκας από μέσα. κάνει και μία ροή από έξω καθώς ο αέρας που έρχεται από την εξωτερική περσίδα δεν πάει όλος στην εστία αλλά εισέρχεται και λίγο στον θάλαμο.
οσμές από θάλαμο σχεδόν μηδενκές εκτός από τα υλικά οικοδομής (τσιμένο κτλ) λογικό αφού είναι φρέσκα.
όμως η μεγάλη διαδρομή που πάει με σωλήνα στο δωμάτιο μυρίζει ακόμα (λιγότερο βέβαια).
πλέον (και αν δεν φύγεί εντελώς η οσμή) είναι προφανές ότι κάτι παίζει στη σώλήνωση.κάποιο υλικό που έχει πέσει μέσα, δεν ξέρω.
είναι πολύ δύσκολο να το λύσω όλο αυτό τώρα καθώς το έχω ντύσει με γυψοσανίδα. ίσως του χρόνου αν συνεχίσουν οι οσμές.
τελικό συμπέραμσα: τουλάχιστον ηρέμισα με αεροθάλαμο και έχω ελπίδες ότι θα εξαληφθεί και μυρωδιά από σωλήνα (τζακάς λέει σίγουρα, εγώ δίνω 50%-50%)
αυτά προς ενημερωση.
ευχαριστώ.
Υ.Γ:Προς φίλους τζακάδες. είναι ωραία η δουλειά σας και αρκετά ενδιαφέρουσα.έχει και στοιχεία θερμοδυναμικής. σας εύχομαι καλές δουλείες και προτίστως σωστές εφαρμογές. λάθη πάντα γίνονται αλλά διορθώνονται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20772 από stamos
Απαντήθηκε από stamos στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato & φυσική ροή
Στέλιο περιμένω την λύση που υιοθετείς για ροή ζεστού αέρα χωρίς αγωγούς.Με ενδιαφέρει.
ευχαριστώ.

Στελιος1 έγραψε: Σταμος με τ βοηθεια του Βασιλη το εντοπισες τ προβλημα.
Φιλτρο στ αερα μπαινει στ αρχη καποιου αγωγου ωστε να μην εχει επικαθησεις μεσα του και οχι στ εξοδο. Δυστυχως μαλλον δεν υπαρχει ετοιμη λυση (εγω τουλαχιστον δεν ξερω κατι αξιοπιστο) και ειναι βεβαιο οτι σε διαρκεια 2-3 χρονων? 5 χρονων? θα ειναι ανθυγιεινη η κατασταση. Περσι μπουκωσε μηχανακι και δεν εστελνε ουτε τ μισο αερα στ τζακι, οταν το εβγαλα να το αλλαξω επαθα πλακα! Τ πτερυγια ειχαν γεμισει, τ καθαρισαμε καλα και ηταν οκ! Στο πρωτο μοτερ προσπαθησε να βρεις να βαλεις κατι στ αναροφηση (γιατι στην μετα πορεια του αερα θα πρεπει να ναι και πυριμαχο) οσο πιο πυκνο φιλτρο ομως μπει τοσο μεγαλυτερο εμβαδο απαιτει η περσιδα ωστε να μην εμποδιζει την ροη..
Επειδη με πιεζουν και δεν θελω να βαλω αγωγους υιοθετησα αλλον τροπο, απλο και ευκολο και γινεται σε καθε σπιτι εκ των υστερων, τον εφαρμοσα σε 3 σπιτια (ξερουν οτι ισως τ αποτελεσμα δεν ειναι σοβαρο αλλα ισως και να ναι κ τελειο) και τ χειμωνα αν τ αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο θα τον δειξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ