LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato & φυσική ροή

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19844 από stamos
καλησπέρα σε όλους.Είμαι νέος στο χώρο μάλλον άσχετος αλλά τα πάιρνω μάλλον εύκολα λόγω ιδιότητας (φυσικός),μπορεί και πάλι όχι.Αυτό πάντα το κρίνουν οι άλλοι.
Πρόσφατα εγκατέστησα μία la nordica 70 crystal ventilato με moter.Το σπίτι είναι 75μ2 και εισόγειο και ιδιαίτερα χαμηλοτάβανο,καλή μόνωση , άρα ελάχιστες απώλειες.
οι κασέτα είναι γωνιακή (μπήκε σε προυπάρχουσα εστία), ό ένας αγωγός δίνει στο σαλόνι και στο δωμάτιο που είναι ακριβώς πίσω από εστία( με ένα ταφ) και ο άλλος ταξιδεύει μόνος του περίπου 11 μέτρα με 2-3 στροφές και 2-3 μουφιάσματα αλλά και μειώσεις στην διάμετρο σταδιακές και πάει στο 2ο δωμάτιο.
Φυσικά στον 2ο αγωγό έβαλα extra moter.

Α.το πρωτο μου θέμα (ζητάω τη γνώμη σας αν και έχει αναλυθεί αρκετά) είναι οι έντονη μυρωδιά που τείνει να εξαλείφεται, ειδικά στον 2ο αγωγό. έχω κάνει περίπου 10 καλά ανάματα. θέλω να πιστεύω οτι μυρίζουν οι ενώσεις από την αλουμινοταινια και τίποτα άλλο.ο πετροβάμβακας είναι καλός (knauf semine νομίζω) οπότε μάλλον δεν μυρίζει αυτός.Τον έκαψα κιόλας για τεστ και δεν έχει την ίδια οσμή με αυτή που παίρνω στο δωμάτιο. Ακόμα, επειδή το δωμάτιο αυτό θα είναι μικρού παιδιού έχει βάλει ποτέ κανείς σας φιλτρο σε αγωγό? μάλλον πρέπει να πάει στην είσοδο θεωρώ και όχι στην έξοδο(περσίδα) που δεν θα κάνει πολλά . αν ναι τι προτείνετε?
Β. Η φυσική ροή που παίρνω στον αγωγό τον 1ο είναι ελάχιστή. δηλαδή ενώ οι περσίδες καίνε ωστόσο δεν έχει ροή. Κανονικά θα έπρεπε, ακόμα και με τα μοτερ δεν δίνει τίποτα παραπάνω.Το μοτέρ δίνει μονο φουλ στην έξοδο που βγάζει η ίδια η Nordica στην κασσέτα.
Πιστεύετε ότι είναι θέμα κατασκευής. θέλω να σημειώσω πως δεν βλέπω περσίδα εκτόνωσης εσωτερικά για τον θερμοθάλαμο και πως ο τοίχος πάνω από την εστία πραγματικά καιει.δεν τον ακουμπάς δλδ. Δεν είναι όμως γυψοσανίδα.είναι μπετό πυριμαχο. (και φυσικά προηγείται ο πετροβάμβακας).Επίσης ούτε από εξω έχει εκτόνωση (εκτός από τον αέρα που τραβάει η εστία,προφανώς εκτονώνεται από εκει λιγάκι).
λέτε να φταίει αυτό που δεν έχω καλό ελκυσμό στη φυσική ροή? αν ναι πως προτείνετε τά ιδανικά ανοίγματα για τέτοιου ίδους εκτόνωση.
ακόμα μήπως είναι καλύτερα να το αφήσω ώς έχει αφού δεν σκάνε οι τοίχοι (ακόμα τουλάιχστον).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για πιθανές συμμετοχές.
Γιάννης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19877 από βασιλιης
Γεια σας κ.Γιαννη
Τον πετροβαμβακα της knauf δεν τον εχω δουλεψει ποτε.οποτε δεν μπορω να φερω γνωμη
Οταν λετε οτι το καψατε.καψατε το πισω μερος του αλουμινιου?
Καθαρισατε το τζακι απο μεσα?
Λετε οτι καιει η φουσκα?Αν εχει μπει σωστα ο πετροβαμβακας δεν θα επρεπε να θερμαινεται
Πισω απο την εστια βαλατε πετροβαμβακα και οχι κεραμοβαμβακα?
Αν ναι εχει καθολου αποσταση?
Η αλουμινοταινια αν δεν ειναι η καταλληλη,μυριζει
Οσον αφορα την εκτονωση θα επρεπε να ειχατε κανει τουλαχιστον 50χ15

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stamos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19885 από stamos
Απαντήθηκε από stamos στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato & φυσική ροή
σας ευχαριστώ για την απάντηση.
η κατασκευή δεν έχει καθόλου κεραμοβάμβακα. έκαψα και τα 2 μέροι (και αλουμίνιο πλευρά).
όντος δεν έπρεπε να θερμαίνει τόσο.προτείνετε κεραμοβάμβακα μπροστά από τη φούσκα?
στο τζάκι που προυπήρχε έφυγαν τα πυρότουβλα οπότε δεν είχα και πολύ πράγμα να καθαρίσω.
τώρα αν εννοείται κάποια οικοδομικά υλικά (π.χ τσιμέντο κοματάκια) σίγουρα υπάρχουν κάτι λίγα.
όσον αφορά τη φυσική ροή λέτε ότι φταίει η ελειπής εκτόνωση?
αν ναι πρέπει να υπάρχει και μέσα και έξω? μήπως έχει πολλές απώλειες έτσι? αρκεί μέσα?
σας ευχαριστώ για τον χρόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19886 από βασιλιης
Εκτονωση κανουμε μονο μεσα.απο εξω φερνουμε καθαρο αερα κατω απο την εστια
Κεραμοβαμβακα βαζουμε μονο πισω απο την εστια
Τον καπνοθαλαμο τον γκρεμισατε?
ΑΝ οχι με το να κανετε περσιδα εκτονωσης θα εχετε αλλα προβληματα οπως η μυρωδια απο την καπνα του καπνοθαλαμου
ελπιζω να μην σας μπερδεψα περισσοτερο

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stamos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19887 από stamos
Απαντήθηκε από stamos στο θέμα LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato & φυσική ροή
ο καπνοθάλαμος γκρεμίστηκε.(νομίζω, άλλος το έφτιαχνε,έγω κοίταγα και βοηθούσα λιγάκι, :oops: )
από την τελευταία σας πρόταση καταλαβαίνω ότι δεν κάνετε πάντα περσίδα εκτόνωσης αλλά ανάλογα με την περίσταση.διάβασα τις οδηγίες της συγκρεκριμένης κασέτας και λέει οπωσδήποτε περσίδα από μέσα τουλάχιστον 300cm2.
θα την κάνω και ότι βγει. όσο για την μυρωδια (που φεύγει σταδιακά) μάλλον είναι αλουμινοταινία. γιατί μυρίζει μόνο η μεγάλη διαδρομη με μούφες.
ξέχασα να αναφέρω ότι όταν καθαρίζω με πανί καμιά φορά τις σωλήνες πίσω από περσίδες . παίρνω μία μικρή μαυριλα στο πανί!!! αυτό με ανησυχεί λιγάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19888 από βασιλιης
Δεν κανουμε περσιδες για εκτονωση, μια στα 100 τζακια.οταν ο καπνοθαλαμος και η φουσκα ειναι ενα(δλδ δεν ειναι διπλο)
σε αυτην την περιπτωση δεν χρησιμοποιουμε καθολου πετροβαμβακα μονο κεραμοβαμβακα
τυλιγεται ολη η καμιναδα μεχρι το ταβανι με κεραμοβαμβακα και η εστια
η εκτονωση γινεται απο την καμιναδα(δεν σφραγιζεται)
κουραγιο και καλη τυχη

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stamos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ