Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22188 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΖΑΚΙΟΥ

PILLIS έγραψε: AYTO TO EIDES KAΠΟΥ Η ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΛΕΕΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΙΣΧΥ Η ΑΠΟΔΟΣΗ.ΔΛΔ ΛΕΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ?ΔΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ?


Το έχουμε ξαναπεί ότι οι ανατολικοί είναι πολύ χαλαροί στις πιστοποιήσεις τους, βάσει της νομοθεσίας των κρατών τους. Τα 25kW στην Πολωνία, μπορεί να καταλήξουν να είναι 14 στην Ιταλία ή στην Γερμανία.

Αλλα και έτσι να είναι, γιατί χρειάζεσαι 25kW εστία για 100τμ σπίτι και το συζητάς? Σαν να σου πουλάνε minibus για να κουβαλάς την οικογένεια με τα δυό παιδιά.

Έχει εστίες με κάτω από χιλιάρικο, ή εκεί τριγύρω, στα 9-10-12 kW από χώρες της δυτικής ευρώπης, που τα χαρακτηριστικά τους είναι πραγματικά και κάνουν όσα υπόσχονται. Εκεί να ψάξεις.

Δες πχ www.lanordica-extraflame.com/fr/cheminee...olare-70-piano_p9079 στα 1000€ περίπου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22430 από stratos
Απαντήθηκε από stratos στο θέμα Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΖΑΚΙΟΥ
Καλησπέρα στο forum, είμαι καινούργιος εδώ, καλώς σας βρήκα.

Να ευχαριστήσω αρχικά για όλες τις πληροφορίες που δίνετε, μετά από ώρες διάβασμα τακτοποιούνται όροι, λεπτομέρειες και άλλα που όταν (και αν) τα άκουγα από πωλητές δεν μπορούσα να τα εμπεδώσω.

Έφτασα εδω ψάχνοντας για μια οικονομική λύση να ζεσταίνω το σπίτι,
τζάκι υπάρχει ήδη, μαντέμι με πόρτα που ανοίγει στο πλάι και προς τα πάνω, δίφατσο.
Μάρμαρο πάνω και κάτω, μαζί με λίγη πέτρα κάτω. Από την εστία και πάνω γυψοσανίδα με δυο περσίδες εκτόνωσης(αν δεν κάνω λάθος).

Το σπίτι είναι 83τμ, 5ετίας με 4 πολυθάλαμα κουφώματα τα 2 εκ των οποίων μεγάλες (επάλληλες) πόρτες.
Είναι διαμέρισμα πάνω από μεζονέτα σε συγκροτηματάκι ανατολικά της Θεσσαλονίκης, από πάνω έχει κεραμίδια (η πλάκα άνευ μονώσεως).

Για να μην μακρυγορώ, με ενδιαφέρει να ζεσταινόμαστε με όσο το δυνατόν λιγότερη κατανάλωση(έλλειψη αποθηκευτικών χώρων..), για τα δωμάτια δεν έχω τρελές προσδοκίες, έχω και ένα δοκάρι που τα χωρίζει από το σαλόνι άρα οι αεραγωγοί είναι κομματάκι δύσκολοι.

Προσανατολίζομαι προς τα La Nordica, δυσκολεύομαι να διαλέξω ανάμεσα σε κασέτα ή μονομπλοκ.
Ακούω προτάσεις - παρατηρήσεις, λινκ με τιμές, οδηγίες, πληροφορίες, οτιδήποτε. Η μετατροπή θα γίνει με οικονομίες αρκετού καιρού και κόπου, και δεν είμαι για να τρώω φόλα.
Αρκετό μέρος της εργασίας μπορώ να κάνω κι εγώ αν έχω αναλυτικές και συγκεκριμένες οδηγίες,
τεχνικός είμαι, εργαλεία υπάρχουν.

Για τι διαφορά μιλάμε στην απόδοση, κατανάλωση και τιμή στις 2 περιπτώσεις?

Αν αποφασίσω να το σπάσω, θα κάνω μια βάση με τσιμεντόλιθους και γυψοσανίδα (απλά πράγματα).



Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη,

Στράτος
Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να μυρίσω κάτι από την φούσκα μέσα στο σπίτι.
Κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι τα 2 (?) χρόνια εγγύησης της Nordica. λίγα δεν είναι?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by stratos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22433 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΖΑΚΙΟΥ
Ακριβώς το τζάκι που είχα, εσένα έχει και πόρτα. Δυστυχώς κασέτα της Nordica δίφατση δεν έχει, αν είχε και εγώ αυτήν θα έπαιρνα. Αν δεν σε πειράζει να το μετατρέψεις σε μονόφατσο, πάρε την 70 ventilato με κλειστά τα μάτια, πολύ αποδοτική και ακριβώς για τα μέτρα σου. Ένα χιλιάρικο κάνει.

Αν δεν θες να το κάνεις μονόφατσο (ούτε και γω ήθελα, χαλάει πολύ η μόστρα του εκεί που είναι), μπορείς να δεις δίφατσες κασέτες από Edilkamin και Invicta. Επίσης στο χιλιάρικο.

Φυσικά εφόσον έχεις γυψοσανίδα από πάνω, είναι πολύ εύκολο να βάλεις και κλασικό foyer που θα βγει και πιό φτηνό. Σκέτο, με φυσικό ροή, τα 80τμ σου είναι πολύ εύκολο να τα ζεστάνει.

Όπως και να έχει, θα ανοίξεις από πάνω την γυψοσανίδα, ώστε να μπορέσεις να λύσεις και να βγάλεις το παλιό σου τζάκι. Αυτό θα είναι και το πιό δύσκολο της ιστορίας.

Αν ρίξεις και μιά στρώση 5cm πετροβάμβακα πάνω από το ταβάνι σου, να περιμένεις γύρω στα 2.5 κιλά την ώρα κατανάλωση ξύλου, για θερμοκρασίες 23-24 εκεί που είναι το τζάκι και 20-21 στα δωμάτια.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22437 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΖΑΚΙΟΥ
Το έπιπλο στα δεξιά, αν μπορείς μετακίνησέ το πιό πέρα, θα το σκάσει η ζέστη από το ενεργειακό. Ή βρες τρόπο να το καλύψεις όταν καίει. Έχω ίδιο έπιπλο 40 πόντους πιό δεξιά από το δικό σου και πάλι αναγκάζομαι να το καλύπτω με κουβέρτα γιατί πιάνει πάνω από 60 βαθμούς και είναι έτοιμο να ανοίξει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22439 από stratos
Μακάρι να κάνει τόση ζέστη που λες, γιατί πέρσυ..
Το έπιπλο θα μετακινηθεί.

Κανένα λινκ με τιμές είναι εύκολο?
Κάποιος μου είπε να δω τα nordpeis, έχουμε άποψη-εμπειρία?

Για τα κεραμίδια έλεγα να βάλω DOW
ευχαριστώ,

Στράτος
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by stratos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22568 από sakic
Καλημερα
Ειμαι νεος στο φορουμ και μετα απο αρκετο διαβασμα εχω καταληξει στην τοποθετηση ενεργειακης αεροθερμης κασετας.
Ειμαι μεταξυ 2 εταιρειων - τύπων και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με τα συγκεκριμενα μοντελα.
Το ενα ειναι αυτο της jolymec www.estianet.gr/components/com_virtuemar...___4901cee8eca98.pdf

και το αλλο ειναι αυτο της nordica www.mparmparis.gr/p/71/inserto-70-crystal-ventilato

To ερωτημα ειναι το εξης: το πρωτο συμφωνα με το εγχειριδιο της εταιρειας εχει πολυ μεγαλυτερη θερμικη αποδοση και διαθετει και υγραντηρα χωρου. Το προβλημα ειναι αν η θερμικη αποδοση που δινει η εταιρεια ειναι αλιθηνη ή υπαρχει καποιο τρικ? Και αν δεν ειναι η αληθινη ποια ειναι τοτε? Γνωριζει καποιος? Επισης η συγκεκριμενη κασετα εχει 2 τζαμια ανοιγομενα δεξια και αριστερα με αποτελεσμα στη μεση να μενει μια μικρη χαραμαδα ανοικτη. Μηπως αυτο θα ειναι αιτια για να καπνιζει μυριζει κλπ?

Το δευτερο που παρεθεσα παραπανω της nordica εχει πολυ ομορφη προσοψη (για μενα) αλλα αποδιδει πολυ μικροτερη θεμικη ισχυ. Κατα τα αλλα δεν βλεπω καποιο πιθανο προβλημα που θα μπορουσε να παρουσιασει.

Μπορει καποιος να με διαφωτισει με τις παραπανω αποριες μου??
Το σπιτι μου ειναι 105 τμ αλλα λογω διαμορφωσης χωρου δεν εχω απαιτηση να ζεσταινεται ολοκληρο θα ηθελα ομως να διαλεξω αυτο με τη μεγαλυτερη πραγματικη αποδοση. Ισως να χρησιμοποιησω και ενα καναλι για μεταφορα θερμου αερα στο διαδρομο.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ