Agrotica 2012: 24η διεθνής έκθεση γεωργικών μηχανημάτων

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6998 από mastoras
Αν και έχω να πατήσω το ποδάρι μου στις εκθέσεις της πόλης μου 10χρόνια τώρα, ψήθηκα αυτήν την φορά να ρίξω ένα μεγαλειώδες περπάτημα να θυμηθώ τα νιάτα μου.

Στην εποχή του ΙΝΤΕΡΝΕΤ οι παραδοσιακές εκθέσεις είναι πλέον παρελθόν. Συρρικνώνονται όλο και περισσότερο, με όλο και λιγότερους επισκέπτες κάθε φορά.

Αυτό όμως δεν θα μπορούσαμε να το πούμε για την καθιερωμένη αγροτική έκθεση, που φέτος ξεπέρασε κάθε προηγούμενο σε αριθμό επισκεπτών.

Εμείς εκεί πήγαμε για το νέο μας χόμπι-ενδιαφέρον που είναι το πέλλετ. Μαζί με εμάς όμως υπήρχαν και άλλοι εκατοντάδες επισκέπτες της έκθεσης που είχαν τα ίδια ενδιαφέροντα με εμάς.....δηλαδή ότι αφορά το θέμα ΠΕΛΛΕΤ.

Ας δούμε όμως το φωτογραφικό υλικό, που ένα δεν μας πουλουσαν οι μπαταρίες μας θα ήταν μεγαλειώδες απο θεάμα.....δεν πειράζει όμως μια μικρή γευση ειναι αρκετή :cheer:



Η αγριακγινάρα δεσπόζει στον υπαίθριο χώρο της έκθεσης και καλεί τον κόσμο να μάθει τις ιδιότητες της σαν καύσιμο.



Και το πέλλετ απο πυρήνα, ξύλο, και άλλα παράγωγα της ελιάς, σε μεγάλο περίπτερο νέας βιομηχανίας....μάλλον :dry:



Και ότι παρέχει η φύση, είναι πλέον καύσιμη ύλη για την απεξάρτηση μας από το πετρέλαιο.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7001 από mastoras
Πολλές πελλετόσομπες ρε παιδιά.......πολλές και διαφορετικές, που πλέον και έχουμε χάσει την μπάλα στο να κάνουμε μια έρευνα αγοράς.

Γνωστές και άγνωστες μάρκες, ψηλές, κοντές, χοντρές, αδύνατες, όλες μαζί οι σόμπες έκαιγαν στα υπαίθρια περίπτερα αφήνοντας στον αέρα για όλους μας μια γνωστή μυρωδιά καύσης :lol:





Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7003 από mastoras
Και από λέβητες και καυστήρες άλλο πράγμα.

Πολλές Ελληνικές κατασκευές είδα, και πραγματικά αυτό με χαροποίησε πολύ.



Τι είπαμε οριζόντιες η κάθετες διαδρομές ? :dry:





Μεγάλο εργαλείο.....με θερμό αέρα που έκαιγε πέλλετ από ελιά.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7013 από mastoras
Και φτάσαμε λοιπόν στα μέρη μας :P

Εδώ αράξαμε για να απολαύσουμε θέαμα, να ενημερωθούμε και να πληροφορηθούμε.

Κινέζικες πελλετομηχανές, και σφυρόμυλοι για όποιον ήθελε να γεμίσει την ζωή του με σκόνη, τρίμματα, και πολύ ......μα πολύ πέλλετ. :evil:



Πολύ έξυπνο και καλοστημένο υπαίθριο περίπτερο από νέα παιδιά, με επί τόπου δοκιμές και πρόβα στην κοπή και πρεσάρισμα των πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7015 από mastoras
Είδαμε διάφορα υλικά για το πελλετ, τριφύλια, άχυρα, αγριοαγκινάρα, αλλά την συγκεκριμένη ημέρα οι μηχανές προς απογοήτευση του κόσμου αρνιόνταν να πάρουν μπροστά.

Τα τεράστια κινέζικα τριφασικά μοτέρ, τσαλάκωσαν τα αμπέρ της τροφοδοσίας της Έκθεσης, και έτσι είχαμε την ευκαιρία απλώς να τα θαυμάσουμε σε πλήρη ηρεμία.





Οπως και το ίδιο για τον μικρό σφυρόμυλο, που στάχτη τα όνειρα μου γίνανε που δεν μπόρεσα να δω τελικά ένα τέτοιο εργαλείο να δουλεύει. Απο τιμή ακουγότανε συχνά, χωρίς να είναι σχετικά προσιτή, αλλά από δυνατότητες θα πρέπει να το φανταστούμε. :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7020 από mastoras
Και εδώ μια ποικιλία μισο-έτοιμων μεγάλων σφυρόμυλων, μάλλον Ελληνικής κατασκευής.





Είδαμε τελικά από κοντά πως είναι φτιαγμένος αυτός ο άτιμος πολυτραγουδισμένος μύλος με σφυριά......μούφα τα σφυριά, κάτι απλές λάμες είναι. :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ