Pellet σόμπα η ξύλα η κάτι άλλο;;

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180065 από Pitbullakias
Παιδιά καλησπέρα σας.
θα ήθελα την βοήθεια σας.
Μένω σε ένα σπίτι με ενοίκιο όπου έχει ενεργειακό τζάκι κλειστού τύπου με καλοριφέρ.
Δυστηχως είναι παλιό το σπίτι και οι σωληνώσεις των καλοριφέρ είναι πλαστικές με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανεβάσω θερμοκρασία νερού πάνω από 50 με βαθμούς λόγο ότι μπορεί να λιώσουν.
σε 3 μήνες έκαψα 4 τόνους ξύλα φέτος με αποτέλεσμα στα πολλά κρύα να κρυώνω και αναμένουμε και αεροθερμο.
Προχθές πήρε φωτιά η καμινάδα παρόλο που είχε καθαριστεί και γίνει σέρβις στο τζάκι τον Αύγουστο.
Πάραυτα κουράστηκα να πληρώνω και να κρυώνω.
Σκέφτομαι να βάλω σόμπα πέλλετ με αεραγωγούς.
Το κοστος εγκατάστασης είναι 2000 μαζί με ρύθμιση και καμινάδα με φίλτρο νερού.
14kw και μου πρότειναν την hall 14 της thermikis.
Ο μάστορας ξέρω ότι είναι εξειδικευμένος και ότι θα γίνει σωστή ρύθμιση.
Το θέμα είναι αξίζει πια με 10.50 το τσουβαλι πέλλετ;
Πόσο περίπου καίει ανά ώρα;;
Τι άλλη επιλογή έχω.
μπορώ να βάλω και ξυλόσομπα αλλά με κούρασε το ξύλο.
Κουβαλημα πολύ χώρο για να τα βάλεις σκέπασμα ξεσκέπασαν βρώμα κλπ.
Παρακαλώ λίγο τα φώτα σας.
Το σπίτι έχει και καυστήρα πετρελαίου όμως θέλει 400 φτιαξιμο όπου θα επωμειστω εγώ και το αποτέλεσμα θα είναι πάλι να μην ξεπερνάω τους 50 βαθμούς
το σπίτι είναι 3 δωμάτια 1 μπάνιο και ενιαίο σαλόνι κουζίνα σύνολο 80τμ
Ευχαριστώ 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν - 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180066 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΑΛΛΑΞΕ ΣΠΙΤΙ .Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΙΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΕΝΑΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ .ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΙΤΑΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ.ΕΓΩ ΩΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΝΑ ΠΟΤΕ!!!
Last edit: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180067 από Pitbullakias
Απαντήθηκε από Pitbullakias στο θέμα Pellet σόμπα η ξύλα η κάτι άλλο;;
Δυστηχως αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει.
Το σπίτι είναι του αδερφού μου με ότι αυτό συνεπάγεται στο ενοίκιο.
Δηλαδή για πέλλετ να μην το κοιτάω καν;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180068 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΟΤΙ ΡΩΤΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ*ΤΖΑΜΠΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ**" ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ.ΔΕΣ EVA CALOR MYTHERM IFYIL ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ.ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ!!!!ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180069 από Pitbullakias
Απαντήθηκε από Pitbullakias στο θέμα Pellet σόμπα η ξύλα η κάτι άλλο;;
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου που μπαίνεις στον κόπο να απαντήσεις.
Δυστηχως το θέμα με τα σπίτια και τα ενοίκια είναι πολύ δύσκολο και πονάει.
Ειδικά αν μένεις σε νησί όπως εγώ και έχεις κατοικίδιο δεν βρίσκεις σπίτι κάτω από 650 ευρώ ΑΝ σε βάλει κάποιος γιατί δεν θέλει κανείς κατοικίδιο.
Στο δια ταύτα θα ήθελα κάτι που δεν θέλει καμινάδα όπως η ξυλόσομπα και κάτι που να μπορεί να ζεσταίνει και τα δωμάτια σε περίπτωση που έρθει ένα παιδί.
Για αυτό ρωτάω αν αξίζει να βάλεις κάνει σόμπα πέλλετ εκεί που έχει φτάσει το πέλλετ η να κοιτάξω κάτι άλλο όπως ξυλόσομπα.
Επίσης σε περίπτωση μετακομίσης λέμε τώρα το πέλλετ είναι πολύ πιο εύκολο να εγκατασταθεί και να μπει πιο κοντά σε έπιπλα πράγμα που με την ξυλόσομπα χάνεις τις παραπάνω δυνατότητες.
Πόσο όμως καίει μια σόμπα πέλλετ άμα ώρα και αν αξίζει κανείς εν έτη 2023 να προβεί σε μια τέτοια δαπανη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180070 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Pellet σόμπα η ξύλα η κάτι άλλο;;
Όλα λάθος... Αλλά μια και ρώτησες αφού έκαψες 4τον ξύλα θα έκαιγε περίπου 2.5 τον πελλετ... Δεν πάει με την ώρα αλλά τις ανάγκες του σπιτιού... Ποιος είπε ότι οι σωλήνες λιώνουν;... Οι 50 βαθμοί είναι ιδανικοί για δημιουργία πισσας κλπ με αποτέλεσμα μειωμένη απόδοση και φυσικά τα σώματα το μισό και λιγότερο άρα λογικό να κρυώνεις... Ανέβασε θερμοκρασία στους 70 και ξέχνα το πελλετ προς το παρόν... Ειδικά για μωρά μια και το ανέφερες η αερόθερμο θέρμανση είναι σχεδόν απαγορευτική 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ