Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42762 από Asteris
Αν είναι χτιστό ναι, κασέτα. Αν είναι μαντεμένιο με γυψοσανίδα, foyer. Ο πάνω όροφος ελάχιστα θα ζεσταίνεται από την καμινάδα, πιό πολύ από τις σκάλες θα ανεβαίνει αέρας. Φρόντισε να μονώσεις το ταβάνι του πάνω ορόφου (αν είναι ο τελευταίος όροφος, πχ σοφίτα, δώμα) και θα είσαι οκ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": conos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42767 από conos
χτιστο ειναι. 1 μετρο μηκος εστιας και καμια 60 ποντους βαθος!!εχω καψει μεχρι και ταβλι εκει μεσα!!! :woohoo: :woohoo:
δεν νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλο να καλυψω ολο την εστια οποτε γυρω γυρω θα βαλω καμια φωτο απο ξυλα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43190 από blamp

Asteris έγραψε: Κατ' αρχάς τα 1700 και τα 2000 είναι πολλά λεφτά για foyer. Κατέβα ένα μέγεθος στο Invicta 800GV για να σου βγει νομίζω 1100€, βάλε και ένα εναλλάκτη και βγαίνεις με καλύτερο τζάκι στα 1400€ αγορά.

Και έλλειψη συρταριού για εστία που φαντάζομαι θα γίνει η κύρια θέρμανση και θα καίει όλη μέρα, θα την μετανιώσεις μέσα στην πρώτη βδομάδα. Δεν θα μπορούσα να το σκεφτώ να φτυαρίζω στάχτη κάθε 1-2 μέρες. Τώρα βγάζω το συρτάρι όπως είναι, το πετάω στα φυτά και σε 15" είμαι έτοιμος χωρίς να έχω αγγίξει στάχτη...

Από κατανάλωση ξυλων τι λέει το 800gv;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43739 από DrNick

Asteris έγραψε: Το βεντιλατέρ ξεκινάει απλά να φυσάει πιό νωρίς, οπότε έχει προβάδισμα μόνο στην πρώτη ώρα λειτουργίας. Στην Ελλάδα έχουν λόξα με τα μοτέρια, οι περισσότεροι δεν έχουν στήσει ποτέ σωστά φυσική ροή και για αυτό όλοι θέλουν να πάνε σε αυτά, έτσι μάθαν έτσι κάνουν.

Μιά χαρά είναι και το άλλο το γαλλάκι, αν έχει καλή τιμή προχώρα...

Πόσο ημαντικό είναι το κλαπέτο τελικά? Ημία εστία (laudel)δεν εχει κλαπέτο αλλά έχει κόφτρα,ενώ η άλλη (clairflamme)δεν έχει κόφτρα και έχει κλαπέτο....τι κάνουμε εδώ λοιπόν???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43749 από Asteris
Η κόφτρα είναι υπερατού...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43755 από DrNick

Asteris έγραψε: Η κόφτρα είναι υπερατού...

δηλαδή΄μεταξύ των 2 (laudel gv 900 και clairflam 880)να διαλέξω το πρώτο (που έχει και ταψάκι για στάχτη.....)???Κάνε μου τη χάρη ρε ΑΣΤΕΡΙ και δες τα μια στιγμή να μου πεις...αύριο θα παραγγείλω 1 από τα 2 ...μην κάνω πατατιά!!thanks!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ