Υδραυλικό τζάκι & boiler

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #15408 από tom007
Υδραυλικό τζάκι & boiler δημιουργήθηκε από tom007
παιδια γεια σας σε μεζονετα εχω 2 συλλεκτες εναν στον κατω οροφο και εναν στον πανω.δυστυχως στους κατω που βρισκεται και το τζακι δεν εχει γραμμη για boiler (μονο για σωματα) σ αντιθεση με τον πανω.επειδη θελω να αντικαταστησω το τζακι με τζακι νερου υπαρχει περιπτωση να τραβηξω γραμμη απο το boiler που βρισκεται πανω στο παταρι ή απο τους πανω συλλεκτες στους κατω για να γλιτωσω τις διαδρομες με τους σωληνες;ή τουλαχιστον κατι που δε το εχω σκεφτει ακομα; αποσταση τζακιου απο τους κατω συλλεκτες 3μ και απο τους πανω 18μ :(
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #15412 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Υδραυλικό τζάκι & boiler

tom007 έγραψε: παιδια γεια σας σε μεζονετα εχω 2 συλλεκτες εναν στον κατω οροφο και εναν στον πανω.δυστυχως στους κατω που βρισκεται και το τζακι δεν εχει γραμμη για boiler (μονο για σωματα) σ αντιθεση με τον πανω.επειδη θελω να αντικαταστησω το τζακι με τζακι νερου υπαρχει περιπτωση να τραβηξω γραμμη απο το boiler που βρισκεται πανω στο παταρι ή απο τους πανω συλλεκτες στους κατω για να γλιτωσω τις διαδρομες με τους σωληνες;ή τουλαχιστον κατι που δε το εχω σκεφτει ακομα; αποσταση τζακιου απο τους κατω συλλεκτες 3μ και απο τους πανω 18μ :(





Θωμα απαραδεκτος ο υδραυλικος που σου εκανε την εγκατασταση.
Το μποιλερ οπου και να το βαλεις το δινεις θερμανση απο κεντρικο σημειο της εγκαταστασης και οχι απο απομακρυσμενο του πανω οροφου... παιρνω σαν δεδομενο οτι εχεις θερμανση με ηλεκτροβανα-θερμοστατη ανα οροφο...δηλαδη αν δεν αναψεις θερμανση στον πανω οροφο ζεστο νερο παπαλα ετσι;;; :( :( κι αν καις ολη τη μερα μονο τον κατω οροφο;;;
Δεν διεκρινησες αν το τζακι νερου θα δινει θερμανση σε εναν οροφο η και στους δυο, αν δινει και στους δυο ζεσταινεις και το μποιλερ οπως και να χει.
Στη θεση σου θα φροντιζα να τοποθετησω το μποιλερ στο λεβητοστασιο για να δουλευει ΚΑΙ εντελως ανεξαρτητα απο τη θερμανση των σωματων.

Εκει εχεις ηδη τις σωληνες θερμανσης,εχεις κρυο νερο υδρευσης λογω πληρωτη το μονο που λειπει ειναι το ζεστο νερο χρησης.
Μπορεις να παρεις απο την κοντινοτερη παροχη ζεστου.
Τα σαινια στο σιναφι μας το καναν το θαυμα τους. :oops:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #15421 από tom007
Απαντήθηκε από tom007 στο θέμα Υδραυλικό τζάκι & boiler
ετσι ειναι χρηστο .εχω βαλει θερμοστατικες κεφαλες στα σωματα του πανω οροφου και οταν θελω ζεστη μονο κατω ,πανω τα εχω κλειστα και εχω μονο ζεστο νερο χρησης.επειδη ειμαι λιγο ασχετος δεν καταλαβα που λες αν δινω θερμανση και στους δυο οροφους ζεστενω το boiler οπως και να χει.το τζακι θα θερμαινει και τους δυο οροφους .οι κατω συλλεκτες οι προβληματικοι θερμαινουν ολα τα σωματα και του πανω οροφου αλλα οχι το boiler.αν το κουμπωσω το τζακι κατω πως θα εχω ζεστο νερο;
ο λεβητας πετρελαιου ειναι πανω.αν μπορεις ανελυσε λιγο το "Στη θεση σου θα φροντιζα να τοποθετησω το μποιλερ στο λεβητοστασιο για να δουλευει ΚΑΙ εντελως ανεξαρτητα απο τη θερμανση των σωματων." οσο πιο απλα γινεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #15424 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Υδραυλικό τζάκι & boiler
Θωμα με τις θερμοστατικες που εχεις στον πανω οροφο μου απαντας εμμεσα οτι δεν εχεις ηλεκτροβανες-αυτονομια ανα οροφο κατ αρχην.
Επομενως οι κεντρικες γραμμες θερμανσης που απο το λεβητα δινουν πανω και κατω οροφο ειναι κοινες υποθετω. Δηλαδη συνδεοντας το τζακι σε καποιο σημειο των κεντρικων σωληνων θερμανσης αυτοματα δινεις νερα σε ολη την εγκατασταση.
Τοποθετηση μποιλερ στο λεβητοστασιο για ανεξαρτητη θερμανση απο τα σωματα προυποθετει να εχει η εγκατασταση θερμανσης ηλεκτροβανες...μια ηλεκτροβανα για τον πανω οροφο και μια για τον κατω...αντιστοιχα εναν θερμοστατη για τον πανω οροφο και εναν για τον κατω...αυτες οταν δεν θελουμε θερμανση ειναι κλειστες χωρις το σπιτι να θερμαινεται, αλλα η θερμανση στο μποιλερ να συνεχισει απο τον λεβητα σου αν το θελεις με την προυποθεση να ειναι συνδεμενο υδραυλικα ΠΡΙΝ τις ηλεκτροβανες προς λεβητα δηλαδη.
Με αυτο το τροπο εχεις παντα ζεστα νερα αφου οποιον οροφο και να ζεσταινεις το μποιλερ σου ζεσταινεται.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #15472 από tom007
Απαντήθηκε από tom007 στο θέμα Υδραυλικό τζάκι & boiler
χρηστο σ ευχαριστω καταρχην για το χρονο που αφιερωνεις σ εναν αδαη σαν εμενα
"μια ηλεκτροβανα για τον πανω οροφο και μια για τον κατω...αντιστοιχα εναν θερμοστατη για τον πανω οροφο και εναν για τον κατω.." τα εχω αυτα!απλα οταν θελω ζεστη μονο κατω και ζεστο νερο χρησης απομονονω ολα τα πανω σωματα και εχω ζεστο νερο (ειδες τι κανει η κριση).αλλωστε αν κλεισω το πανω θερμοστατη δε θα εχω ζεστο νερο και θερμανση εννοειται.
"αυτες οταν δεν θελουμε θερμανση ειναι κλειστες χωρις το σπιτι να θερμαινεται, αλλα η θερμανση στο μποιλερ να συνεχισει απο τον λεβητα σου αν το θελεις με την προυποθεση να ειναι συνδεμενο υδραυλικα ΠΡΙΝ τις ηλεκτροβανες προς λεβητα" αυτο δε γινεται,δηλαδη ζεστο νερο εχω μονο με πανω θερμανση αρα ειναι ΜΕΤΑ;;;(αναψα καλοκαιριατικα το λεβητα και το επιβεβαιωσα) :ohmy:
με αυτα που σου περιγραφω οι κατω συλλεκτες ζεσταινουν και τα πανω σωματα;(υπαρχουν 2 ηλεκτροβανες αν αυτο βοηθαει).μη ξεχνας ολη η κουβεντα γινεται να βαλω το τζακι στους κατω συλλεκτες και να εχω και ζεστο νερο χρησης πραμα αδυνατο τωρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #15475 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Υδραυλικό τζάκι & boiler
Θωμα περισσοτερο δε μπορω να βοηθησω αν δεν εχω λεπτομερειες της εγκαταστασης.
Βρες ενα καλο-εμπειρο υδραυλικο γιατι το τζακι νερου δε σηκωνει μ@@@κια...σιγουρεψου οτι αυτος που θα το συνδεσει εχει ξανακανει αντιστοιχη δουλεια με επιτυχια.
Αν δεν ξαναεκανε μη γινεις πειραματοζωο στο σπιτι σου!!!



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ