Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33680 από Δημοσθένης
Καταρχήν πολλές ευχαριστίες σε όσους με περισσή ευγένεια και υπομονή διαφωτίζουν εμάς τους αδαείς στο χώρο της οικονομικής θέρμανσης και συγκεκριμένα του ενεργειακού τζακιού. Η προσφορά τους αυτή αποκτά ξεχωριστές κοινωνικές διαστάσεις σε περίοδο οικονομικής κρίσης!
Διαθέτω τζάκι "παλαιού τύπου", ανοικτό με πυρότουβλα και σκέφτομαι να βάλω κασέτα. Ενιαίος χώρος 60τμ στον Πειραιά, με διπλά τζάμια και ανεπαρκή μόνωση του '80. Εξέτασα διάφορα μοντέλα Edilakamin Ecostar, La Nordica 70-100 Crystal, Dovre, Jolly Mec και Invicta-Salgueda. Κατάλαβα ότι το πρόβλημά μου είναι οι διαστάσεις 107εκ μήκος (χωράνε όλα), 50εκ βάθος και 55,5εκ ύψος. Το ερώτημα είναι:
1. Χρειάζεται να βάλω μόνωση πετροβάμβακα αριστερά/πίσω από την εστία, μιας και υπάρχουν πυρότουβλα ή η μόνωση είναι περιττή?
2. Αν χρειάζεται μόνωση, πόσα εκατοστά απαιτούνται για τον πετροβάμβακα και πόσα για το κενό μεταξύ πετροβάμβακα και εστίας?
3. Με ύψος 55,5εκ (πάνω από το το ύψος αυτό υπάρχει κατασκευή με τσιμέντο) μπορώ να επιλέξω μοντέλα εστιών με ύψος 55εκ ή ακόμα και 55,5εκ ?? Ή μήπως λόγω διαστολών του τζακιού πρέπει να υπάρχει περιθώριο ή/και μόνωση στην πάνω μεριά?
4. Μέγα μπλέξιμο και παρανοήσεις σχετικά με την ονομαστική ισχύ (nominal) και συνολική (max). Τα Invicta-Salgueda όταν λένε heat output 18 Kw τί από τα 2 εννοούν? Μου φαίνεται μόνο η La Nordica μιλάει ξεκάθαρα στο site της. Εσκεμμένα θολό τοπίο επί του θέματος συνάντησα στην Dovre και σε site αντιπροσώπου της Salgueda στη Σάμο
Ευχαριστώ πολύ

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33683 από Asteris
To Heat output είναι ακόμη καλύτερη από την ονομαστική σαν έννοια, είναι η ενέργεια που καταλήγει στον χώρο, το ίδιο με την ονομαστική δηλαδή.

Τώρα, μόνωση σε πυρότουβλο δεν χρειάζεται να βάλουμε, εκτός αν είναι εξωτερικός τοίχος.

Με ύψος 55, να υπολογίσεις και 1-2 πόντους για αέρα, δεν την κολλάς στην πράξη από πουθενά.

Εκτός από αυτά που είδες, εγώ ρίχνω και μιά ιδέα για εναλλακτική λύση, βασιζόμενος στο ότι αν προλάβαινα τον εργολάβο, έτσι θα έβαζα και εγώ το τζάκι μου, σαν το δικό σου.

Η εστία θα ήταν διπλής όψης και θα έβαζα κάτι από τα παρακάτω:







Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35723 από spo
καλημερα σας μπορω να βαλω εναλλακτη σε κασετα invicta χωρις να βαλω και δευτερο μοτερ απλως να το συνδεσω με την μια εξοδο αερα του τζακιου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36274 από squeezer
καλησπέρα,
έχοντας μελετήσει αρκετά (το forum είναι εξαιρετικό) ,
καταλήγω κι εγω στη λύση invicta,
θα μου ήταν χρήσιμο αν μπορεί καποιος από την εμπειρία του να μου
συστησει τεχνικό για την εγκατάσταση.
Ευχαριστώ.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36289 από sarigiannis
Περιοχή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36327 από squeezer
πεντελη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.154 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ