Tζάκι & κατανάλωση: αερόθερμο VS υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #19713 από panos79
καλησπερα
ηθελα να ρωτησω κατω απο τις ιδιες απολυτως συνθηκες (ιδια kw , εξωτερικη θερμοκρασια, ωρες αναματος του τζακιου, ξυλο με 20%υγρασια) αλλαζει η ποσοτητα ξυλων που θα καψεις για τζακι νερου και τζακι αερα; με απλα λογια 8 τονους ξυλα με αεροθερμο,σε τζακι νερου ποσους; (βαλε και δοχειο αδρανειας)
με λεβητα ξυλου πχ kiturami; (δε με ενδιαφερει ο πυρολυσης)
παρακαλω οποιος εχει την αναλογη εμπειρια ας απαντησει ενδιαφερομαι αλλα η αποθηκη μου δε χωρα πανω απο 8 τονους και φοβαμαι μην την πατησω
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19714 από panos79
ξεχασα να πω οτι το αεροθερμο το καιω 7χρονια με βαρεις και ελαφρεις χειμωνες παντα καιω 8 τονους και με περισσευουν και καμια 100ρια κιλα για του χρονου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19759 από tom007
ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙΣ ΝΕΡΟ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24025 από mastoras

panos79 έγραψε: καλησπερα
ηθελα να ρωτησω κατω απο τις ιδιες απολυτως συνθηκες (ιδια kw , εξωτερικη θερμοκρασια, ωρες αναματος του τζακιου, ξυλο με 20%υγρασια) αλλαζει η ποσοτητα ξυλων που θα καψεις για τζακι νερου και τζακι αερα; με απλα λογια 8 τονους ξυλα με αεροθερμο,σε τζακι νερου ποσους; (βαλε και δοχειο αδρανειας)


Με την λογική ότι στο τζάκι νερού, κρατάς πάντα χαμηλά την φωτιά, δεν θα κάψεις περισσότερα ξύλα σε σχέση με ένα απλό τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24063 από GT
Από όσο ξέρω από φίλους που έχουν υδραυλικά ή αερόθερμα τζάκια, μιλώντας βέβαια για διαφορετικά σπίτια, οι αερόθερμοι δεν καίνε πάνω από 10 τόνους ετησίως, ενώ οι υδραυλικοί ξεπερνάνε τους 15, προσεγγίζοντας πέρσι με το βαρύ χειμώνα τους 20 όσοι επέλεξαν μόνο οξιά για τη φλόγα. Ομοίως και οι έχοντες ξυλολέβητες (πολύ κατανάλωση).

Μιλάω για Καστοριά, με βαρύ και μακρύ χειμώνα.

Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω, τα συμπεράσματα δικά σου.

Ίσως ο συμφορουμίτης Asteris μπορεί να σε κατατοπίσει περισσότερο, απ' ότι έχω διαβάσει το κατέχει το θέμα των καταναλώσεων.

Όπως και να έχει, σιγουρέψου όσο μπορείς πριν κάνεις κάποια δαπανηρή αλλαγή, μην την πατήσεις και χρειάζεται να αγοράζεις 2η φουρνιά ξύλα μέσα στο καταχείμωνο, τα οποία 99% θα είναι θεόχλωρα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24065 από LEONAS
Προσωπικα εγω ειμαι κατα του τζακιου με νερο γιατι το
μεγαλυτερο προβλημα που θα αντιμετωπισει καποιος ειναι
ο καθαρισμος του κρεοζωτου που κολαει στα τοιχωματα λογω
του νερου.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ