Τζάκι στο πατρικό μου

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1246 από N1k0s
Τζάκι στο πατρικό μου δημιουργήθηκε από N1k0s
Το πατρικό μου είναι καινούρια σχετικά κατασκευή , νομίζω το 1998 ολοκληρώθηκε και τότε έγιναν και 2 τζάκια σε 3οροφη διπλοκατοικία, ένα αυτόνομο διαμέρισμα και 2 όροφοι από πάνω , σύνολο 250 τμ ...

Σαν κατασκευή το σπίτι αγγίζει τα καλύτερα επίπεδα μόνωσης της τότε εποχής , οπότε και δεν απαιτείται μεγάλη κατανάλωση σε οποιοδήποτε καύσιμο , δλδ μαξ 4 τόννοι σε πετρέλαιο για όλο μαζί ...

Το τζάκι είναι μία εστία με χτιστή διακόσμιση και πυρότουβλα στο εσωτερικό του , έχει εξωτερική παροχή αέρα και βεντυλατέρ στο επάνω μέρος που άνοιξε μόνο μία φορά ... κάποιες ελλείψεις όπως η απουσία καναλιών είναι ιδιαίτερα αισθητές αφού με 1 μόνο τζάκι πιστεύω ότι θα ζέσταινε όλο το σπίτι ... στο επάνω τζάκι ο αδελφός μου έκανε την υπερβολή ... το γέμισε με ξύλα σχεδόν το 60-70% του θαλάμου , αποτέλεσμα να καπνίσει ... όμως το δεύτερο αποτέλεσμα ήταν να φτάσει σε θερμοκρασίες που ξεπερνούσαν τους 33 βαθμούς στο περιβάλλον , και οι θερμοκρασίες απαγορευτικές για να πλησιάσεις στα 2 μέτρα ... εννοείται ότι μετά έβαζε 2 κούτσουρα και μερικά κλωνάρια για προσάναμα ...

Γενικά από την πολύ καλή μόνωση του σπιτιού , η θερμοκρασία δεν έπεφτε ποτέ κάτω από τους 20 , ακόμα και αν λείπαμε μία βδομάδα ...

Το τζάκι λειτουργεί με φυσική ροή αέρα χωρίς το βεντυλατέρ διότι με το βεντυλατέρ είχε φτάσει στους 32 βαθμούς με αποτέλεσμα στα 2 μέτρα να ιδρώνουμε όπως σε ένα χαμάμ ...
με 2 τόννους το χρόνο περίπου για τις περισσότερες μέρες , τα 100 τμ ζεσταίνονται στους 22 βαθμούς τα δωμάτια , 27 το σαλόνι ...

ΥΓ 4 τόννοι πετρελαίου χωρίς χρήση τζακιού ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ